Skip to content

خواص و مضرات شلیل ، میوه خوشمزه تابستانی

شلیل

مزایای خوردن شلیل

شلیل و هلو از یک خانواده هستند؛ بنابراین، مزایایی که از خوردن شلیل به دست می‌آورید در هلو نیز وجود دارد. به دلیل محبوبیت روزافزون این میوه، باغ های شلیل به سرعت جایگزین باغ های هلو در بخش هایی از هند می شوند.

از نظر تغذیه ای، شلیل دارای طیف وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی است؛ بنابراین، ممکن است کنجکاو باشید که آیا این میوه های ترد و آبدار فواید سلامتی را ارائه می دهند یا خیر و آیا این میوه برای شما مفید است؟

شلیل چیست؟

شلیل میوه ای است که از  خانواده Rosaceae و آلو و هلو است. شلیل هایی که در مناطق معتدل گرمتر پرورش می یابند، میوه های سنگی یا میوه های خشک نیز نامیده می شوند، زیرا دانه های سفتی که هسته ی آنها هستند درون گوشت آبدار بیرونی آنها وجود دارد.

این میوه معروف با نام گیاه شناسی Prunus persica var شناخته می شود. درختان این میوه عمر کوتاهی دارند. آنها دارای برگهای بلند، براق و سبز روشن با حاشیه های کمی دندانه دار هستند. بر اساس آمار، گوشت ظریف میوه شلیل معطر ممکن است دارای سایه هایی از زرد تیره یا سفید کرم رنگ باشد و پوست بیرونی دارای رنگ هایی مانند صورتی، قرمز، سفید یا زرد است.

شلیل

ارزش غذایی در 100 گرم شلیل تازه:

انرژی:44 کیلو کالری

کربوهیدرات‌ها: 10.55 گرم

پروتئین:1.06 گرم

چربی کل: 0.32 گرم

کلسترول: 0 میلی گرم

فیبر رژیمی: 1.7 گرم

ویتامین‌ها

فولات:5 میکروگرم

نیاسین: 1.125 میلی گرم

اسید پانتوتنیک: 0.185 میلی گرم

پیریدوکسین: 0.025 میلی گرم

ریبوفلاوین:0.027 میلی گرم

تیامین:0.034 میلی گرم

ویتامین A: 332 IU

ویتامین سی: 5.4 میلی گرم

ویتامین 0.77:E میلی گرم

ویتامین K: 2.2 میکروگرم

الکترولیت‌ها

سدیم: 0 میلی گرم

پتاسیم:201 میلی گرم

مواد معدنی

کلسیم: 6 میلی گرم

فلز مس:0.086 میلی گرم

آهن: 0.28 میلی گرم

منیزیم:9 میلی گرم

منگنز: 0.54 میلی گرم

فسفر:26 میلی گرم

فلز روی: 0.17 میلی گرم

مواد مغذی گیاهی

کاروتن:150 میکروگرم

کریپتو اگزانتین: 98 میکروگرم

لوتئین-زیگزانتین:130 میکروگرم

یک شلیل چند کالری دارد؟

یک شلیل کوچک فقط حدود 57 کالری 1.2 گرم پروتئین دارد.

در مورد کربوهیدرات‌ها، یک فنجان شلیل خرد شده حاوی 15 گرم از مواد مغذی است. از این مقدار، 2.4 گرم آن به شکل فیبر رژیمی است.

ویتامین‌ها و مواد معدنی دیگری نیز وجود دارد. یک فنجان شلیل خرد شده حاوی 9 میلی گرم کلسیم، 13 میلی گرم منیزیم و 285 میلی گرم پتاسیم است و این 3 ماده معدنی به طور منسجم برای سلامت استخوان‌ها مفید هستند

این میوه در انواع مختلفی نیز وجود دارد.

افزایش سلامت دستگاه گوارش

فیبر موجود در شلیل می‌تواند سلامت گوارش را بهبود بخشد. همچنین می‌تواند یبوست را تسکین دهد.

