Skip to content

انواع چای برای لاغری

چای

5 نوع چای که ممکن است به کاهش وزن کمک کند

برخی دم‌نوش‌ها به لطف داشتن ترکیبات گیاهی به نام کاتچین می‌توانند متابولیسم را بهبود بخشند و به کاهش وزن کمک ‌کنند. تحقیقات بیشتری در مورد این مطلب مورد نیاز است، اما چای‌هایی وجود دارد که کارشناسان می گویند بیشترین پتانسیل را برای لاغری دارند.

اگر اهل نوشیدن چای هستید، احتمالاً می‌دانید که چای برای شما مفید است. چای دارای خواص دارویی و دومین نوشیدنی پرمصرف در جهان است.

بر اساس مطالعه‌ای، تحقیقات مشاهده‌ای نشان داده است که نوشیدن دو یا سه فنجان چای در روز با کاهش خطر مرگ زودرس، بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و سکته مغزی مرتبط است.

چگونه نوشیدن چای به کاهش وزن کمک می‌کند؟

اگر نوشیدنی‌های شما معمولاً کالری بالایی دارند، تعویض آن با چای ممکن است منجر به کاهش وزن شود. برای مثال، تعویض یک قهوه موکای مملو از شکر با یک چای بدون کالری می‌تواند به راحتی چند صد کالری در بدن شما ذخیره کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که چای ممکن است نقش مستقیمی در کاهش وزن نیز داشته باشد. چای‌ها حاوی کاتچین هستند. کاتچین ها می‌توانند با تحریک بدن برای شکستن سریع‌تر چربی‌ها و سوزاندن کالری بیشتر، متابولیسم را افزایش دهند.

بر اساس تحقیقات، کاتچین ها نوعی ترکیب گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی قوی هستند.

چای سیاه
چای سیاه

 چای به ویژه غنی از چهار کاتچین است:

  • اپی کاتچین (EC)
  • اپی گالوکاتچین (EGC)
  • اپی کاتچین گالات (ECG)
  • اپی گالوکاتچین گالات (EGCG).

از میان این چهار مورد، EGCG فراوان‌ترین است، و بر اساس بررسی‌های گذشته، تصور می‌شود که فواید بسیاری نسبت به بقیه ترکیبات چای دارد.

انواع مختلفی از چای وجود دارد، و چندین نوع سنتی آن-سبز، سیاه، سفید و اولانگ – از برگ‌های خشک گیاه کاملیا سیننسیس برداشت می‌شود. طعم و خواص منحصر به فرد آنها به دلیل تفاوت در پردازش، موقعیت جغرافیایی و گونه‌های گیاهی است. این تفاوت‌ها همچنین بر ترکیب تغذیه‌ای هر نوع چای تأثیر می‌گذارد، به این معنی که برخی از آنها ممکن است برای کاهش وزن مناسب‌تر از سایر چای‌ها باشند.

تحقیقات قوی در مورد چای و کاهش وزن وجود ندارد

بسیاری از مطالعات به اثرات چای به شکل کپسول یا قرص می‌پردازند، که مصرف آن به صورت قرص یا کپسول دوز مشخص‌تری از ترکیبات گیاهی مانند EGCG را در اختیار شرکت کنندگان مطالعه قرار می‌دهد. در مطالعات دیگر از انسان استفاده نمی‌کنند و اگر هم این کار را انجام دهند، تعداد این مطالعات کمتر است. این‌ها محدودیت‌های عمده‌ای در این مطالعات هستند، بنابراین قبل از اینکه دانشمندان بتوانند مزایای بالقوه کاهش وزن را برای افراد بفهمند و بتوانند اثر چای بر لاغری را بهتر تعیین کنند، مطالعات گسترده‌تری در انسان‌هایی که از چای دم‌شده استفاده می‌کنند، مورد نیاز است.

صرفنظر از این نظریه، متخصصان سلامت موافقند که چای دم کرده ساده و شیرین نشده به طور کلی سالم است.

5 نوع چای مفید برای لاغری

چای سبز

بیشتر مطالعات در مورد چای و کاهش وزن معمولاً با چای سبز شروع می‌شود و دلیل خوبی هم دارد. از بین همه چای‌ها، بیشترین تحقیقات بر روی این این نوع چای برای نشان دادن مزایای کاهش وزن بالقوه آن صورت گرفته است..

به عنوان مثال، یک مطالعه قبلی روی حدود 1200 مرد و زن تایوانی  نشان داد افرادی که به مدت بیش از 10 سال در روز دو فنجان چای سبز می‌نوشیدند، نسبت به افرادی که گاهی چای سبز می‌نوشیدند درصد چربی بدن پایین‌تر و دور کمر لاغرتری داشتند. محققان به سادگی ارتباطی بین نوشیدن چای سبز و داشتن کمر باریک‌تر را مشاهده کردند.

