Skip to content

15 فایده مهم ورزش شنا برای سلامت بدن

شنا

فواید جسمی و روحی شنا

شنا یک ورزش مناسب برای افراد در هر سنی است. شنا می‌تواند به فرد کمک کند تا خوش اندام شود و یا خوش فرم بماند و همچنین سلامت روانی از فواید دیگر این ورزش است. افرادی که 19 تا 64 سال سن دارند باید 150 دقیقه فعالیت هوازی متوسط ​​داشته باشند. کودکان نیز باید از نظر بدنی فعال باشند.

مهم است که تمرینات قدرتی را در هر روتینی بگنجانید تا عضلات شما قوی و انعطاف پذیر باشند. همانطور که سلامت افراد اجازه می‌دهد، آن‌ها باید این کار را تا زمانی که ممکن است در طول زندگی ادامه دهند. یک فرد ممکن است به دلایل مختلفی شنا را به عنوان ورزش انتخاب کند. شنا یک تمرین کامل برای بدن است و مزایای زیادی برای افراد در هر سن داشته و سطح تناسب اندام را حفظ می‌کند.

فواید مهم شنا برای سلامتی

تمرینی برای کل بدن را فراهم می‌کند

  • این ورزش تقریباً تمام گروه‌های عضلانی اصلی را درگیر می‌کند و فرد باید از بازوها، پاها، تنه و شکم خود استفاده کند.
  • ضربان قلب را بدون وارد کردن استرس به بدن افزایش می‌دهد
  • قدرت را بهبود می‌بخشد
  • عضلات را تقویت می‌کند
  • تناسب اندام را افزایش می‌دهد
  • به مدیریت وزن کمک می‌کند
ورزش شنا

باعث تقویت قلب و عروق می‌شود

ورزش شنا، سیستم قلبی عروقی، ریه‌ها و سیستم گردش خون را درگیر می‌کند. این ورزش مفرح یک برنامه تمرینی کامل است.

یک مطالعه متفاوت، از سال 2016، نشان می‌دهد که این نوع ورزش می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند.15 مرد بالغ دارای اضافه وزن با 8 هفته تمرین شنا و 4 هفته بی تمرین در این مطالعه شرکت کردند.

برای تمام سنین و سطوح تناسب اندام مناسب است

برخی از ورزش‌ها ممکن است برای افرادی که تازه وارد آن شده‌اند سخت باشد. اما، شنا به فرد اجازه می‌دهد تا با سرعت دلخواه خود حرکت کند و می‌تواند برای تازه واردان انگیزه‌ای برای ورزش باشد.

یک فرد می‌تواند در سنین بسیار پایین آن را یاد بگیرد. بیشتر استخرها دارای یک منطقه مشخص برای مبتدیان و افرادی هستند که ترجیح می‌دهند به آرامی شنا کنند.

برای مفاصل، ورزش آسانی است

این ورزش فشار بیش از حد به مفاصل فرد وارد نمی‌کند. بنابراین، برای فرد مبتلا به آرتریت یا آسیب مفصلی ممکن است شنا یک ورزش مناسب باشد، زیرا شناور بودن در آب، استرس را بر مفاصل تحمل کننده وزن، کاهش می‌دهد.

برای افراد آسیب دیده خوب است

فردی که دچار آسیب یا شرایطی مانند آرتریت است ممکن است انجام تمرینات ورزشی برایش مشکل باشد. افرادی که نمی‌توانند در تمرینات سخت و مقاومت بالا شرکت کنند، ممکن است شنا را ترجیح دهند زیرا آب به خوبی از عضلات حمایت می‌کند.

برای افراد دارای معلولیت خوب است

داشتن ناتوانی جسمی مانند پاراپلژی می‌تواند برخی از گزینه‌های تمرینی را برای فرذد مبتلا محدود یا حذف کند. شنا برای افراد دارای ناتوانی جسمی، یک ورزش ایده آل است زیرا آب مقاومت آنها را بالا می‌برد.

به آسم کمک می‌کند

این ورزش علاوه بر تقویت قدرت قلبی عروقی، می‌تواند به افزایش ظرفیت ریه و بهبود کنترل تنفس کمک کند. اگرچه هوای مرطوب استخرهای سرپوشیده نیز ممکن است به بهبود علائم آسم کمک کند، اما توجه به این نکته مهم است که برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مواد شیمیایی ضدعفونی‌کننده مورد استفاده در استخرها می‌توانند علائم این بیماری را بدتر کنند. این مواد شیمیایی همچنین ممکن است احتمال ابتلای شناگر به این بیماری را افزایش دهند.

