Skip to content

نکات تغذیه ای برای کاهش رد پای کربن

کربن

کربن از کجا در زندگی راه می یابد؟

رد پای کربن تأثیر اقلیمی یک فعالیت یا اقلام است. بیشتر اوقات رد پای کربن به میزان گازهای گلخانه ای که ایجاد می شود اشاره می کند که عمدتا دی اکسید کربن ، متان و اکسید نیتروژن است. این گازها می توانند گرما را در جو به دام بیندازند که باعث گرم شدن کره زمین می شود. همه چیز می تواند رد پای کربن باشد. غذایی که می خورید ، وسایلی که استفاده می کنید ، لباسی که می پوشید و بسیاری از موارد دیگر. 

یکی از راهکارهایی که ردپای کربن را کاهش می دهد، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است. این امر به روش های مختلف امکان پذیر می باشد ، حتی با تغییر غذایی که می خوریم و لباسی که می پوشیم نیز می توان به کاهش رد پای کربن کمک کرد. اگرچه راه های زیادی برای به حداقل رساندن رد کربن وجود دارد ، اما ایجاد تغییرات در رژیم غذایی شروع خوبی است. در حقیقت ، برخی تحقیقات نشان می دهد که تغییر رژیم غذایی غربی به الگوهای غذایی پایدارتر می تواند انتشار گازهای گلخانه ای را تا 70 درصد و مصرف آب را تا 50 درصد کاهش دهد. 

چه چیزی ردپای کربن غذا را ایجاد می کند؟

با یادگیری اینکه کدام شیوه زندگی دارای بزرگترین و کوچکترین رد پای کربن است ، می توانید به طور کلی ردپای کربن  را کاهش دهید. عوامل زیر باعث ایجاد ردپای کربن می شود:

  • تولید 

کودها ، آفت کش ها ، خوراک دام ، آب و سایر مواد  برای رشد یا پرورش غذا استفاده می شود.

  • فرآوری 

برداشت محصولات و ارسال حیوانات ، یا انرژی مورد استفاده در ایجاد غذاهای ثانویه مانند محصولات لبنی

  • حمل و نقل 

شامل انتقال از مزارع به کارخانه های فرآوری ، سپس به واحدهای خرده فروشی و در نهایت از مغازه ها به خانه ها

  • ذخیره سازی و پخت و پز 

  الکتریسیته ای که در سرد کردن و سپس پختن غذایی که خریده اید دخیل است.

  • ضایعات 

مواد غذایی که دور ریخته می شود.

اگرچه راه های زیادی برای به حداقل رساندن رد کربن از طریق تغییر شیوه زندگی وجود دارد ، اما ایجاد تغییرات در رژیم غذایی شروع خوبی است.

کربن
کربن

کاهش هدر دادن مواد غذایی

ضایعات غذایی سهم عمده ای در انتشار گازهای گلخانه ای دارند. غذای دور ریخته شده در محل های دفن زباله تجزیه می شوند و از خود متان که یک گاز گلخانه ای بسیار قوی می باشد را ساطع می کنند. در یک دوره 100 ساله ، تخمین زده شده که متان 34 برابر دی اکسید کربن بر گرمایش زمین تأثیر می گذارد. کاهش ضایعات غذایی یکی از ساده ترین راه ها برای کاهش ردپای کربن است. برنامه ریزی برای وعده های غذایی از قبل ، صرفه جویی در غذای باقی مانده و خرید تنها آنچه نیاز دارید ، تا حد زیادی به صرفه جویی در مصرف مواد غذایی کمک می کند.

کاهش مصرف پلاستیک

کاهش استفاده از پلاستیک راهکاری است که دوست داران محیط زیست از آن استفاده می کنند. بسته بندی های پلاستیکی ، کیسه های پلاستیکی و ظروف ذخیره سازی پلاستیکی معمولاً توسط مصرف کنندگان و صنایع غذایی برای بسته بندی ، حمل ، ذخیره و حمل مواد غذایی استفاده می شود. با این وجود ، پلاستیک یکبار مصرف ، سهم عمده ای در انتشار گازهای گلخانه ای دارد. راهکارهایی برای استفاده کمتر از پلاستیک شامل:

  • هنگام خرید محصولات تازه ، کیسه های پلاستیکی و پلاستیک را کنار بگذارید.
  • کیسه های مواد غذایی خود را به فروشگاه بازگردانید.
  • از بطری های آب قابل استفاده مجدد استفاده کنید.
  • مواد غذایی را در ظروف شیشه ای نگهداری کنید.

