Skip to content

شمارش کالری را متوقف کنید !!!

شمارش کالری

شمارش کالری و معایب آن : 

برای دستیابی به وزن ایده آل ، تمرکز خود را بر روی کیفیت غذا و شیوه زندگی سالم بگذارید. بیشتر افراد که تمایل به کاهش وزن دارند گفته می شود که  كاهش وزن  یک مسئله ساده ریاضی است، کالری مصرفی خود را کاهش دهید. اما کارشناسان در حال تحقیق هستند که این استراتژی که زمان زیادی است از آن استفاده می شود در واقع نادرست است.

دکتر فاطیما کودی استنفورد (Dr. Fatima Cody Stanford) ، متخصص چاقی و استادیار پزشکی و اطفال در دانشکده پزشکی هاروارد می گوید: “این ایده در مورد کاهش وزن نه تنها کهنه است ، بلکه اشتباه است.” حقیقت این است که حتی محاسبه دقیق کالری نیز همیشه نتایج یکنواختی ندارد. چگونگی سوزاندن کالری در بدن به عوامل مختلفی از جمله نوع غذایی که می خورید ، متابولیسم بدن و حتی نوع موجودات زنده(اورگانیسم ها ) در روده بستگی دارد. ممکنه وقتی  دقیقاً همان کالری را مصرف می کنید که شخص دیگری مصرف می کند  اما  نتیجه مصرف کالری برای شما متفاوت باشد.

شمارش کالری
شمارش کالری

 در حقیقت باید شمارش کالری را کنار بزاریم و رویکردی متفاوت داشته باشیم . تأکید بر بهبود کیفیت رژیم غذایی و داشتن سبک زندگی پایدار و سالم برای رسیدن به وزن ایده آل بهنرین راهکارها می باشد. 

همه کالری ها برابر نیستند : 

سه عامل اصلی بر چگونگی پردازش و شمارش کالری در بدن تأثیر می گذارد.

  1. میکروبیوم های روده : تریلیون ارگانیسم ( میکروب ها) در روده شما زندگی می کنند ، انواع و میزان  آن ها بر میزان کالری جذب شده توسط  بدن تأثیر دارند . محققان دریافتند افرادی که به طور طبیعی لاغر هستند انواع متفاوتی از  ارگانیسم ها در داخل بدن آنها  زندگی می کنند نسبت به افرادی که دارای اضافه وزن هستند. اگر میکروبیوتای روده  افراد لاغر را خارج کنیم  و آنها را در بدن افرادی که اضافه وزن دارند و یا چاقی هستند قرار بدهیم ، می تواند منجر به تغییر وزن آنها  شود. این ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که برخی از ارگانیسم های موجود در روده قادر به تجزیه و مصرف کالری بیشتر نسبت به سایر ارگانیسم ها هستند. 
  2. متابولیسم : هر بدن دارای یک نقطه جهت کنترل وزن است. این نقطه نشان دهنده  فاکتورهای مختلفی از جمله ژن ها ، محیط و رفتارهاست. هیپوتالاموس ناحیه ای در مغزاست  که دمای بدن را تنظیم می کند وظیفه دارد که از بدن شما در مقابل کاهش وزن محافظت کند تا زیر نقطه تعیین شده نرود. به همین دلیل است که ممکن است  شما حتی اگر با دقت در حال رژیم گرفتن هستید و فعالیت بدنی دارید به وزن مورد نظر نمی رسید و یا بازگشت وزن کاهش یافته را خواهید داشت. 
  3. نوع غذایی که می خورید:  انتخاب های غذایی شما ممکن است بر میزان کالری دریافتی شما نیز تأثیر بگذارد و این فقط به دلیل محتوای کالری خاص آن غذاها نیست. خوردن غذاهای فرآوری شده باعث می شود کالری بیشتری در مقایسه با خوردن غذاهای فرآوری نشده دریافت کنید. در یک  مطالعه ، 20 نفر (10 مرد و 10 زن) به دو گروه تقسیم شدند. وعده های غذایی با تعداد کالری یکسان و همچنین مقادیر مشابه قند ، سدیم ، چربی ، فیبر و ریز مغذی ها به همه آنها داده شد.  اما یک تفاوت اساسی وجود داشت، به یک گروه غذاهای فرآوری نشده داده می شد و به گروه دیگر غذاهای فرآوری شده داده می شد. بعد از دو هفته ، گروه ها تعویض شدند و برای دوهفته دیگر رژیم را ادامه دادند. 

افرادی که غذای فرآوری شده را مصرف می کردند ، وزنشان افزایش پیدا می کرد . به هر گروه وعده های غذایی با همان تعداد کالری داده می شد و به آنها دستور داده می شد تا آنجا که می خواهند غذا بخورند ، اما وقتی شرکت کنندگان از غذاهای فرآوری شده استفاده می کردند ، به طور متوسط ​​هر روز 500 کالری بیشتر می خوردند. کالری دریافتی همان افراد هنگام خوردن غذاهای فرآوری نشده کاهش یافت.در حقیقت افرادی که غذاهای فرآوری شده مصرف می کنند تمایلشان به مصرف مواد غذایی بیشتر است زیرا مغز تمایل به مصرف مواد غذایی سالم و طبیعی دارد . 