چای سبز
چای سبز

مطالعات دیگر ارتباط مستقیم‌تری بین چای سبز و کاهش وزن نشان داده‌اند. اما این تحقیق محدودیت‌هایی از جمله اندازه و طول مطالعه و همچنین عدم استفاده از چای دم کرده را نیز دارد.

در یک مطالعه آزمایشگاهی بسیار کوچک، 10 مرد سالم شرکت کردند. این افراد، 24 ساعت پس از مصرف دو مکمل عصاره چای سبز به مقدار سه مرتبه در یک روز، در مقایسه با روزی که دارونما مصرف کردند، 63.5 تا 200 کالری اضافی سوزاندند. این افزایش‌ مصرف چای ممکن است به کاهش وزن افراد در طول زمان کمک کند، اما خطرات سلامتی طولانی‌مدت آن باید در یک مطالعه بزرگ‌تر بررسی شود.

اثرات کالری سوزی چای سبز ممکن است ناشی از اثرات ترکیبی EGCG و  کافئین باشد که به نظر می‌رسد به طور هم افزایی عمل می‌کند.

مطالعات گزارش کرده‌اند که کافئین باید همراه با EGCG برای کاهش وزن مصرف شود، زیرا یک سیستم عصبی تحریک شده برای کاهش وزن مورد نیاز است. بر اساس بررسی 15 کارآزمایی بالینی، چای سبز تنها زمانی برای کاهش وزن مؤثر بود که با 80 تا 300 میلی گرم کافئین در روز ترکیب شود.

علاوه بر این، EGCG و کافئین موجود در چای سبز ممکن است به طور خاص سلول‌های چربی را هدف قرار دهند. مطالعه کوچک دیگری که شامل 10 مرد چاق یا دارای اضافه وزن بود نشان داد که مصرف 300 میلی گرم EGCG به صورت مکمل به مدت سه روز، به افزایش اکسیداسیون چربی- فرایند تجزیه اسیدهای چرب- کمک می‌کند. طبق تحقیقات گذشته، 300 میلی گرم EGCG چیزی است که در سه فنجان چای سبز دم کرده وجود دارد.

علاوه بر این، EGCG می‌تواند رشد سلول‌های چربی را مهار کند، بنابراین بدن سلول‌های چربی جدید تشکیل نمی‌دهد. بر اساس مقاله قبلی، تحقیقات روی حیوانات نشان می‌دهد که کاتچین‌های موجود در چای سبز در فرآیند جذب چربی و متابولیسم اختلال ایجاد می‌کنند.

با این حال، به دلیل محدودیت‌های ذکر شده در مطالعات قبلی، تحقیقات جدیدتری برای تعیین اثرات واقعی چای سبز بر کاهش وزن مورد نیاز است.

چای اولانگ

این چای نیمه اکسید شده یک انتخاب محبوب با طعمی قوی‌تر از چای سبز و در عین حال ملایم‌تر از چای سیاه است.

اولانگ حاوی ترکیبی از پلی فنول ها، کاتچین ها (محتویات چای سبز) و تافلاوین ها (محتویات چای سیاه) است. طبق بررسی‌های گذشته، اولانگ نیز مانند انواع دیگر چای کافئین دارد و ممکن است باعث کاهش وزن شود.

به عنوان مثال، در مطالعه‌ای، محققان دریافتند که عصاره چای اولانگ به افزایش چربی سوزی در موش کمک می‌کند.

لاغری با مصرف دمنوش اولانگ
لاغری با مصرف دمنوش اولانگ

تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که این مزایا ممکن است در انسان نیز صادق باشد، اگرچه مطالعات بزرگتر هنوز مورد نیاز است.

در یک مطالعه کوچک شامل 12 شرکت‌کننده، محققان دریافتند افرادی که در وعده صبحانه و ناهار چای اولانگ می‌نوشند، پس از 14 روز شاهد افزایش 20 درصدی چربی سوزی بعد از خوردن غذا بودند. همچنین افرادی که یک نوشیدنی آزمایشی کافئین مصرف کردند، نتایج مشابهی داشتند. با این حال، آن‌ها به اندازه گروه اولانگ در طول خواب چربی نمی‌سوزاندند که نشان می‌دهد کافئین چای تنها مسئول اثرات لاغری آن نیست.

برخی از محققان معتقدند اثرات چربی سوزی چای اولانگ ممکن است مستقیماً با کمک کردن به متابولیسم لیپید منجر به کاهش وزن شود. به عنوان مثال، یک مطالعه در گذشته نشان داد که نوشیدن چهار فنجان چای اولانگ در روز به بزرگسالانی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند کمک می‌کند وزن خود را کاهش دهند. در واقع، تقریباً 70 درصد از افراد مبتلا به چاقی شدید و آنهایی که شاخص توده بدنی بالاتر از 35 دارند تا پایان شش هفته بیش از 3 کیلو و 22 درصد آنها بیش از 6 کیلو وزن کم کردند.

