Skip to content

11 فایده مهم برای ورزش شنا

ورزش شنا

شنا ورزشی عالی برای خوش اندام شدن

شنا یک ورزش مناسب برای افراد در هر گروه سنی می باشد. شنا می تواند به فرد کمک کند تا خوش اندام شود و فواید زیاد دیگری از جهت روحی و جسمی نیز دارد. توصیه می شود افرادی که 19 تا 64 سال سن دارند باید هر هفته 150 دقیقه فعالیت هوازی متوسط یا 75 دقیقه فعالیت شدید داشته باشند. ورزش شنا یک فعالیت عالی برای کار کردن کل بدن و سیستم قلبی عروقی است. یک ساعت شنا تقریباً به اندازه دویدن کالری می سوزاند، بدون اینکه هیچ تاثیری روی استخوان ها و مفاصل داشته باشد.

فواید ورزش شنا 

شنا کردن فواید زیادی دارد . 

تمام بدن فعالیت می کند

یکی از بزرگترین مزایای شنا این است که تمام بدن در آن فعالیت می کند. شنا کردن باعث می شود: 

 • ضربان قلب بدون استرس افزایش یابد 
 • عضلات تقویت شوند
 • قدرت عضله ها افزایش یابد 

شناهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای تنوع بخشیدن از آنها استفاده کنید، از جمله:

 • کرال سینه
 • کرال پشت
 • قورباغه
 • پروانه

هر کدام از انواع شنا روی گروه‌های ماهیچه‌ای مختلف تمرکز می‌کنند و آب مقاومت ملایمی را برای حرکت عضلات ایجاد می کند.  مهم نیست چه نوع شنایی انجام می دهید ، مهم این است که از بیشتر گروه های عضلانی برای حرکت بدن خود در آب استفاده کنید.

ورزش شنا

ورزشی مناسب برای افراد مبتلا به آسم

محیط مرطوب استخرهای سرپوشیده، شنا را به یک فعالیت عالی برای افراد مبتلا به آسم تبدیل می کند. تمرینات تنفسی مرتبط با این ورزش، مانند حبس نفس، ممکن است به فرد کمک کند ظرفیت ریه خود را افزایش دهد و کنترل تنفس خود را به دست آورد.برخی از مطالعات نشان می دهد که شنا ممکن است خطر ابتلا به آسم را به دلیل مواد شیمیایی مورد استفاده در استخر افزایش دهد. در صورت امکان به دنبال استخری باشید که به جای کلر از آب نمک استفاده کند. 

سوزاندن کالری 

شنا یک ورزش کارآمد برای سوزاندن کالری است. یک فرد با وزن 72 کیلوگرم در حالی که با سرعت کم یا متوسط شنا می کند تقریباً 423 کالری در ساعت می سوزاند. همین فرد ممکن است تا ۷۱۵ کالری در ساعت با افزایش سرعت شنای خود بسوزاند .برای مقایسه این اعداد با سایر فعالیت‌های رایج، همان فرد 72 کیلوگرمی  تنها حدود 314 کالری زمانی که با سرعت 3.5 مایل در ساعت بدود به مدت 60 دقیقه می سوزاند. یوگا حدودا 183 کالری در ساعت بسوزاند.

بهبود خواب 

شنا می تواند باعث بهبود کیفیت خواب شود. در مطالعه‌ ای که بر روی افراد مسن مبتلا به بی‌خوابی انجام شد ، شرکت‌کنندگان افزایش کیفیت زندگی و خواب را پس از انجام تمرینات هوازی منظم گزارش کردند.نزدیک به 50 درصد از افراد مسن، سطحی از بی خوابی را تجربه می کنند، بنابراین این خبر بسیار خوبی است.شنا یکی از بهترین تمرینات هوازی می باشد. 

ورزش مناسب برای افراد آسیب دیده 

ورزش شنا یک فعالیت کم خطر است، بنابراین اگر آسیب یا بیماری مانند آرتریت دارید، یک راه عالی برای داشتن فعالیت بدنی شنا است.شنا به طور منظم به فرد کمک می کند تا ماهیچه بسازد و باعث افزایش استقامت می شود. 

ورزش مناسب در دوران بارداری 

شنا یکی از ورزش های توصیه شده برای افراد باردار است.اضافه وزن می تواند باعث درد مفاصل و عضلات در دوران بارداری شود. شنا به خصوص در بین افراد باردار محبوبیت ویژه ای دارد زیرا آب می تواند وزن اضافی را تحمل کند.با این حال، افراد باردار فبل از انجام هر ورزشی بهتر است با پزشک خود مشورت کنند. 