فیبر موجود در شلیل رشد باکتری‌های مفید روده را تحریک می کند. شلیل همچنین به طور طبیعی سرشار از پروبیوتیک است که می‌تواند سلامت گوارش را تا حد زیادی افزایش دهد زیرا می تواند به عنوان سوخت پروبیوتیک ها که موجودات زنده در بدن شما هستند عمل کند.

این میوه می‌تواند در درمان سندرم روده تحریک پذیر، یک اختلال روده‌ای که می‌تواند باعث نفخ و گاز معده شود، کمک کند. همچنین می‌تواند ناراحتی معده را برطرف کند. با متخصص تغذیه در مورد رژیم غذایی IBS خود صحبت کنید زیرا شلیل و میوه‌هایی مانند آن ممکن است مصرف آنها در طول یک دوره درمان این بیماری ممنوع باشد.

سطح کلسترول پایین‌تر

فیبر محلول سطح کلسترول را کاهش می‌دهد و ما می دانیم که شلیل منبع عالی فیبر است. یک شلیل متوسط دارای حدود 2.2 گرم فیبر است.

بر اساس یک گزارش، مصرف 5 تا 10 گرم فیبر محلول در روز می‌تواند سطح کلسترول بد را تا 5 درصد کاهش دهد.

یکی از راههای استفاده از شلیل در رژیم غذایی شما برای کاهش کلسترول این است که تکه‌های خرد شده میوه را در غلات صبحانه خود بریزید. همچنین می‌توانید کل میوه را به عنوان میان وعده عصرانه با مقداری ماست یا پنیر بخورید.

افزایش سلامت سلول‌ها

ویتامین A موجود در شلیل ارتباطات سلولی را بهبود می‌بخشد. با تشویق سلولهای نابالغ برای تبدیل شدن به بافتهای کاملاً عملکردی، رشد سلولی را تقویت می‌کند.

بر اساس مطالعات، کمبود ویتامین A در مادران باردار می‌تواند رشد و نمو نوزادان آنها را محدود کند.

همچنین نشان داده شده است که ویتامین A به سلول‌های T سلول‌هایی که مسئول ایمنی هستند، در روده کمک می‌کند تا به سمت مناطق مورد نیاز برای انجام تعمیر و نگهداری از بدن حرکت کنند. همچنین در ایجاد گلبول‌های سفید نقش دارد.

ممکن است به جلوگیری از کم خونی کمک کند

خوردن شلیل همراه با غذاهای غنی از آهن ممکن است به جلوگیری از کم خونی کمک کند. کم خونی بیماری است که ناشی از کمبود هموگلوبین یا گلبول‌های قرمز خون می باشد. از آنجا که گلبول‌های قرمز خون اکسیژن را به بدن شما منتقل می‌کنند، افراد مبتلا به کم خونی ممکن است احساس خستگی کنند.

ویتامین C با تبدیل این ماده معدنی به شکل قابل جذب در بدن، از دریافت آهن حمایت می‌کند. با این وجود، باید مطمئن شوید که شلیل را با غذاهای غنی از آهن مانند لوبیا و گوشت همراه کنید تا از کم خونی جلوگیری شود.

ویتامین C، یک ماده مغذی در شلیل، ممکن است به بدن شما در جذب بهتر آهن از غذا کمک کند. به نوبه خود، این ممکن است به جلوگیری از کم خونی کمک کند.

درمان کم خونی

سرشار از آنتی اکسیدان های مبارزه کننده با بیماری‌ها

شلیل سرشار از آنتی اکسیدان ها از جمله ویتامین C است.

آنتی اکسیدان ها به کاهش استرس اکسیداتیو که ناشی از عدم تعادل مولکول‌های ناپایدار به نام رادیکال‌های آزاد در بدن شما است، کمک می‌کند. با گذشت زمان، استرس اکسیداتیو ممکن است باعث بیماری‌هایی مانند دیابت، آلزایمر و بیماری‌های قلبی شود.

سایر آنتی اکسیدان های شلیل شامل فلاونوئیدها و آنتوسیانین ها است که به ظاهر، طعم و عطر بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات کمک می‌کند.

