Skip to content

10 مورد از مهم ترین فواید ورزش منظم

ورزش منظم

فواید ورزش کردن

ورزش به هر حرکتی گفته می شود که عضلات را به کار می اندازد و بدن را ملزم به سوزاندن کالری می کند. انواع مختلفی از فعالیت بدنی از جمله شنا، دویدن، پیاده روی و رقص وجود دارد. ثابت شده است که ورزش منظم فواید بسیاری برای سلامتی، هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی دارد. حتی ممکن است به فرد کمک کند تا عمر طولانی تری داشته باشد. 

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) بیان می کند “فعالیت بدنی منظم یکی از مهمترین کارهایی است که می توانید برای سلامت خود انجام دهید”.

10 فایده مهم ورزش منظم 

احساس شادی بیشتر

ورزش سبب بهبود خلق و خوی می شود و احساس افسردگی، اضطراب و استرس را کاهش می دهد.تغییراتی را در بخش هایی از مغز ایجاد می کند که استرس و اضطراب را تنظیم می کند. همچنین می‌تواند حساسیت مغز را به هورمون‌های سروتونین و نوراپی نفرین افزایش دهد که باعث کاهش احساس افسردگی می‌شود .علاوه بر این، ورزش می تواند تولید اندورفین را افزایش دهد، که به ایجاد احساسات مثبت و کاهش درک درد کمک می کند .

کمک به کاهش وزن

عدم تحرک عامل اصلی افزایش وزن و چاقی است. برای درک تأثیر ورزش بر کاهش وزن، درک رابطه بین ورزش و مصرف انرژی مهم است. بدن انرژی را به سه روش مصرف می کند:

  • هضم غذا
  • ورزش کردن
  • حفظ عملکردهای بدن، مانند ضربان قلب و تنفس

در حین رژیم گرفتن، کاهش کالری دریافتی باعث کاهش سرعت متابولیسم می شود که می تواند به طور موقت کاهش وزن را به تاخیر بیندازد. برعکس، نشان داده شده است که ورزش منظم میزان متابولیسم را افزایش می‌دهد، که می‌تواند باعث سوختن کالری بیشتری شود در نتیجه به کاهش وزن کمک کند .علاوه بر این، مطالعات نشان داده‌اند که ترکیب تمرینات هوازی با تمرینات مقاومتی می‌تواند کاهش چربی و حفظ توده عضلانی را به حداکثر برساند، که برای کاهش وزن و حفظ توده عضلانی بدون چربی ضروری است.

کمک به کاهش وزن

مفید برای عضلات و استخوان ها

ورزش نقش حیاتی در ساخت و حفظ عضلات هم چنین تقویت  استخوان ها دارد.فعالیت‌هایی مانند وزنه‌برداری می‌توانند در صورت همراه شدن با مصرف پروتئین کافی، عضله‌سازی را تحریک کنند.با افزایش سن، بدن تمایل به از دست دادن توده عضلانی وکاهش عملکرد خود دارد که می تواند منجر به افزایش خطر آسیب دیدگی  شود. انجام فعالیت بدنی منظم برای حفظ عضلات و حفظ قدرت آنها با افزایش سن ضروری است .ورزش همچنین به افزایش تراکم استخوان دردوران جوانی کمک می کند، علاوه بر این به جلوگیری از پوکی استخوان در مراحل بعدی زندگی کمک می کند .

افزایش سطح انرژی

ورزش می تواند یک تقویت کننده واقعی انرژی برای بسیاری از افراد باشد. ورزش همچنین می تواند سطح انرژی افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن (CFS) و سایر شرایط سلامتی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.ورزش هوازی سیستم قلبی عروقی را تقویت می کند و سلامت ریه ها را بهبود می بخشد، که می تواند به میزان قابل توجهی به بهبود سطح انرژی کمک کند.در هنگام ورزش قلب خون بیشتری را پمپاژ می کند و اکسیژن بیشتری را به عضلات در حال کار می رساند. با ورزش منظم، قلب در انتقال اکسیژن به خون کارآمدتر و ماهرتر می شود و ماهیچه ها عملکرد بهتری دارند. 

کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن

عدم فعالیت بدنی منظم یکی از اصلی ترین دلایل اصلی بیماری های  مزمن است.ورزش منظم باعث بهبود حساسیت به انسولین، سلامت قلب و ترکیب بدن می شود. همچنین می تواند فشار خون و سطح کلسترول را کاهش دهد.

