Skip to content

اختلالات شایع سلامت روانی

سلامت روانی

سلامت روان چیست؟

سلامت روانی به معنای بهزیستی شناختی ، رفتاری و احساسی است. همه چیز در مورد نحوه تفکر ، احساس و رفتار مردم است. برخی اوقات افراد از اصطلاح “سلامت روان” به معنای عدم وجود یک اختلال روانی استفاده می کنند.

سلامت روانی می تواند بر زندگی روزمره ، روابط و سلامت جسمی تأثیر بگذارد. با این حال ، این پیوند در جهت دیگری نیز کار می کند. عوامل زندگی افراد ، ارتباطات بین فردی و عوامل جسمی می توانند در اختلال در سلامت روان موثر باشند.

مراقبت از سلامت روان می تواند توانایی فرد را در لذت بردن از زندگی حفظ کند. انجام این کار مستلزم دستیابی به تعادل بین فعالیت های زندگی ، مسئولیت ها و تلاش برای دستیابی به تاب آوری روانی است.

شرایطی مانند استرس ، افسردگی و اضطراب همگی می توانند بر سلامت روانی تأثیر بگذارند و روال زندگی فرد را مختل کنند. اگرچه اصطلاح سلامت روان رایج است ، بسیاری از شرایطی که پزشکان آن را به عنوان اختلالات روانی تشخیص می دهند ریشه فیزیکی دارند.

سلامت روانی
سلامت روانی

سلامت روانی چیست؟

اختلالات سلامت روانی یکی از علل اصلی ناتوانی است. بر اساس سازمان بهداشت جهانی (WHO)سلامت روان حالتی از سلامتی است که در آن فرد به توانایی های خود پی می برد ، می تواند با استرس های عادی زندگی کنار بیاید ، می تواند به طور موثر کار کند و می تواند به جامعه خود کمک کند.

WHO تأکید می کند که سلامت روانی چیزی فراتر از عدم وجود اختلالات یا معلولیت های روانی است. اوج سلامت روانی نه تنها از اجتناب از شرایط فعال بلکه مراقبت از سلامتی و شادی مداوم است. آنها همچنین تأکید می کنند که حفظ و بازیابی سلامت روانی به صورت فردی و همچنین در جوامع و جوامع مختلف در سراسر جهان بسیار مهم است.

عوامل خطرساز بیماری های روانی

هر فردی بدون توجه به سن ، جنس ، درآمد یا قومیت خود در معرض خطر ابتلا به اختلال سلامت روانی است. در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای توسعه یافته ، اختلالات روانی وجود دارد یکی از علل اصلی منبع معتبر از ناتوانی شرایط اجتماعی و مالی ، عوامل بیولوژیکی و انتخاب شیوه زندگی همگی می توانند سلامت روانی فرد را شکل دهند.

بخش بزرگی از افراد مبتلا به اختلال سلامت روانی به طور همزمان بیش از یک بیماری دارند. توجه به این نکته ضروری است که سلامت روانی خوب به تعادل ظریف عوامل بستگی دارد و چندین عنصر زندگی و جهان به طور کلی می توانند برای ایجاد اختلالات همکاری کنند. عوامل زیر ممکن است باعث اختلال در سلامت روانی شوند.

فشار مستمر اجتماعی و اقتصادی

داشتن امکانات مالی محدود یا تعلق به یک گروه قومی حاشیه نشین یا تحت تعقیب می تواند خطر اختلالات بهداشت روانی را افزایش دهد. مطالعه 2015منبع معتبر از 903 خانواده در ایران چندین علت اجتماعی و اقتصادی برای شرایط روانی ، از جمله فقر و زندگی در حومه یک شهر بزرگ شناسایی شده است.

محققان همچنین تفاوت در دسترس بودن و کیفیت درمان سلامت روانی برای گروه های خاص را از نظر عوامل قابل تغییر ، که می توانند در طول زمان تغییر کنند ، و عوامل غیر قابل تغییر ، که دائمی هستند ، توضیح دهند.

عوامل قابل اصلاح اختلالات سلامت روانی عبارتند از:

 • شرایط اجتماعی و اقتصادی ، مانند اینکه آیا کار در منطقه موجود است
 • اشتغال
 • سطح مشارکت اجتماعی فرد
 • تحصیلات
 • کیفیت مسکن
 • عوامل غیر قابل تغییر عبارتند از:
 • جنسیت
 • سن
 • قومیت

در این مطالعه جنسیت به عنوان یک عامل قابل تغییر و غیر قابل تغییر ذکر شده است. محققان دریافتند زن بودن خطر ابتلا به وضعیت روانی پایین را 3.96 برابر افزایش می دهد. افراد دارای “وضعیت اقتصادی ضعیف” نیز در این مطالعه بالاترین نمره را برای شرایط سلامت روانی کسب کردند.