فلاونوئیدها ممکن است از کاهش عملکرد مغز در ارتباط با سن جلوگیری کنند، در حالی که آنتوسیانین ها در کاهش التهاب و بیماری‌های قلبی نقش دارند.

شلیل همچنین دارای ترکیبات فنلی است. این ترکیبات نوعی آنتی اکسیدان پلی فنول است که از شما در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

آنتی اکسیدان های موجود در شلیل با استرس اکسیداتیو مبارزه می‌کنند و ممکن است از بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی و آلزایمر جلوگیری کنند.

ممکن است به کاهش وزن کمک کند

شلیل ممکن است به روش‌های مختلف به کاهش وزن کمک کند.

اول، آن‌ها منبع خوبی از فیبر هستند که از احساس سیری پشتیبانی می‌کند. اگر احساس سیری ‌کنید، بعید است که بیش از حد غذا بخورید یا کالری زیادی مصرف کنید.

علاوه بر این، این میوه به طور طبیعی کالری و چربی کمی دارد. خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات کم کالری به طور طبیعی ممکن است در صورت مصرف به جای تنقلات پرکالری و کم مواد مغذی، از کاهش وزن جلوگیری کند.

شلیل ممکن است از کاهش وزن پشتیبانی کند زیرا هم کالری کمی و هم فیبر بالایی دارد که باعث احساس سیری می‌شود.

ممکن است سلامت پوست را بهبود بخشد

پوست شما که بزرگترین اندام بدن شماست، برای سالم ماندن به تغذیه خوب متکی است. شلیل به دلیل داشتن مس می‌تواند از سلامت پوست حمایت کند.

مس رشد سلول‌ها را در لایه درم که دومین لایه بیرونی پوست شما است، تحریک می‌کند. همچنین از پوست شما در برابر آسیب محافظت می‌کند، از پیری پوست حمایت می‌کند و باعث تولید کلاژن که فراوان‌ترین پروتئین بدن شما است، می‌شود.

جالب است که مواد آرایشی اغلب حاوی پپتیدهای مس است. شلیل همچنین حاوی نیاسین (ویتامین B3) و مقدار کمی ویتامین A، یکی دیگر از مواد مغذی مهم برای سلامت پوست که ممکن است از سلول‌های پوست در برابر آسیب ناشی از اشعه خورشید محافظت کند.

شلیل دارای خواص ضد دیابت است

در حالی که ما مبتلا به بیماری‌های هولناکی هستیم که بشر برای یافتن راه‌های درمانی برای آن تلاش می‌کند، میوه‌هایی مانند شلیل داریم که به مبارزه و جلوگیری از شکل گیری دیابت چه از چاقی باشد چه از دلایل دیگر، کمک می‌کند.

دلیل این که این ماده دارای خواص ضد دیابت است بسیار اندک است.

شلیل دارای اجزای فعال زیستی مانند گلایسمیک است که به مبارزه با بیماری کمک می‌کند. به این معنی که نه تنها می‌تواند به مبارزه با دیابت کمک کند، بلکه بیماری‌های قلبی را نیز به چالش می‌کشد و از آن جلوگیری می‌کند، در حالی که یک سری کربوهیدراتهای سالم و دلچسب را برای بدن فراهم می‌کند. با این حال اگر دیابتی هستید و علاقه دارید این مواد را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

آن‌ها به بدن در دفاع ضد سمی کمک می‌کنند

شلیل می‌تواند با کاهش تجمع اکسیداتیو در بدن فرد، به دفاع ضد سمی بدن انسانها کمک کند. آن‌ها همچنین می‌توانند عوارض جانبی مضر غذاهای چرب و رژیم‌های غذایی را محدود کنند.

ناگفته نماند که آنها دو تا سه برابر مقدار ویتامین A و C نسبت به سایر محصولات تولید شده توسط انسان ارائه می‌دهند، در حالی که تعادل بالایی از پتاسیم را نیز تأمین می‌کند. اگر به غیر از شلیل توصیه دیگری می‌خواهید، میوه‌های دیگری نیز وجود دارند که این مزایا را ارائه می‌دهند مانند گیلاس و آلو.

