Skip to content

ماندگاری انواع قهوه چقدر است؟

ماندگاری قهوه

ماندگاری قهوه

قهوه محبوب ترین نوشیدنی در بسیاری از کشورهای جهان است. انواع بیشماری از قهوه و نوشیدنی های مبتنی بر قهوه وجود دارد که از نظر طعم متفاوت هستند. قهوه علاوه بر این که باعث افزایش انرژی می شود ، سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که ممکن است سلامتی را تقویت کند.

قهوه چه به صورت دانه ای باشد یا آسیاب شده از هزاران ترکیب مختلف شامل کربوهیدرات ها ، اسیدهای آمینه و لیپیدها تشکیل شده است. با گذشت زمان ، این ترکیبات دچار تغییرات فیزیکی و شیمیایی می شوند که عطر و طعم مواد اولیه و محصول نهایی را تغییر می دهد. اگر قهوه می نوشید یا آماده می کنید ، ممکن است با خود فکر کنید که در هر بار  خرید چه میزان می توانید تهیه کنید.

راهنمایی کلی در مورد ماندگاری قهوه

وقتی دانه های قهوه کامل و حتی قهوه آسیاب شده به درستی ذخیره شوند ، می توانند برای مدت طولانی دوام بیاورند. از آنجا که قهوه خشک است ، گونه هایی که برای مصارف خانگی خریداری می کنید به احتمال زیاد باعث ایجاد کپک یا سایر اشکال فساد ناشی از رطوبت نمی شوند. با این حال ، عمر مفید قهوه بر اساس روش تهیه آن متفاوت است. اگر قهوه در ظرف در بسته و بدون هوا نگهداری نشود ، طراوت و طعم آن می تواند شروع به وخامت کند. دمای سرد در یخچال یا فریزر می تواند بر طعم قهوه خشک تأثیر بگذارد ، اما می تواند قهوه را برای مدت طولانی تری حفظ کند.

ماندگاری قهوه

دانه های کامل قهوه

بسته به نحوه نگهداری ، دانه های کامل قهوه بو داده می تواند چند هفته تا چند ماه یا گاهی حتی سالها دوام بیاورد.بسته های دانه های قهوه بو داده که باز نشده و در دمای اتاق و به دور از گرما ، رطوبت و نور نگهداری می شود ، معمولا  تا بهترین زمان مصرف خود که بر روی بسته درج شده  تازه می مانند. هنگامی که بسته ای از دانه های قهوه بو داده باز شد ، دانه ها برای 1 تا 3 هفته تازه می مانند. برای بهترین نتیجه ، دانه های قهوه باز شده را به یک ظرف خشک و بدون هوا منتقل کنید که نور به آن نخورد،  ظرف را در دمای اتاق و دور از هرگونه منبع گرما نگه دارید. همچنین می توانید دانه های قهوه را در فریزر در ظروف در بسته به مدت 3-4 ماه نگه دارید. قبل از انجماد مطمئن شوید که آب در ظرف وجود ندارد. با این حال ، انجماد بهترین راه برای حفظ کیفیت و طعم محسوب نمی شود.

ماندگاری قهوه آسیاب شده 

مشابه دانه های کامل قهوه ، بسته باز نشده قهوه آسیاب شده باید تا آخرین تاریخ تولید شده که روی بسته درج شده تازه بماند. بسته های باز شده قهوه تازه آسیاب شده باید در یک ظرف مات و بدون هوا در دمای اتاق نگهداری شوند. قهوه آسیاب شده را از گرما ، نور و رطوبت دور نگه دارید. قهوه آسیاب شده که به این روش ذخیره می شود معمولاً برای 1-2 هفته تازه می ماند. اگر در محیط مرطوب زندگی می کنید و نمی خواهید قهوه آسیاب شده خود را در معرض رطوبت قرار دهید ، می توانید آن را در یخچال یا فریزر در ظروف در بسته نگهداری کنید، تا 2 هفته در یخچال و 1 ماه در فریزر تازه می ماند.

قهوه فوری نوعی قهوه آسیاب شده است که ماندگاری بیشتری دارد. در برخی مواقع قهوه فوری در صورت نگهداری مناسب می تواند 2 تا 20 سال دوام بیاورد  به این معنی که در یک بسته یا یک محفظه بدون هوا در یک مکان سرد ، خشک و تاریک قرار گیرد.