عوامل بیولوژیکی

NIMH نشان می دهد که سابقه خانوادگی ژنتیکی می تواند افزایش احتمالمنبع معتبر شرایط روحی روانی ، زیرا ژن ها و انواع ژنی خاصی فرد را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد. با این حال ، بسیاری از عوامل دیگر در ایجاد این اختلالات نقش دارند.

داشتن ژنی که با اختلالات روانی مانند افسردگی یا اسکیزوفرنی ارتباط دارد ، تضمین کننده ایجاد بیماری نیست. به همین ترتیب ، افرادی که دارای ژن های مرتبط یا سابقه خانوادگی بیماری روانی نیستند ، هنوز می توانند مشکلات روانی داشته باشند. شرایط سلامت روانی مانند استرس ، افسردگی و اضطراب ممکن است به دلیل مشکلات اساسی جسمانی ، زندگی ، مانند سرطان ، دیابت و درد مزمن ایجاد شود.

سلامت روانی

اختلالات شایع سلامت روانی

شایع ترین انواع بیماری های روانی به شرح زیر است:

طبق گزارش انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا ، اختلالات اضطرابی شایع ترین نوع بیماری های روانی هستند.

افراد مبتلا به این شرایط ترس یا اضطراب شدیدی دارند که مربوط به اشیا یا موقعیت های خاصی است. اکثر افراد مبتلا به اختلال اضطرابی سعی می کنند از قرار گرفتن در معرض هر چیزی که باعث اضطراب آنها می شود اجتناب کنند.

نمونه هایی از اختلالات اضطرابی عبارتند از:

 • اختلال اضطراب فراگیر (GAD)
 • انجمن روانپزشکی آمریکا به عنوان نامتناسب نگرانی که مختل روزمره زندگی تعریف GAD.
 • افراد همچنین ممکن است علائم جسمی را تجربه کنند ، از جمله
 • بی قراری
 • خستگی
 • ماهیچه های کشیده
 • خواب قطع شده

یک سری علائم اضطراب لزوماً در افراد مبتلا به GAD به محرک خاصی نیاز ندارد.

آنها ممکن است در مواجهه با موقعیت های روزمره که خطری مستقیم ندارند ، مانند کارهای خانه یا انجام قرارهای ملاقات ، اضطراب زیادی را تجربه کنند. فرد مبتلا به GAD ممکن است گاهی بدون هیچ ماشه ای احساس اضطراب کند.

در اینجا اطلاعات بیشتری در مورد GAD پیدا کنید.

اختلالات هراس

افراد مبتلا به اختلال هراس به طور مرتب حملات پانیک را تجربه می کنند که شامل وحشت ناگهانی و قریب به اتفاق یا احساس فاجعه و مرگ قریب الوقوع است.

اطلاعات بیشتر در مورد حملات پانیک را اینجا بخوانید.

فوبیا

انواع مختلف فوبیا وجود دارد:

فوبیاهای ساده

اینها ممکن است شامل ترس نامتناسب از اشیا ، سناریوها یا حیوانات خاص باشد. ترس از عنکبوت ها یک مثال رایج است. در اینجا درباره فوبیاهای ساده بیشتر بدانید.

هراس اجتماعی

گاهی اوقات به عنوان اضطراب اجتماعی شناخته می شود ، این ترس از قرار گرفتن در معرض قضاوت دیگران است. افراد مبتلا به هراس اجتماعی اغلب تماس خود را با محیط های اجتماعی محدود می کنند. اینجا بیشتر بدانید.

آگورافوبیا

این اصطلاح به ترس از شرایطی گفته می شود که در آن دور شدن دشوار است ، مانند قرار گرفتن در آسانسور یا حرکت قطار. بسیاری از مردم این فوبیا را به عنوان ترس از بیرون بودن اشتباه می دانند. همه چیز درباره آگورافوبیا را اینجا بخوانید.

فوبیا عمیقا شخصی است و پزشکان انواع آن را نمی شناسند. ممکن است هزاران فوبیا وجود داشته باشد ، و آنچه ممکن است برای یک فرد غیرمعمول به نظر برسد ، ممکن است مشکلی جدی باشد که بر زندگی روزمره دیگران تسلط دارد.