آن‌ها می‌توانند سلامت چشم افراد را بهبود بخشند

شلیل همچنین حاوی مواد شیمیایی معروف به لوتئین و زآگزانتین است. دو ترکیب ضروری و لذت بخش که در داخل شبکیه چشم انسان یافت می‌شود. علاوه بر این، با مصرف دوز سنگین این دو ماده شیمیایی، می‌توانید به طور بالقوه خطر بیماری‌هایی مانند آب مروارید و زوال طبیعی ناشی از افزایش سن در چشم را کاهش دهید.

می‌تواند به مبارزه با هیپوکالمی کمک کند

هیپوکالمی می‌تواند یک محصول جانبی کمبود پتاسیم در بدن باشد، به همین دلیل است که شلیل غنی از پتاسیم است که می‌تواند به توسعه و افزایش عملکرد عصب کمک کند.

شلیل می‌تواند به سلامت قلب افراد کمک کند

سلامت قلب به راحتی یکی از ضروری‌ترین جنبه‌های بدن انسان است که ما باید از آن مراقبت کنیم. خوشبختانه، شلیل حاوی آنتی اکسیدان های مفید برای قلب است که به فرد در این زمینه کمک می‌کند. آن‌ها می‌توانند این کار را به دلیل اسیدهای کلروژنیک و آنتوسیانین های موجود در میوه انجام دهند.

بدون شک یکی از بهترین چیزها سلامت سلول است.

یکی دیگر از عوامل منظم در مورد خوردن این مواد در یک برنامه معمولی، فسفر موجود در آن است. فسفر، برای افرادی که ممکن است از آن آگاه نباشند، بخش مهمی از نگهداری و مراقبت از سلول ها و بافت شما است. فسفر اساساً به عنوان نگهدارنده بدن شما عمل می کند و در مورد سلول ها و بافت شما دستور ترمیم و انجام آنها را می دهد. به همین دلیل است که مطمئناً یکی از بهترین موارد با این مورد خاص است.

این میوه می تواند به کسانی که از آسم رنج می برند کمک کند

شلیل بسیار قادر است از طریق محتوای ویتامین C وضعیت آسم افراد را بهبود بخشد. این ارزش های تغذیه ای در شلیل ضروری است زیرا به تنظیم و حفظ سیستم ایمنی بدن و پاسخ آن به عوامل بیماری زا کمک می کند.

شلیل همچنین به تنظیم جریان فشار خون کمک می کند

اگر به هر دلیلی رژیم غذایی با سدیم بالا داشته باشید، ممکن است بخواهید شلیل را به رژیم خود اضافه کنید زیرا حاوی پتاسیم است که می تواند مصرف مایعات و نمک را تنظیم کند.

علاوه بر این، به دلیل پتاسیم بالایی که دارد، می تواند به حفظ ظاهر هموستاز کمک کند. توصیه می شود در مورد مصرف آن برای کاهش فشارخون با پزشک خود مشورت کنید.

ممکن است به هضم کمک کند

وجود فیبر غذایی و قلیایی بودن شلیل برای حفظ سلامت دستگاه گوارش عالی هستند. محتوای فیبر به افزایش جذب آب کمک می کند و با اضافه شدن به مدفوع، ممکن است حرکات روده را تنظیم و به جلوگیری از بیماری هایی مانند ورم معده، یبوست و  زخم معده کمک کند.

ممکن است پتانسیل ضد سرطانی داشته باشد

شلیل حاوی اسید کلروژنیک است که مطالعات نشان داده شده است که دارای خواص پیشگیری کننده شیمیایی است. این خواص ممکن است از تکثیر سرطان روده بزرگ جلوگیری کند. یک مطالعه منتشر شده در مجله آمریکایی اپیدمیولوژی شواهد کیفی را در مورد نقش بتاکاروتن موجود در گروه گیاه شناسی سیب، هلو، شلیل، آلو، گلابی و توت فرنگی در محافظت در برابر سرطان ریه نشان می‌دهد. تحقیقات بیشتری برای تعیین دامنه کلروژنیک اسید در پیشگیری از سرطان مورد نیاز است، اما تحقیقات اولیه نتایج مثبتی را نشان می‌دهد.