در حالی که برخی از مطالعات امیدوارکننده هستند، تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه چگونه چای اولانگ به کاهش وزن کمک می‌کند، مورد نیاز است.

چای سفید

بر اساس بررسی‌های گذشته، چای سفید کمترین فرآوری را در بین تمام چای‌ها دارد که همین موضوع باعث ایجاد طعم سبک و لطیف آن شده است. فرآوری پایین به این معنی است که چای سفید مقدار زیادی آنتی اکسیدان های ضد التهابی و EGCG چربی سوز دارد و آن را به یکی دیگر از چای‌های مفید برای کاهش وزن تبدیل می‌کند.

چای سفید برای کمک به سرعت بخشیدن به تجزیه سلول‌های چربی و جلوگیری از تشکیل سلول‌های جدید پیشنهاد شده است.

به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که عصاره چای سفید دقیقاً این تجزیه را انجام می‌دهد. تجزیه، چربی‌های انسانی را تحریک می‌کند و از تشکیل سلول‌های چربی جدید جلوگیری می‌کند. به گفته محققان، این اثرات تا حد زیادی به لطف EGCG بود.

لاغری با انواع چایی
لاغری با انواع چایی

چای هیبیسکوس

این چای ترش و تند – که از برگ‌های هیبیسکوس برداشت می‌شود – حاوی کاتچین‌هایی مانند EGCG است و نشان داده شده است که به کاهش فشار خون و کلسترول کمک می‌کند. برای مثال، یک بررسی قبلی از مطالعات حیوانی و انسانی نشان می‌دهد که عصاره هیبیسکوس در درمان فشار خون و کلسترول بالا مؤثر است، اگرچه نویسندگان می‌گویند برای اثبات دقیق این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

همچنین این چای ممکن است به شما کمک کند وزن خود را در سطح سالم‌تری نگه دارید. در یک مطالعه در گذشته، بزرگسالانی که دارای اضافه وزن یا چاقی بودند و عصاره هیبیسکوس را به مدت 12 هفته مصرف کردند، در مقایسه با گروه کنترل، وزن، شاخص توده بدنی، چربی و نسبت دور باسن به کمرشان کاهش پیدا کرد. محققان این فواید را به ترکیبات گیاهی موجود در عصاره هیبیسکوس نسبت دادند.

مطالعه دیگری نتایج مشابهی را از تغذیه موش‌های چاق با عصاره هیبیسکوس به مدت 60 روز گزارش کرد، اما مطالعاتی با مدت زمان مشابه در انسان انجام نشده است.

متأسفانه تحقیقات کنونی به عصاره هیبیسکوس محدود شده است. قبل از اینکه دانشمندان بتوانند در مورد اثربخشی آن برای کاهش وزن نتیجه گیری کنند، تحقیقات بیشتری در مورد این چای مورد نیاز است.

چای سیاه

این همان نوع چای است که اغلب برای تهیه چای استفاده می‌شود. این چای فرآیند اکسیداسیون را طی می‌کند. فرآیندی که به آن اجازه می‌دهد تا از نظر شیمیایی تغییر کند و اغلب محتوای کافئین آن را افزایش می‌دهد. چای دارای طعم قوی و غنی است. اینکه آیا به کاهش وزن کمک می‌کند یا خیر، مطمئن نیست. اما تحقیقات انجام شده روی موش‌ها نشان می‌دهد که موادی به نام پلی فنول‌های موجود در چای سیاه ممکن است به جلوگیری از جذب چربی در روده کمک کند.

با این حال مراقب آنچه در چای خود می‌ریزید باشید. نوشیدن چای سیاه به روش انگلیسی – همراه با شیر – ممکن است توانایی‌های مسدود کننده چربی آن را کاهش دهد.

چای سیاه
چای سیاه

کلام پایانی

اگر دوست دارید یک فنجان چای همراه با نان تست یا میان وعده عصرانه یا به تنهایی بخورید، از خورن آن لذت ببرید. تا زمانی که کافئین باعث مشکلی برای شما نشود، نوشیدن آن بی خطر است و حتی ممکن است به محافظت در برابر  سرطان، دیابت و بیماری قلبی کمک کند.

حتی ممکن است چند فنجان چای روزانه به شما برای اهداف کاهش وزنتان کمک کند. فقط انتظار نداشته باشید که معجزه در یک فنجان چای رخ دهد. کاهش وزن واقعی نیاز به یک رویکرد سبک زندگی کامل دارد که شامل تغییرات رژیم غذایی و فعالیت است.

منابع مقاله

https://www.webmd.com/diet/tea-and-weight-loss

https://www.everydayhealth.com/weight/types-of-tea-that-may-help-with-weight-loss/

مطالب مرتبط