اختلال وسواس جبری (OCD)

افراد مبتلا به OCD وسواس و اجبار دارند. به عبارت دیگر ، آنها افکار دائمی و استرس زا و انگیزه ای قوی برای انجام کارهای تکراری مانند شستن دست ها را تجربه می کنند. در اینجا اطلاعات بیشتری در مورد OCD بیابید.

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

PTSD می تواند پس از آن اتفاق بیفتد که شخص یک رویداد استرس زا یا آسیب زا را تجربه کرده یا شاهد آن باشد. در طول این نوع رویدادها ، فرد فکر می کند که زندگی او یا دیگران در خطر است. آنها ممکن است احساس ترس کنند یا اینکه هیچ کنترلی بر آنچه در حال رخ دادن است نداشته باشند. این احساسات ناشی از ضربه و ترس ممکن است در PTSD نقش داشته باشد.

اختلالات خلقی

همچنین ممکن است افراد از اختلالات خلقی به عنوان اختلالات عاطفی یا افسردگی یاد کنند.

افرادی که این شرایط را دارند تغییرات قابل توجهی در خلق و خوی خود دارند ، به طور کلی شامل شیدایی ، که دوره ای از انرژی و نشاط بالا است ، یا افسردگی است . نمونه هایی از اختلالات خلقی عبارتند از:

افسردگی اساسی

فردی که دچار افسردگی اساسی است ، دارای خلق و خوی ثابت است و علاقه خود را به فعالیت ها و رویدادهایی که قبلاً از آن لذت می بردند از دست می دهد. آنها می توانند دوره های طولانی غم یا اندوه شدید را احساس کنند.

اختلال دوقطبی

فردی که دچار اختلال دوقطبی استتغییرات غیر معمول منبع معتبراز نظر روحیه ، سطح انرژی ، سطح فعالیت و توانایی ادامه زندگی روزمره. دوره های خلق و خوی بالا به عنوان مراحل شیدایی شناخته می شوند ، در حالی که مراحل افسردگی باعث ایجاد خلق و خوی پایین می شود. در مورد انواع مختلف دوقطبی اینجا بیشتر بخوانید.

اختلال عاطفی فصلی (SAD)

کاهش محرک های نور روز در طول ماه های پاییز ، زمستان و اوایل بهار باعث این امر می شودنوع افسردگی اساسیمنبع معتبربه بیشتر در کشورهای دور از خط استوا رایج است. در مورد SAD اینجا بیشتر بدانید.

اختلالات اسکیزوفرنی

مقامات بهداشت روانی هنوز در تلاش هستند تا تشخیص دهند که آیا اسکیزوفرنی یک اختلال واحد است یا گروهی از بیماری های مرتبط. این یک وضعیت بسیار پیچیده است. علائم اسکیزوفرنی معمولاً بروز می کند بین سنین 16 تا 30 سالمنبع معتبر، با توجه به NIMH. افکار متفاوتی به نظر می رسند و همچنین ممکن است پردازش اطلاعات برای آنها مشکل باشد.

اسکیزوفرنی علائم منفی و مثبت دارد. علائم مثبت شامل هذیان ، اختلالات فکری و توهم است. علائم منفی شامل کناره گیری ، نداشتن انگیزه و خلق و خوی مسطح یا نامناسب است.در اینجا درباره بیماری اسکیزوفرنی بیشتر بدانید.

علائم اولیه

هیچ آزمایش یا اسکن فیزیکی وجود ندارد که به طور موثری نشان دهد که آیا فرد دچار بیماری روانی شده است یا خیر. با این حال ، افراد باید به عنوان علائم احتمالی اختلال سلامت روان به موارد زیر توجه کنند:

 • کناره گیری از دوستان ، خانواده و همکاران
 • اجتناب از فعالیتهایی که معمولاً از آنها لذت می برند
 • زیاد یا خیلی کم خوابیدن
 • خوردن زیاد یا خیلی کم
 • احساس ناامیدی
 • دارای انرژی کم به طور مداوم
 • استفاده مکرر از مواد تغییر دهنده روحیه ، از جمله الکل و نیکوتین
 • نشان دادن احساسات منفی
 • گیج بودن
 • ناتوانی در انجام کارهای روزانه ، مانند سر کار یا پختن غذا
 • داشتن افکار یا خاطرات مداوم که به طور منظم دوباره ظاهر می شوند
 • فکر می کنند باعث آسیب جسمی به خود یا دیگران می شوند
 • شنیدن صداها
 • تجربه توهم
 • رفتار