افزایش سلامت پوست

پوست می تواند تحت تاثیر میزان استرس اکسیداتیو در بدن قرار گیرد.استرس اکسیداتیو زمانی رخ می دهد که دفاع آنتی اکسیدانی بدن نتواند آسیب سلولی ناشی از ترکیباتی به نام رادیکال های آزاد را به طور کامل ترمیم کند. این می تواند به ساختار سلول ها آسیب برساند و روی پوست تأثیر منفی بگذارد. ورزش منظم و متوسط در واقع می تواند تولید آنتی اکسیدان های طبیعی بدن را افزایش دهد که به محافظت از سلول ها کمک می کند .به همین ترتیب، ورزش می‌تواند جریان خون را تحریک کرده و باعث سازگاری سلول‌های پوست شود که می‌تواند به کاهش روند پیری پوست کمک کند. 

بهبود سلامت مغز و حافظه

ورزش منظم می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد و در بهبود حافظه موثر باشد. با افزایش ضربان قلب جریان خون در مغز و در نتیجه اکسیژن رسانی را به مغز افزایش می دهد. همچنین می‌تواند تولید هورمون‌هایی را تحریک کند که رشد سلول‌های مغز را افزایش می‌دهند.فعالیت بدنی منظم به ویژه در افراد مسن مهم است زیرا افزایش سن  همراه با استرس اکسیداتیو و التهاب  باعث ایجاد تغییرات در ساختار و عملکرد مغز می شود .

افزایش حس آرامش به همراه بهبود کیفیت خواب

انرژی که در طول ورزش از دست داده می شود، فرآیندهای ترمیمی را در طول خواب تحریک می کند .علاوه بر این، تصور می‌شود افزایش دمای بدن که در طول ورزش رخ می‌دهد، کیفیت خواب را با کمک به کاهش دمای بدن در طول خواب بهبود می‌بخشد .انجام ورزش منظم برای افراد مسن که اغلب تحت تأثیر اختلالات خواب هستند، مفید است.

بهبود کیفیت خواب

کاهش درد

اگرچه درد مزمن می تواند ناتوان کننده باشد، اما ورزش می تواند به کاهش آن کمک کند .تا سالیان متمادی توصیه برای درمان دردهای مزمن استراحت و عدم تحرک بود. با این حال، مطالعات اخیر نشان می دهد که ورزش به تسکین درد مزمن کمک می کند .مطالعات نشان داده  که ورزش می‌تواند به کنترل درد مرتبط با شرایط مختلف سلامت، از جمله کمردرد مزمن، فیبرومیالژیا، و اختلال مزمن بافت نرم شانه کمک کند .علاوه بر این، فعالیت بدنی می تواند تحمل درد را افزایش دهد. 

افزایش میل جنسی

ورزش منظم میل جنسی را تقویت می کند. ورزش منظم می تواند قلب را تقویت کند، گردش خون را بهبود بخشد، عضلات را تقویت کند و انعطاف پذیری را افزایش دهد، تمام این موارد می توانند در افزایش میل جنسی موثر باشند. فعالیت بدنی همچنین می تواند عملکرد جنسی و لذت جنسی را بهبود بخشد و در عین حال تعداد دفعات رابطه جنسی را افزایش دهد.

کلام پایانی 

ورزش منظم فواید باورنکردنی دارد که می تواند تقریباً همه جنبه های سلامتی را بهبود بخشد. فعالیت بدنی منظم می تواند تولید هورمون ها را افزایش دهد که باعث می شود احساس شادی بیشتری داشته باشید و به خواب بهتر کمک می کند.اگر هدفتان 150 تا 300 دقیقه فعالیت هوازی با شدت متوسط ​​در هفته یا 75 دقیقه فعالیت بدنی شدید در طول هفته است، دستورالعمل‌های داشتن فعالیت بدنی وزارت بهداشت و خدمات انسانی برای بزرگسالان را اجرا کردید. حتی اگر فردی از رسیدن به سطوح فعالیت هفتگی توصیه شده دور باشد، اولین قدم های کوچک ، مهم و ارزشمند هستند.

منابع نوشته

https://www.healthline.com/nutrition/10-benefits-of-exercise#TOC_TITLE_HDR_12

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/exercise/art-20048389

https://www.medicalnewstoday.com/articles/benefits-of-exercise#summary

مطالب مرتبط

عوارض زایمان زودرس
دانستنی های پزشکی
هومن حجتی

عوارض زایمان زودرس

عوارض زایمان زودرس همه نوزادان نارس عوارض سلامتی ندارند. اما زود به دنیا آمدن می‌تواند مشکلات پزشکی کوتاه مدت و طولانی مدت ایجاد کند. به

ادامه مطلب »