Skip to content

رژیم MIND و ارتباط آن با سلامت مغز

رژیم MIND

رژیم MIND برای جلوگیری از زوال عقل و از دست دادن عملکرد مغز با افزایش سن

وقتی صحبت از محافظت از سلامت مغز می‌شود، ترکیبی از دو سبک غذا خوردن ممکن است بهترین گزینه باشد. رژیم غذایی که رژیم غذایی “MIND” نامیده می‌شود، مخفف رژیم مدیترانه‌ای و رژیم DASH برای تأخیر عصبی است و با تاکید بر مصرف غذاهای گیاهی طبیعی و محدود کردن گوشت قرمز، چربی اشباع و شیرینی را بر عملکرد مغز تاثیر می گذارد. مطالعات مشاهده‌ای نشان می‌دهد که رژیم غذایی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را تا 53 درصد کاهش دهد، همچنین باعث کاهش سرعت شناختی و بهبود حافظه کلامی می‌شود.

رژیم MIND چیست؟

MIND مخفف مداخله مدیترانه‌ای-DASH برای تأخیر عصبی است.

هدف رژیم MIND کاهش زوال عقل و کاهش سلامت مغز است که اغلب با افزایش سن رخ می‌دهد. این ترکیب دو رژیم غذایی بسیار محبوب، رژیم مدیترانه‌ای و رژیم غذایی DASH برای جلوگیری از فشار خون بالا است.

بسیاری از متخصصان، رژیم‌های مدیترانه‌ای و DASH را از سالم‌ترین رژیم‌ها می‌دانند. تحقیقات نشان داده است که آن‌ها می‌توانند فشار خون را کاهش داده و خطر بیماری‌های قلبی، دیابت و چندین بیماری دیگر را کاهش دهند، اما محققان می‌خواستند یک رژیم غذایی خاص برای کمک به بهبود عملکرد مغز و جلوگیری از زوال عقل ایجاد کنند.

برای انجام این کار، آن‌ها غذاهای رژیم‌های مدیترانه‌ای و DASH را که برای سلامت مغز مفید است ترکیب کردند.

به عنوان مثال، هر دو رژیم غذایی مدیترانه‌ای و DASH خوردن مقدار زیادی میوه را توصیه می‌کنند. مصرف میوه با بهبود عملکرد مغز ارتباطی ندارد، اما خوردن انواع توت‌ها با عملکرد مغز مرتبط است؛ بنابراین، رژیم MIND پیروان خود را به خوردن انواع توت‌ها ترغیب می‌کند، اما به طور کلی بر مصرف میوه تأکید نمی‌کند.

رژیم غذایی Mind چگونه تنظیم می‌شود؟

 برای هر یک از قوانین رژیم غذایی MIND که معمولاً در زندگی خود رعایت می‌کنید حداکثر تا 15 امتیاز به خود اختصاص دهید.

 • حداقل سه وعده غلات کامل در روز
 •  سبزیجات برگ سبز مانند سالاد
 • حداقل شش بار در هفته سبزیجات دیگر
 • حداقل یک بار در روز انواع توت‌ها
 • حداقل دو بار در هفته گوشت قرمز (کمتر از چهار بار در هفته)
 • حداقل هفته‌ای یکبار ماهی
 • حداقل دوبار در هفته لوبیا
 • بیش از سه بار در هفته آجیل
 • کمتر از یک بار در هفته غذای سرخ کرده یا فست فود
 • برای پخت و پز عمدتاً روغن زیتون استفاده شود.
 • کمتر از یک قاشق غذاخوری کره یا مارگارین در روز
 • کمتر از یک وعده پنیر در هفته
 • کمتر از پنج عدد شیرینی در هفته

تحقیق در مورد رژیم غذایی MIND و سلامت مغز

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که رژیم‌های غذایی برای جلوگیری از فشار خون بالا (DASH) و رژیم مدیترانه‌ای می‌تواند عملکرد شناختی را بهبود بخشد. بر اساس این مطالعات، این دو رژیم غذایی برای ایجاد یک رژیم ترکیبی MIND ترکیب شده است که به طور خاص برای بهبود سلامت مغز طراحی شده است.

رژیم MIND بر مصرف سبزیجات سبز برگ، سایر سبزیجات، انواع توت‌ها، حبوبات، ماهی، آجیل و غلات کامل تاکید می‌کند در حالی که مصرف کره، پنیر و گوشت قرمز را محدود می‌کند.

مطالعات قبلی نشان داده بود که رژیم غذایی MIND می‌تواند زوال شناختی و کاهش خطر از بیماری آلزایمر وابستگی به سن را به تأخیر بیندازد.

رژیم MIND مدت زیادی است که وجود ندارد و اولین مقاله رسمی در مورد رژیم غذایی در سال 2015 منتشر شد، بنابراین تعجب آور نیست که تحقیقات زیادی در مورد اثرات آن انجام نشده است.

با این حال، دو مطالعه مشاهده‌ای در مورد رژیم غذایی MIND نتایج بسیار امیدوار کننده‌ای را نشان داده است.

در مطالعه‌ای که روی 923 فرد مسن انجام شد، افرادی که رژیم غذایی MIND را رعایت کردند، 53 درصد کمتر از افرادی که از این رژیم پیروی می‌کردند، در معرض ابتلا به آلزایمر بودند.

جالب اینجاست که به نظر می‌رسید افرادی که رژیم غذایی MIND را فقط به طور متوسط ​​رعایت می‌کردند، از آن سود می‌بردند و به طور متوسط ​​خطر ابتلا به آلزایمر را تا 35 درصد کاهش می‌دادند.