بهبود خلق و خو 

ورزش شنا باعث افزایش احساس شادی می شود.  ورزش باعث ترشح اندورفین می شود که باعث بهبود خلق و خو و شادی می شود. شنا همچنین یک راه عالی برای افزایش  تمرکزو بهبود اعتماد به نفس است.

ورزش شنا

مدیریت استرس 

ورزش شنا یک راه عالی برای از بین بردن استرس و اضطراب است. همچنین می‌تواند افکار نگران‌کننده را هدایت کند.

مناسب برای افراد دارای معلولیت جسمی 

داشتن یک ناتوانی جسمی می تواند برخی از گزینه های تمرینی را محدود یا حذف کند.افراد دارای ناتوانی جسمی ممکن است متوجه شوند که شنا یک ورزش ایده آل است زیرا آب مقاومت و حمایت  لازم را ایجاد می کند.

کاهش روند پیری

شنای منظم می تواند با کاهش فشار خون، افزایش توده عضلانی، بهبود اکسیژن رسانی و افزایش سلامت قلب و عروق، اثرات پیری را به تعویق بیندازد. ورزش شنا همچنین می تواند قدرت بدنی و تعادل را در سالمندان بهبود بخشد. سالمندانی که از درد مفاصل رنج می برند می توانند برای افزایش انعطاف پذیری و کاهش التهاب مفاصل شنا کنند.  

مناسب برای افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS)

افرادی که MS دارند می‌توانند با شنا کردن شرایط بهتری پیدا کنند. شنا درد را دراین بیماران کاهش می‌دهد و از خستگی و افسردگی جلوگیری می‌کند.

بهداشت شنا کردن 

بسيار روشن است كه آب محيط عالي براي انتقال و رشد موجودات ذره بيني است. اگرچه کلر و سایر ضدعفونی‌کننده‌ها روشی مؤثر برای از بین بردن میکروب‌های موجود در آب هستند، اما به سرعت کار نمی کنند. همه ما در آبی که در آن شنا می کنیم شریک هستیم و هر یک از ما باید سهم خود را برای کمک به حفظ سلامت خود، خانواده و دوستان انجام دهد. برای کمک به محافظت از خود و سایر شناگران در برابر میکروب‌ها، در اینجا چند قدم آسان و مؤثر وجود دارد که همه شناگران می‌توانند هر بار که شنا می‌کنند انجام دهند:

 • قبل از ورود به استخر بدن خود را با يك شوينده مناسب شستشو دهيد
 • قبل از ورود به استخر پاي خود را در داخل حوضچه كلر قرار دهيد
 • اگر اسهال دارید وارد استخر نشوید 
 • در آب ادرار  و مدفوع نکنید
 • آب را قورت ندهید
 • به مقدار زیاد مایعات بنوشید
 • قبل از ورود به آب، سطح کلر آزاد و pH را بررسی کنید
 • بعد از استخر دوش بگیرید 

کلام پایانی 

یکی از بهترین ورزش هایی که هر فرد می تواند انتخاب کند شنا کردن است . شنا کردن با سوزاندن مقدار قابل توجه ای کالری می تواند به  مدیریت وزن کمک کند، عضلات تقویت کند و سلامت و تناسب اندام کلی خود را بهبود بخشند.این فعالیت چندین گروه مختلف عضلانی و سیستم قلبی عروقی را درگیر می کند و می تواند یک تمرین عالی برای طیف وسیعی از افراد ارائه دهد. هم چنین شنا کردن به برخی از افراد کمک می  کند تا خلق و خوی بهتری داشته باشند  و سطح استرس خود را کاهش دهند.

منابع مقاله

https://www.healthline.com/health/benefits-of-swimming#takeaway

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321496#heart-attack-risk

https://www.cdc.gov/healthywater/hygiene/swimming/index.html

https://myswimpro.com/blog/2019/11/13/10-health-benefits-of-swimming/

مطالب مرتبط

عوارض زایمان زودرس
دانستنی های پزشکی
هومن حجتی

عوارض زایمان زودرس

عوارض زایمان زودرس همه نوزادان نارس عوارض سلامتی ندارند. اما زود به دنیا آمدن می‌تواند مشکلات پزشکی کوتاه مدت و طولانی مدت ایجاد کند. به

ادامه مطلب »