Skip to content

کلاژن پروتئینی مهم برای پوست

ناخن های سالم

فواید کلاژن برای سلامتی

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن است.کلاژن نقش های مهم و مختلفی در بدن دارد ، از جمله ایجاد ساختار برای پوست و کمک به لخته شدن خون.در سال های اخیر ، به عنوان یک مکمل غذایی و مواد تشکیل دهنده شامپوها و لوسیون های بدن محبوبیت پیدا کرده است. کلاژن پروتئینی است که مسئول سلامت مفاصل و قابلیت ارتجاعی پوست یا کشیدگی آن است. با افزایش سن ، این پروتئین تجزیه می شود و تولید بیشتر برای بدن دشوارتر می شود. در نتیجه ، بسیاری از افراد به مکمل های آن روی می آورند. این مکمل ها معمولاً پودر هستند ، اگرچه کپسول و مکمل های مایع نیز در دسترس هستند.

کلاژن
کلاژن

کلاژن چیست؟

کلاژن فراوان‌ترین پروتئین در بدن انسان است و حدود یک سوم از ترکیب پروتئینی موجود در بدن انسان را تشکیل می‌دهد و  یکی از مهمترین عناصر سازنده استخوان ها ، پوست ، عضلات ، تاندون ها و رباط ها است. کلاژن همچنین در بسیاری از قسمت های دیگر بدن از جمله رگ های خونی ، قرنیه و دندان یافت می شود.حداقل 16 نوع کلاژن وجود دارد. چهار نوع اصلی کلاژن شامل: 

 • نوع یک :  این نوع 90٪ از کلاژن بدن را تشکیل می دهد و از الیاف بسته بندی شده متراکم ساخته شده است. ساختار پوست ، استخوان ها ، تاندون ها ، غضروف های فیبری ، بافت همبند و دندان ها را فراهم می کند.
 • نوع دو: این نوع از الیاف بسته بندی آزادتر ساخته شده و در غضروف یافت می شود .
 • نوع سه : این نوع از ساختار عضلات ، اندام ها و عروق پشتیبانی می کند.
 • نوع چهارم :این نوع به فیلتراسیون کمک می کند و در لایه های پوست یافت می شود.

با افزایش سن ، بدن این پروتئین را کم تر و با کیفیت پایین تری تولید می کند.یکی از نشانه های قابل مشاهده در این مورد در پوست است که سفت و لطیف می شود. غضروف ها نیز با افزایش سن ضعیف می شوند.

موادغذایی که تولید کلاژن را افزایش می دهند

تمام کلاژن ها با پروکلاژن شروع می شوند. بدن با ترکیب دو اسید آمینه گلیسین و پرولین پروکلوژن تولید می کند. در این فرآیند از ویتامین C استفاده می شود. با دریافت کافی مواد مغذی زیر می توان می توان به تولید بیشتر کلاژن کمک کرد:

 • ویتامین C : مقادیر زیادی در مرکبات ، فلفل دلمه ای و توت فرنگی یافت می شود.
 • پرولین :  مقادیر زیادی در سفیده تخم مرغ، جوانه گندم ، محصولات لبنی ، کلم ، مارچوبه و قارچ یافت می شود .
 • گلیسین : مقادیر زیادی در پوست گوشت خوک ، پوست مرغ و ژلاتین یافت می شود ،  گلیسین در غذاهای مختلف حاوی پروتئین نیزیافت می شود .
 • مس:  مقادیر زیادی در گوشت اندام ها، دانه کنجد ، پودر کاکائو ، بادام هندی ، و عدس یافت می شود .

علاوه بر این ، بدن به پروتئین با کیفیت بالا که حاوی اسیدهای آمینه مورد نیاز برای تولید پروتئین های جدید است  نیاز دارد. گوشت ، مرغ ، غذاهای دریایی ، لبنیات ، حبوبات و توفو همه منابع عالی اسیدهای آمینه هستند.

موادی که به کلاژن آسیب می زنند

پرهیز از رفتارهای زیر می تواند به حفظ کلاژن کمک کند :

 • مصرف بیش از اندازه شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده :  شکر در توانایی کلاژن برای ترمیم خود اختلال ایجاد می کند. 
 • آفتاب گرفتن : اشعه ماورا بنفش می تواند تولید کلاژن را کاهش دهد ، به همین دلیل  از قرار گرفتن زیاد در معرض آفتاب باید خودداری کرد.
 • سیگار کشیدن:  سیگار کشیدن تولید کلاژن را کاهش می دهد به همین دلیل  بهبود زخم را مختل کرده و منجر به چین و چروک می  شود.