علاوه بر این، یک مطالعه دیگر، با مشاهده اینکه عصاره هلو به جلوگیری از تکثیر سلول های سرطانی پستان کمک می کند، اثرات مشابهی را نشان داد، اما برای اثبات این موضوع به خاطر داشته باشید که تحقیقات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

ممکن است بینایی را بهبود بخشد

لوتئین یک ماده مغذی مهم است که سلامت چشم را تقویت می‌کند و ممکن است به کاهش خطر انحطاط ماکولا وابسته به سن کمک کند. شلیل حاوی لوتئین است، بنابراین استفاده از آنها در رژیم غذایی می‌تواند به شما در دستیابی به مقادیر مناسب کمک کند.

مطالعات مختلف تحقیقی نشان داده است که لوتئین یک آنتی اکسیدان فوق العاده قوی است که به کاهش خطر آب مروارید هسته‌ای کمک می‌کند. علاوه بر این، بتاکاروتن موجود در میوه، سنتز ویتامین A را تشویق می‌کند، به حفظ بینایی سالم کمک می‌کند و از بیماری‌هایی مانند نابینایی و خشکی چشم جلوگیری می‌کند.

سلامت چشم
سلامت چشم

عوارض جانبی شلیل

بارداری:

شلیل بیشتر احتمال دارد که به آفت کش ها آلوده شود؛ زیرا پوست آنها نازک و در معرض محیط است و زنان باردار بیشتر مستعد تأثیرات منفی آنها هستند. از این رو، زنان باردار و شیرده باید از شلیلی که با حداقل آفت کش، سم پاشی شده است استفاده کنند.

آلرژی:

برخی از حساسیت‌های شلیل شامل خارش در دهان و گلو، تورم لب‌ها، پلک‌ها و صورت و برخی علائم گوارشی و تنفسی مانند استفراغ، اسهال، درد معده، آبریزش بینی و غیره است. شدیدترین حساسیت به شلیل و بیشتر میوه‌های سنگی وضعیتی به نام آنافیلاکسی است که از ناپایداری قلبی عروقی و مشکلات تنفسی جدی ناشی می‌شود.

آنافیلاکسی:

حساسیت شدید به شلیل می‌تواند باعث آنافیلاکسی شود که ناپایداری سلامت قلب و عروق و مشکلات تنفسی است. در برخی موارد، می‌تواند کشنده باشد. اگر به هر نوع آلرژی مشکوک هستید، قبل از مصرف این میوه با پزشک خود مشورت کنید.

مسمومیت با سیانور:

هسته های شلیل حاوی مقادیر کمی سیانوژن هستند که در صورت بلع ممکن است به سیانور متابولیزه شوند. بلع بیش از حد هسته شلیل به صورت ناخواسته ممکن است منجر به مسمومیت با سیانید شود.

خفگی در کودکان:

هسته ها در صورت عدم نظارت ممکن است باعث ایجاد مشکلات خفگی در کودکان شود.

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، خوردن میوه را فوراً متوقف کرده و سریعاً به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

کلام آخر

گذشته از تمام ارزش غذایی که در این مقاله به آن پرداختیم، این واقعیت همچنان باقی است که خوردن شلیل بسیار خوب است، حتی اگر فقط یک یا دو بار در هفته یا بیشتر باشد.

آنها نه تنها حاوی بی شمار مواد شیمیایی سالم هستند که بدن برای عملکرد صحیح به آنها احتیاج دارد، بلکه آنها چیزی هستند که توصیه می کنیم در کنار بشقاب غذا داشته باشید یا با سالاد مخلوط کنید.

آنها ارزش غذایی زیادی را برای کسانی که در غذای خود به دنبال آن هستند ارائه می دهند و برای همه خوشمزه و مفید هستند.

منابع

https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/nectarines.html

https://www.stylecraze.com/articles/amazing-health-benefits-of-nectarines/

https://www.healthline.com/nutrition/nectarine-vs-peach#basics

https://www.conserve-energy-future.com/benefits-of-nectarines.php

مطالب مرتبط