روش های مختلفی برای مدیریت مشکلات سلامت روان وجود دارد. درمان بسیار فردی است و آنچه برای یک فرد مفید است ممکن است برای شخص دیگر مثر نباشد. برخی از استراتژی ها یا درمان ها در ترکیب با سایر روش ها موفق تر هستند. فردی که با اختلال روانی مزمن زندگی می کند ممکن است در مراحل مختلف زندگی گزینه های متفاوتی را انتخاب کند. فرد باید از نزدیک با یک پزشک همکاری کند که می تواند به او در شناسایی نیازهای خود و ارائه درمان مناسب کمک کند.

درمان می تواند شامل موارد زیر باشد:

روان درمانی یا گفتار درمانی

این نوع درمان یک رویکرد روانشناختی برای درمان بیماری های روانی دارد. درمان شناختی رفتاری ، مواجهه درمانی و رفتار درمانی دیالکتیکی نمونه هایی هستند. روانپزشکان ، روانشناسان ، روان درمانگران و برخی از پزشکان مراقبت های اولیه این نوع درمان را انجام می دهند.

این می تواند به مردم کمک کند تا ریشه بیماری روانی خود را درک کنند و شروع به کار بر روی الگوهای فکری سالم تری کنند که از زندگی روزمره حمایت می کند و خطر انزوا و آسیب به خود را کاهش می دهد.

دارو

برخی افراد داروهای تجویز شده مانند داروهای ضد افسردگی ، داروهای ضد روان پریشی و داروهای ضد اضطراب مصرف می کنند. اگرچه اینها نمی توانند اختلالات روانی را درمان کنند ، برخی از داروها می توانند علائم را بهبود بخشند و به فرد کمک کنند تا در هنگام کار بر سلامت روانی خود ، روابط اجتماعی و روال عادی را از سر گیرد.

برخی از این داروها با افزایش جذب مواد شیمیایی خوب مانند سروتونین از مغز در بدن عمل می کنند. داروهای دیگر یا سطح کلی این مواد شیمیایی را افزایش می دهند یا از تجزیه یا تخریب آنها جلوگیری می کنند.

خودیاری

فردی که با مشکلات روانی روبرو می شود ، معمولاً برای تسهیل سلامت ، باید شیوه زندگی خود را تغییر دهد. چنین تغییراتی ممکن است شامل کاهش مصرف الکل ، خواب بیشتر و خوردن یک رژیم غذایی متعادل و مغذی باشد . افراد ممکن است نیاز داشته باشند که از کار خود فاصله بگیرند یا مسائل مربوط به روابط شخصی را که ممکن است به سلامت روان آنها آسیب برساند حل کنند. افراد مبتلا به شرایطی مانند اضطراب یا اختلال افسردگی ممکن است از تکنیک های آرام سازی که شامل تنفس عمیق ، مدیتیشن و ذهن آگاهی است ، سود ببرند. داشتن یک شبکه پشتیبانی ، خواه از طریق گروه های خودیاری یا دوستان نزدیک و خانواده ، می تواند برای بهبود بیماری روانی ضروری باشد.

پیشگیری از خودکشی

اگر فردی را می شناسید که در معرض خطر فوری آسیب به خود ، خودکشی یا صدمه زدن به شخص دیگری است:

 • سوال سختی را مطرح کنید: “آیا به فکر خودکشی هستید؟”
 • به شخص بدون قضاوت گوش دهید.
 • برای برقراری ارتباط با یک مشاور بحران آموزش دیده ، با 911 یا شماره فوریتهای پزشکی محلی تماس بگیرید یا با شماره تلفن 741741 پیام دهید.
 • تا رسیدن کمک های تخصصی با شخص بمانید.
 • سعی کنید هرگونه سلاح ، دارو یا سایر اشیاء بالقوه مضر را بردارید.

اگر شما یا کسی که می شناسید به خودکشی فکر می کنید ، یک خط تلفن پیشگیری می تواند به شما کمک کند. خط زندگی ملی پیشگیری از خودکشی به صورت 24 ساعته در روز در 800-273-8255 در دسترس است. در طول بحران ، افرادی که مشکل شنوایی دارند می توانند از خدمات رله مورد نظر خود استفاده کرده یا 711 و سپس شماره 800-273-8255 را شماره گیری کنند.

منبع نوشته

https://www.medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-mental-health-misconceptions#3.-People-with-mental-health-conditions-cannot-work

مطالب مرتبط