علائم ام اس را بهبود می‌بخشد

آب اندام‌ها را شناور نگه می‌دارد، بنابراین افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) ممکن است از حمایت و مقاومت ملایمی که آب ایجاد می‌کند بهره مند شوند.

یک مطالعه در سال 2012 در اسپانیا زمانی که افراد مبتلا به ام اس، بین 18 تا 75 سال، در یک برنامه شنای 20 هفته‌ای شرکت کردند، کاهش قابل توجهی در درد مشاهده شد. شرکت کنندگان همچنین بهبودی در خستگی و افسردگی مرتبط با ام اس را گزارش کردند.

در دوران بارداری بی خطر است

شنا یکی از ورزش‌های توصیه شده برای افراد باردار است. اضافه وزن می‌تواند باعث درد مفاصل و عضلات در دوران بارداری شود. این ورزش به خصوص در بین افراد باردار محبوبیت دارد زیرا آب می‌تواند این وزن را تحمل کند. با این حال، هنگام امتحان شکل جدیدی از فعالیت در دوران بارداری، همیشه با پزشک مشورت کنید.

شنا کالری می‌سوزاند

این یک راه عالی برای سوزاندن کالری است. با این حال، میزان کالری سوزانده شده، به وزن فرد و شدت انجام این ورزش بستگی دارد. یک فرد می‌تواند از این محاسبه برای تعیین میزان کالری که در حین ورزش می‌سوزاند استفاده کند.

به تنظیم قند خون کمک می‌کند

یک مطالعه در سال 2016 که شامل 62 زن قبل از یائسگی بودند، نشان داد که سه بار در هفته شنا کردن، کنترل گلوکز و حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد. این مطالعه نشان داد که شنای متناوب با حجم کم و شدت بالا مفیدتر از شنا با شدت کم به مدت 1 ساعت است.

تنظیم قند خون
تنظیم قند خون

به بهبود خواب کمک می‌کند

یک مطالعه در سال 2017 بر روی 17 بزرگسال کم تحرک مبتلا به بی خوابی که میانگین سنی آنها 61.6 سال بود، بهبود خواب را در میان افرادی که به طور منظم ورزش می‌کردند، مشاهده کردند. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، در یک سوم بزرگسالان که به اندازه کافی نمی‌خوابند، شنا ممکن است برای کسانی که به دنبال خواب بهتر هستند مفید باشد.

خلق و خو را تقویت می‌کند

ورزش باعث ترشح اندورفین می‌شود که خلق و خو را بهبود می‌بخشد. یک مطالعه آزمایشی در سال 2014 شامل افراد مبتلا به زوال عقل، نشان داد که افرادی که به طور منظم در یک دوره 12 هفته‌ای شنا می‌کردند، خلق و خویشان بهبود یافت. میانگین سنی شرکت کنندگان 88.4 سال بود و گروه شامل 10 زن و یک مرد بود.

به مدیریت استرس کمک می‌کند

ورزش یک راه عالی برای از بین بردن استرس و اضطراب است. ورزش هوازی ممکن است خلق و خو را بالا برده و تثبیت کند و به طور کلی تنش را کاهش دهد. یک مطالعه در سال 2014 روی موش‌ها نشان داد که شنا می‌تواند به کاهش افسردگی ناشی از استرس کمک کند.

می‌تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد

محققان در یک مطالعه در سال 2016 با مشارکت 20 مرد جوان دریافتند که این ورزش می‌تواند برای قلب مفید باشد. شرکت کنندگان در این مطالعه به مدت 8 هفته در تمرینات شنا با شدت متوسط ​​شرکت کردند. محققان دریافتند که این تمرین اثرات مفیدی بر فشار خون و دیواره‌های قلب دارد.

کلام آخر

شنا کالری می‌سوزاند و می‌تواند به افراد کمک کند وزن خود را مدیریت کنند، عضلات خود را تقویت کنند و سلامت و تناسب اندام کلی خود را بهبود بخشند. این فعالیت چندین گروه عضلانی مختلف و سیستم قلبی عروقی را درگیر می‌کند و می‌تواند یک تمرین عالی برای طیف گسترده‌ای از افراد باشد. این ورزش ممکن است به برخی از افراد کمک کند که خلق و خوی خود را بالا ببرند، آرامش داشته باشند و سطح استرس خود را کاهش دهند.

منبع مقاله

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321496#heart-attack-risk

مطالب مرتبط