کاهش مصرف گوشت

تحقیقات نشان می دهد که کاهش مصرف گوشت یکی از بهترین راه ها برای کاهش رد کربن است. رژیم هایی که بیشترین گازهای گلخانه ای را منتشر می کنند، بیشترین میزان گوشت را داشتند. این امر به این دلیل است که انتشارات ناشی از تولیدات دامی به ویژه گاو گوشتی و شیری 14.5 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از انسان در جهان را تشکیل می دهد. می توانید غذاهای گوشتی خود را به یک وعده در روز محدود کنید ، یک روز در هفته گوشت مصرف نکنید و  شیوه های زندگی گیاهخواری را امتحان کنید. 

 مصرف پروتئین های گیاهی

استفاده از پروتئین های گیاهی می تواند انتشار گازهای گلخانه ای را به طور چشمگیری کاهش دهد. افرادی که کمترین میزان انتشار گازهای گلخانه ای را داشتند ، بیشترین میزان پروتئین های گیاهی ، از جمله حبوبات ، آجیل و دانه ها و کمترین مصرف پروتئین های حیوانی را داشتند. با این وجود ، نیازی نیست پروتئین حیوانی را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید فقط میزان مصرف را کنترل کنید. 

مصرف لبنیات را کاهش دهید

کاهش مصرف محصولات لبنی ، از جمله شیر و پنیر ، راه دیگری برای کاهش ردپای کربن است. گاوهای شیری و کودهای آنها گازهای گلخانه ای مانند متان ، دی اکسید کربن ، نیتریک اکسید و آمونیاک را منتشر می کنند. از آنجا که پنیر برای تولید به شیر زیادی نیاز دارد ، نسبت به محصولات حیوانی مانند گوشت خوک ، تخم مرغ و مرغ با انتشار گازهای گلخانه ای بیشتری همراه است. برای شروع ، سعی کنید پنیر کمتری بخورید و شیرهای لبنی را با جایگزین های گیاهی مانند شیر بادام یا سویا جایگزین کنید.

کاهش مصرف لبنیات
کاهش مصرف لبنیات

غذاهای غنی از فیبر مصرف کنید

خوردن غذاهای غنی از فیبر بیشتر نه تنها سلامتی را بهبود می بخشد بلکه ممکن است ردپای کربن را نیز کاهش دهد. رژیم هایی که کمترین میزان انتشار گازهای گلخانه ای را دارند حاوی غذاهای گیاهی غنی از فیبر و کم سدیم بودند. علاوه بر این ، افزودن فیبر بیشتر به رژیم غذایی باعث تقویت  سیستم گوارشی می شود ، به تعادل باکتری های روده کمک می کند ، باعث کاهش وزن شده و از بیماری هایی مانند بیماری های قلبی ، سرطان روده بزرگ و دیابت محافظت می کند.

کالری اضافی مصرف نکنید

خوردن کالری بیشتر از نیاز بدن ممکن است باعث افزایش وزن و بیماریهای مرتبط با آن شود. علاوه بر این ، با انتشار گازهای گلخانه ای بیشتر مرتبط است. به خاطر داشته باشید که این فقط در مورد افرادی است که بیش از حد غذا می خورند ، نه کسانی که کالری کافی برای حفظ وزن سالم خود مصرف می کنند.

استفاده از غذاهای محلی

حمایت از کشاورزان محلی راهی عالی برای کاهش ردپای کربن است. خرید محصولات محلی باعث می شود حمل و نقل مواد غذایی از فواصل دور کاهش یابد و مصرف میوه و سبزیجات تازه افزایش می یابد.خوردن غذاهای فصلی و حمایت از پرورش دهندگان ارگانیک راهی برای به حداقل رساندن ردپای کربن است.

کلام پایانی

ایجاد تحول در رژیم غذایی راهی عالی برای کاهش ردپای کربن است که می تواند سلامتی را افزایش دهد. با ایجاد تغییرات ساده مانند مصرف کمتر محصولات حیوانی ، استفاده از پلاستیک کمتر ، خوردن محصولات تازه بیشتر و کاهش ضایعات غذایی ، می توانید میزان انتشار گازهای گلخانه ای را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.به خاطر داشته باشید که تلاش هایی که کوچک به نظر می رسند می توانند تفاوت های بزرگی ایجاد کنند. 

منابع نوشته 

https://www.healthline.com/nutrition/how-to-reduce-carbon-footprint#The-bottom-line

https://www.bewellbyak.com/writings/Reduce-carbon-footprint-nutrition

https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/how-cut-your-food-carbon-footprint

مطالب مرتبط

عوارض زایمان زودرس
دانستنی های پزشکی
هومن حجتی

عوارض زایمان زودرس

عوارض زایمان زودرس همه نوزادان نارس عوارض سلامتی ندارند. اما زود به دنیا آمدن می‌تواند مشکلات پزشکی کوتاه مدت و طولانی مدت ایجاد کند. به

ادامه مطلب »