مزایای بالقوه مکمل های کلاژن

از آنجا که این پروتئین بسیاری از قسمت های مهم بدن ما را تشکیل می دهد و نه تنها برای حفظ سلامتی ضروری است ، با این حال ، هنوز هم درباره مزایای مکمل های آن بحث شده است. در حالی که شواهد معقولی وجود دارد که آنها به حفظ آب بدن کمک کرده و درد آرتروز را تسکین می دهند ، تحقیقات بیشتری در مورد مزایای کمتر شناخته شده مانند کاهش فشار خون و سطح قند خون لازم است. مزایای معمول آن شامل:

استخوان های قوی تر 

با افزایش سن ، تراکم استخوان ها کمتر شده  و شکننده می شوند و مدت زمان بیشتری  برای ترمیم نیاز دارد. مطالعات نشان داده است که مکمل های روزانه کلاژن می توانند باعث متراکم شدن استخوان ها شوند ، روند پیری را کندتر کرده و آنها را شکننده کند و به بدن برای تولید استخوان جدید کمک می کند.

افزایش خاصیت ارتجاعی و آبرسانی پوست

مکمل های خوراکی این پروتئین باعث بهبود آبرسانی و کشش پوست در افراد مسن می شود. همچنین ممکن است به کاهش چین و چروک کمک کنند.

موهای ضخیم تر

در حالی که مردان بیشتری طاس می شوند ، بسیاری از زنان با افزایش سن دچار ریزش یا نازک شدن مو می شوند. در یک مطالعه ، گروهی از زنان با موهای کم پشت هنگام مصرف مکمل های کلاژن روزانه افزایش قابل توجهی در میزان مو ، پوشش پوست و ضخامت داشته اند.

ناخن های سالم تر

ناخن بعضی از افراد راحت تر از دیگران می شکند و سرعت رشد پایینی دارد. مصرف مکمل کلاژن می تواند به استحکام استخوان ها کمک کند. 

ناخن های سالم
ناخن های سالم

درد آرتروز را کاهش می دهد

برای افراد مبتلا به آرتروز زانو ، مکمل های خوراکی این پروتئین ممکن است به عنوان یک مسکن درد خفیف عمل کرده و عملکرد مفاصل را بهبود بخشد. 

افزایش توده عضلانی

ترکیبی از مکمل های پپتید کلاژن و تمرینات قدرتی می تواند به طور بالقوه به افزایش توده و قدرت عضلانی کمک کند.

عوارض جانبی

تا به امروز ، اطلاعات قابل اعتماد محدودی در مورد ایمنی و اثر بخشی مکمل های این پروتئین در دسترس است. عوارض جانبی احتمالی مکمل های ژلاتین شامل طعم نامطبوع و احساس سنگینی و سوزش معده است. همچنین ، اگر به مکمل حساسیت دارید ، می تواند یک واکنش آلرژیک ایجاد کند. 

کلام پایانی 

کلاژن حدود یک سوم یا ۳۰ درصد از ترکیبات پروتئینی بدن را به خود اختصاص داده است. این پروتئین یکی از اجزای اصلی ساختمان‌های استخوان، پوست، ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها محسوب می‌شود. کلاژن همچنین در بسیاری از قسمت‌های دیگر بدن از جمله رگ‌های خونی، قرنیه چشم و دندان نیز وجود دارد. این پروتئین در بدن باعث اتصال بافت‌ها و سلول‌های مختلف به یکدیگر می‌شود و در واقع به همین دلیل است که این پروتئین، کلاژن نام دارد.

جالب اینجاست که غذاها و مواد مغذی مصرفی می تواند به بدن در ساخت این پروتئین کمک کند. روش دیگر مصرف این پروتئین استفاده از مکمل هاست. برخی از مطالعات مقدماتی نشان می دهد که آنها می توانند کیفیت پوست ، عملکرد عضلات را بهبود بخشند و درد مرتبط با آرتروز را کاهش دهند.

منابع نوشته

https://www.healthline.com/nutrition/collagen#bottom-line

https://www.webmd.com/diet/collagen-health-benefits#1

https://www.everydayhealth.com/skin-beauty/potential-health-benefits-of-collagen-and-thing-it-cant-do/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/262881#uses

مطالب مرتبط