مدیریت موفقیت آمیز وزن

اگر شمارش کالری راهی قابل اطمینان برای کنترل وزن شما نیست . توصیه های زیر می تواند به شما کمک کند، این توصیه ها شامل :

  • به کیفیت مواد غذایی مصرفی خود دقت کنید : هنگام برنامه ریزی برای وعده های غذایی خود ، سعی کنید غذاهای فرآوری شده را کاهش داده یا مصرف آنها را کاملا قطع کنید  زیرا مصرف آنها باعث می شود غذای بیشتری بخورید . از غذاهای فرآوری نشده استفاده کنید  مانند:  گوشت بدون چربی ، غلات سبوس دار و مقدار زیادی میوه و سبزیجات .
  • به جای شمارش کالری به طور منظم ورزش کنید:  سعی کنید هر هفته حداقل 150 دقیقه ورزش با شدت متوسط ​​داشته باشید. ورزش متوسط ​​در سطحی انجام دهید که در هنگام ورزش بتوانید صحبت کنید اما نتوانید آواز بخوانید. بسیاری از مردم فکر می کنند که ورزش متوسط ​​یک پیاده روی معمولی است ، اما باید  شبیه پیاده روی در یک تپه باشد.  در حالی که هر حرکتی بهتر از بی حرکتی  است ، اما در زمانی که می توانید ورزش خود را با شدت بیشتری انجام دهید. 
  • آرام بخوابید: کیفیت پایین خواب می تواند منجر به افزایش وزن شود ، همچنین یک برنامه خواب نا منظم که از  الگوی طبیعی روزانه بدن پیروی نمی کند می تواند باعث افزایش وزن شود.  بدن شما به طور طبیعی تمایل دارد شب بخوابد و روز بیدار باشد. کمبود خواب تقریباً مانند تغییرات  هورمونی بر وزن تأثیر می گذارد و باعث می شود بیشتر بخورید. بنابراین برای تنظیم وزن حتما به موقع و به میزان کافی بخوابید. 
خوب خوابیدن
خوب خوابیدن
  • داروهای مصرفی خود را بررسی کنید:  گاهی اوقات دارو باعث افزایش وزن می شود. اگر داروی جدیدی را شروع کردید و متوجه شدید که وزنتان اضافه شده حتما با  پزشک خود مشورت کنید ممکن است بتوانید از جایگزین های دارو استفاده کنید. 
  • به جای شمارش کالری ، سطح استرس خود را کاهش دهید:  استرس مانند خواب کم می تواند منجر به افزایش وزن شود. کنترل استرس کمک می کند که وزنتان را کنترل کنید. 
  • با یک متخصص در ارتباط باشید: بسیاری از مردم معتقدند که اگر نتوانند لاغر شوند ، این یک شکست اخلاقی است. اما اینطور نیست مانند سایر شرایط پزشکی ، بسیاری از افراد به کمک پزشک نیاز دارند. کاهش موفقیت آمیز وزن ممکن است فقط به رژیم و ورزش و شمارش کالری نیاز نداشته باشد. از کل افرادی که نیاز به خدمات پزشکی و دارو برای کاهش وزن دارند تنها دو درصد از این خدمات استفاده می کنند. برخی از افراد ممکن است برای کاهش وزن به عمل جراحی نیاز داشته باشند، بنابراین برای اینکه تحت درمان قرار بگیرید نترسید. 

کلام آخر مقاله شمارش کالری 

 هر وقت صحبت از کاهش وزن می شود اکثر افراد به این فکر می کنند که کمتر بخورند تا کالری کمتری دریافت کنند در صورتی که کمتر خوردن به تنهایی نمی تواند کاهش وزن اصولی و پایدار را به همراه داشته باشد . اصلاح سبک زندگی مهم ترین قدم در کاهش وزن می باشد. 

منابع نوشته :

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/stop-counting-calories?utm_source=delivra&utm_medium=email&utm_campaign=WR20201002-6WeekPlan&utm_id=2453970&dlv-emuid=33ae82eb-e6eb-48d7-9c92-3590b0d4b923&dlv-mlid=2453970

مطالب مرتبط

عوارض زایمان زودرس
دانستنی های پزشکی
هومن حجتی

عوارض زایمان زودرس

عوارض زایمان زودرس همه نوزادان نارس عوارض سلامتی ندارند. اما زود به دنیا آمدن می‌تواند مشکلات پزشکی کوتاه مدت و طولانی مدت ایجاد کند. به

ادامه مطلب »