Skip to content

چرا باید گوشت گاو بخوریم؟

گوشت گاو

حقایق تغذیه ای در مورد گوشت گاو

هزاران سال است که مردم گوشت گاو می خورند. اولین گاو اهلی تقریباً 10 هزار سال پیش در خاورمیانه زندگی می کرده است. گوشت گاو به عنوان  گوشت قرمز دسته بندی می شود. اصطلاحی که برای گوشت پستانداران استفاده می شود و حاوی مقدار زیادی آهن نسبت به مرغ یا ماهی است. گوشت گاو که معمولاً به صورت کباب ، دنده ، یا استیک خورده می شود ، معمولاً آسیاب شده یا خرد می شود. از چربی گوشت گاو آسیاب شده اغلب در همبرگر استفاده می شود. گوشت گاو تازه و بدون چربی غنی از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف ، به ویژه آهن و روی است. بنابراین ، مصرف متوسط گوشت گاو می تواند به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم توصیه شود. 

گوشت گاو
گوشت گاو

ارزش غذایی

گوشت گاو در درجه اول از پروتئین و مقادیر مختلف چربی تشکیل شده است. یک وعده 3.5 اونسی (100 گرمی) گوشت گاو که حاوی ده درصد چربی باشد شامل:

 • کالری: 217
 • آب: 61٪
 • پروتئین: 26.1 گرم
 • کربوهیدرات: 0 گرم
 • فیبر: 0 گرم
 • چربی: 11.8 گرم

پروتئین

گوشت گاو عمدتا از پروتئین تشکیل شده است. محتوای پروتئین گوشت گاو بدون چربی حدود 26-27٪ است. پروتئین حیوانی معمولاً از کیفیت بالایی برخوردار است و حاوی همه ی  9 اسید آمینه ضروری مورد نیاز برای رشد و نگهداری بدن است. به عنوان عناصر سازنده پروتئین ها ، اسیدهای آمینه  بسیار مهم هستند، ترکیب آنها در پروتئین ها بسته به منبع غذایی بسیار متفاوت است.

چربی

گوشت گاو حاوی مقادیر مختلف چربی است. جدا از افزودن عطر و طعم ، چربی میزان کالری گوشت را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. میزان چربی موجود در گوشت گاو به سن ، نژاد ، جنسیت و خوراک دام بستگی دارد. فرآورده های گوشتی فرآوری شده ، مانند سوسیس و کالباس ، سرشار از چربی هستند. گوشت بدون چربی به طور کلی حدود 5-10٪ چربی است. گوشت گاو عمدتا از چربی اشباع و تک غیر اشباع تشکیل شده است که تقریباً به مقدار مساوی وجود دارد. اسیدهای چرب اصلی عبارتند از اسید استئاریک ، اسید اولئیک و اسید پالمیتیک.

محصولات غذایی حیوانات نشخوارکننده مانند گاو و گوسفند دارای چربی های ترانس شناخته شده ای می باشند. برخلاف نمونه های تولید شده صنعتی ، چربی های ترانس نشخوارکننده که به طور طبیعی وجود دارند ، ناسالم محسوب نمی شوند. رایج ترین آن اسید لینولئیک مزدوج (CLA) است که در گوشت گاو ، گوشت بره و لبنیات یافت می شود.

ویتامین ها و مواد معدنی

ویتامین ها و مواد معدنی زیر در گوشت گاو به میزان زیادی وجود دارند:

 • ویتامین B12

این ویتامین در غذاهای حیوانی ، مانند گوشت وجود دارد. تنها منبع  غذایی مناسب  برای ویتامین B12گوشت می باشد. ویتامین B12ماده مغذی ضروری برای تشکیل خون ، مغز و سیستم عصبی هستند.

 • فلز روی

گوشت گاو بسیار غنی از روی است ، ماده معدنی که برای رشد و نگهداری بدن مهم می باشد. 

 • سلنیوم 

گوشت به طور کلی منبع غنی از سلنیوم است ، یک عنصر کمیاب ضروری که عملکردهای مختلفی را در بدن انجام می دهد.

 • آهن

آهن گوشت که به مقدار زیاد در این گوشت یافت می شود ، بیشتر به شکل  آهن هم می باشد که جذب بسیار بالایی دارد. 

 • نیاسین 

نیاسین یکی از ویتامین های گروه B می باشد که دارای عملکردهای مختلفی در بدن می باشد. مصرف کم نیاسین با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی همراه است.

 • ویتامین B6  

برای تشکیل خون و متابولیسم انرژی لازم است.