در مطالعه دوم مشخص شد افرادی که رژیم غذایی MIND را به طور کامل دنبال می‌کردند در مقایسه با افرادی که حداقل رژیم را دنبال می‌کردند، کاهش عملکرد مغز کمتری را تجربه کردند.

با این حال، توجه داشته باشید که هر دوی این مطالعات مشاهده‌ای بوده‌اند، به این معنی که نمی‌توانند علت و معلول را اثبات کنند. آن‌ها فقط می‌توانند ارتباطات را تشخیص دهند.

بنابراین در حالی که تحقیقات اولیه امیدوار کننده است، نمی‌توان با اطمینان گفت که رژیم غذایی MIND باعث کاهش خطر ابتلا به آلزایمر یا کند شدن روند افت مغز می‌شود.

با این حال، محققان اخیراً تأیید کردند که یک مطالعه کنترل شده در مورد اثرات رژیم MIND را آغاز کنند.

در حالی که این مطالعه چندین سال به پایان نمی‌رسد، اما یک گام بزرگ در جهت تعیین این است که آیا رژیم MIND به طور مستقیم بر عملکرد مغز مفید است یا خیر.

رژیم غذایی “MIND” ممکن است افت شناختی را در افراد مبتلا به آلزایمر را به تأخیر بیندازد.

در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر، پیروی از رژیم غذایی MIND می‌تواند به کاهش سرعت شناختی کمک کند. بیماری آلزایمر و سایر بیماری‌های مرتبط با سن که باعث افت شناختی می‌شوند با تغییرات پاتولوژیک در مغز از جمله تجمع غیرمعمول رسوبات پروتئین همراه هستند.

اگرچه سطوح این آسیب‌های مغزی با اختلال شناختی همراه است، برخی از افراد مبتلا به آسیب‌های مغزی عملکرد شناختی سالم را حفظ می‌کنند. یک مطالعه اخیر نشان می‌دهد که پیروی از رژیم غذایی MIND می‌تواند افت شناختی را در افراد مبتلا به آلزایمر را کاهش دهد.

این مطالعه نشان داد که ارتباط بین پایبندی به رژیم غذایی MIND و سلامت شناختی بهتر مستقل از سطوح آسیب شناسی مغز است. بیماری آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل است. در حال حاضر از هر 9 فرد بزرگسال بالای 65 سال در ایالات متحده 1 نفر به این بیماری مبتلا است.

بیماری آلزایمر با تجمع غیرمعمول رسوبات پروتئینی به نام پلاک‌های بتا آمیلوئید و گره‌های عصبی فیبر در مغز مرتبط است. این رسوبات پروتئینی مسئول آسیب سلول‌های مغزی و در نتیجه، اختلال در عملکرد شناختی مشاهده شده در بیماری آلزایمر در نظر گرفته می‌شود.

رژیم MIND

جالب اینجاست که همه افرادی که دارای سطوح بالایی از این آسیب شناسی مغزی یا نشانگرهای بیماری آلزایمر هستند، دچار افت شناختی نمی‌شوند. این توانایی برای حفظ عملکرد شناختی طبیعی در حضور آسیب‌های مغزی به عنوان تاب آوری شناختی نامیده می‌شود.

اخیراً مطالعه شده است داروهای بیماری آلزایمر می‌توانند سطح پلاک‌های بتا آمیلوئید و گره‌های عصبی-فیبری را در مغز کاهش دهند. مداخلات که دانشمندان تاکنون مطالعه کرده‌اند موفقیت محدودی را در کاهش سرعت عملکرد شناختی نشان داده است.

این امر اهمیت شناسایی عوامل شیوه زندگی را که می‌تواند پیشرفت زوال شناختی را مستقل از تغییرات آسیب شناسی مغزی مرتبط با بیماری آلزایمر کند کند، برجسته می‌کند.

کلام آخر

رژیم MIND برای جلوگیری از زوال عقل و کاهش عملکرد مغز که با افزایش سن اتفاق می افتد، ایجاد شده است. پیروان خود را به مصرف سبزیجات، انواع توت‌ها، آجیل، غلات کامل، روغن زیتون، ماهی، لوبیا، مرغ و شراب ترغیب می‌کند.

این غذاها حاوی بسیاری از مواد مغذی هستند که احتمالاً با کاهش استرس اکسیداتیو، التهاب و تشکیل پلاک‌های بتا آمیلوئید سلامت مغز را تقویت می‌کنند.

تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که رعایت دقیق رژیم غذایی MIND با کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و کاهش سرعت عملکرد مغز در طول زمان مرتبط است. با این حال، تحقیقات بیشتری برای درک اثرات رژیم غذایی مورد نیاز است.

از آنجا که رژیم MIND ترکیبی از رژیم‌های مدیترانه‌ای و DASH است، اگر تحقیقات آینده نشان دهد که مزایای سلامتی مرتبط با این دو رژیم را ارائه می‌دهد، تعجب آور نخواهد بود، اما در حال حاضر، اگر به دنبال راهی برای تغذیه هستید که بر حفظ سلامت مغز در سن شما متمرکز باشد، رژیم MIND یک روش عالی است که رعایت آن ساده است.

منابع

https://www.healthline.com/nutrition/mind-diet#TOC_TITLE_HDR_9

https://www.medicalnewstoday.com/articles/why-is-nutrition-so-hard-to-study#The-role-of-industry

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alzheimers-disease/in-depth/15-simple-diet-tweaks-cut-alzheimers-risk/art-20342112

مطالب مرتبط

چای
تغذیه و سلامتی
تیم نویسندگان

انواع چای برای لاغری

5 نوع چای که ممکن است به کاهش وزن کمک کند برخی دم‌نوش‌ها به لطف داشتن ترکیبات گیاهی به نام کاتچین می‌توانند متابولیسم را بهبود

ادامه مطلب »