ماندگاری قهوه دم شده در آب جوش و اسپرسو 

قهوه دم کرده به مدت 20 تا 30 دقیقه در یک فنجان یا یک ساعت در یک ظرف در بسته تازه  می ماند. با این حال ، امکان نوشیدن قهوه  چند ساعت پس از دم کشیدن نیز وجود دارد.  قهوه دم کرده ای که شیر یا خامه به آن اضافه نشده است ، احتمالاً تا 4 ساعت امکان مصرف کردن دارد. قهوه با شیر باید ظرف چند ساعت مصرف شود. اگر قهوه را در یک ظرف در بسته در یخچال نگه دارید ، ممکن است بیشتر دوام بیاورد. وقتی به این روش ذخیره می شود ، مصرف آن تا 3-4 روز بی خطر است. با این حال ، احتمالاً طعم آن چندان خوب نخواهد بود. اگر به قهوه دم کرده خود شیر یا خامه اضافه می کنید ، در صورت باقی ماندن در دمای اتاق ، آن را در عرض 2 ساعت بنوشید. می توانید آن را در ظرف در بسته در یخچال به مدت یک یا دو روز نگهداری کنید. اما حتما آن را  قبل از مصرف استشمام کنید و قبل از مصرف هرگونه علائم خراب شدن را بررسی کنید ، زیرا شیر می تواند فاسد شود. 

اسپرسوی دم کرده ، مانند قهوه دم کرده ، نیز باید مدت کوتاهی پس از دم کشیدن برای بهترین طعم مصرف شود. همچنین می توان آن را چند ساعت در دمای اتاق یا چند روز در یخچال در ظرف در بسته نگهداری کرد ، اما طعم آن کاهش می یابد.

قهوه دم کرده با آب سرد باعث ماندگاری قهوه می شود

مدت زمان دمکرده سرد بسیار بیشتر از دم کردن قهوه داغ در یخچال است.کنسانتره سرد در یخچال در ظرف در بسته نگهداری می شود و می تواند 7 تا 10 روز قابل مصرف بماند. دمکرده سرد با شیر یا خامه افزوده باید ظرف 2 ساعت مصرف شود ، اما می توان آن را در ظرف در بسته در یخچال نگهداری کرد. با این حال ، فقط 1-2 روز در یخچال تازه می ماند.

عواملی که باعث کاهش کیفیت و خرابی قهوه می شوند

اکسیژن

اکسیژن باعث می شود دانه های قهوه بیات شوند. دانه های قهوه و اکسیژن به خوبی با هم مخلوط نمی شوند و دانه ها در صورت قرار گرفتن در معرض هوای آزاد تنها در عرض چند روز تخریب می شوند.

نور

دانه های قهوه وقتی در شیشه نگهداری می شوند واقعاً زیبا به نظر می رسند . اما شیشه ها نور را عبورمی دهند و موجب فساد قهوه می شوند .

عوامل موثر در خرابی قهوه

رطوبت

قرار گرفتن در معرض شرایط مرطوب باعث خراب شدن دانه های قهوه می شود. دانه های قهوه بو داده را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

حرارت دادن

فقط در صورت دم کشیدن قهوه حرارت دادن آن بی ضرر است . 

کلام پایانی 

ماندگاری قهوه بستگی به نوع و نحوه نگهداری آن دارد. دانه های قهوه خشک و قهوه آسیاب شده باید در بسته های باز نشده یا ظروف سربسته دور از رطوبت ، گرما ، نور و هوا نگهداری شوند. به طور کلی ، نوشیدن قهوه قدیمی که به درستی ذخیره شده است خطرناک نیست ، اما احتمالاً طعم آن مانند قهوه تازه نخواهد بود. قهوه دم کرده به اندازه قهوه خشک دوام نمی آورد. برای طعم بهتر ، باید مدت کوتاهی پس از دم کشیدن مصرف شود. اما می توان آن را در دوره های مختلف در یخچال نگهداری کرد.

منابع مقاله

https://www.healthline.com/nutrition/how-long-does-coffee-last#bottom-line

https://www.streetsmartkitchen.com/does-coffee-go-bad/

https://club.atlascoffeeclub.com/how-long-does-coffee-last/

مطالب مرتبط