سایر ترکیبات 

مانند گیاهان ، گوشت حاوی تعدادی ماده زیستی فعال و آنتی اکسیدان است که در صورت مصرف مقادیر کافی بر سلامتی تأثیر می گذارد. این مواد شامل:

 • کراتین : کراتین به وفور در گوشت به عنوان منبع انرژی عضلات وجود دارد. مکمل های کراتین معمولاً توسط بدنسازان مصرف می شوند و ممکن است برای رشد و نگهداری عضلات مفید باشند .
 • تورین : تورین در ماهی و گوشت یافت می شود که برای عملکرد قلب و عضله مهم می باشد.
 • گلوتاتیون : گلوتاتیون در اکثر غذاها یافت می شود ، به ویژه میزان آن در گوشت زیاد است. میزان گلوتاتیون در گوشت گاو تغذیه شده با علف نسبت به گاو تغذیه شده با دانه بیشتر است. 

فواید گوشت گاو برای سلامتی

گوشت گاو منبع غنی از پروتئین با کیفیت بالا، ویتامین ها و مواد معدنی مختلف می باشد. به همین دلیل فواید زیادی برای سلامتی دارد. 

حفظ توده عضلانی

این گوشت نیز مانند سایر گوشت ها منبع عالی پروتئین با کیفیت بالا است. این ماده حاوی کلیه اسیدهای آمینه ضروری است و به عنوان یک پروتئین کامل شناخته می شود. بسیاری از افراد به ویژه افراد مسن پروتئین با کیفیت بالا را به اندازه کافی مصرف نمی کنند. مصرف ناکافی پروتئین ممکن است باعث از بین رفتن عضلات مربوط به افزایش سن شود  و خطر ابتلا به بیماری سارکوپنی را افزایش می دهد. در چارچوب یک سبک زندگی سالم ، مصرف منظم گوشت گاو یا سایر منابع پروتئین با کیفیت بالا می تواند به حفظ توده عضلانی کمک کند و خطر ابتلا به سارکوپنی را کاهش دهد.

بهبود عملکرد ورزشی

کارنوزین یک ترکیب مهم برای عملکرد عضلات است. این ماده در بدن از بتا آلانین تشکیل می شود ، یک آمینو اسید رژیمی که به مقدار زیاد در ماهی و گوشت یافت می شود. پیروی از یک رژیم غذایی گیاهی ممکن است به مرور زمان منجر به کاهش سطح کارنوزین در عضلات شود. در عضلات انسان ، مقادیر بالای کارنوزین با کاهش خستگی و بهبود عملکرد در طول ورزش ارتباط دارد.

افزایش فعالیت بدنی با مصرف گوشت گاو
افزایش فعالیت بدنی با مصرف گوشت گاو

پیشگیری از کم خونی

کم خونی یک بیماری شایع است که با کاهش تعداد گلبول های قرمز خون و کاهش توانایی خون در حمل اکسیژن مشخص می شود. کمبود آهن یکی از مهمترین دلایل کم خونی است. علائم اصلی آن خستگی و ضعف است. گوشت گاو منبع غنی از آهن است. بدن آهن هم را بسیار کارآمدتر از آهن غیر هم ( آهن موجود در غذاهای گیاهی )جذب می کند. بنابراین، خوردن گوشت یکی از بهترین راه های جلوگیری از کم خونی فقر آهن است.

افزایش ایمنی بدن

این گوشت منبع خوبی از روی است ، که بدن برای التیام بافت آسیب دیده و پشتیبانی از سیستم ایمنی سالم به آن نیاز دارد. کودکان و نوجوانان برای رشد خود به مقادیر کافی روی احتیاج دارند.

کلام پایانی

گوشت گاو یکی از محبوب ترین انواع گوشت است. غنی از پروتئین ، ویتامین ها و مواد معدنی با کیفیت بالا است. بنابراین ، رشد و نگهداری عضلات و همچنین عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد. به عنوان یک منبع غنی از آهن ، خطر کم خونی را نیز کاهش می دهد. مصرف زیاد گوشت فرآوری شده و گوشت بیش از حد پخته شده با افزایش خطر بیماری های قلبی و سرطان ارتباط دارد. از طرف دیگر ، گوشت گاو فرآوری نشده و ملایم پخته شده در حد متوسط می تواند فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد. 

منابع نوشته

https://www.healthline.com/nutrition/foods/beef#bottom-line

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-beef#1

https://www.bluffmeatsupply.co.za/beef-101-nutrition-facts-and-health-benefits/

https://www.beefcentral.com/news/community-and-lifestyle/beef-nutrition/11-health-benefits-of-eating-beef/

مطالب مرتبط