Skip to content

تاثیر مصرف قهوه بر فعالیت های ورزشی

تاثیر قهوه بر افزایش عملکرد ورزشی

تاثیر قهوه بر فعالیت های ورزشی

در دنیای امروز نوشیدن قهوه رواج بسیار زیادی پیدا کرده است و اکثر افراد نوشیدن آن را در برنامه غذایی روزانه خود قرا می دهند. حجم کافئین موجود در قهوه زیاد است به همین دلیل اکثر افراد از آن به عنوان نوشیدنی رفع خستگی یاد می کنند. امروزه ورزشکاران زیادی از قهوه جهت افزایش عملکرد استفاده می کنند محبوبیت مصرف کافئین در ورزشکاران به حدی زیاد است که از آن درتهیه مکمل و نوشیدنی های ورزشی نیز استفاده می شود. تاثیر قهوه بر فعالیت های ورزشی برابر است با افزایش متابولیسم،استقامت و عملکرد بهتر . کافئین ظرفیت اکسیژن حداکثر را به طور مستقیم بهبود نمی بخشد ، اما می تواند به ورزشکار کمک کند که با قدرت بیشتر تمرین کنند و مدت طولانی تری فعالیت بدنی داشته باشند. 

تاثیر قهوه بر افزایش عملکرد ورزشی
تاثیر قهوه بر افزایش عملکرد ورزشی

عملکرد کافئین 

کافئین به سرعت در جریان خون جذب می شود و سطح آن در خون پس از 90-100 دقیقه به اوج خود می رسد. سطح کافئین برای مدت 3-4 ساعت بالا باقی مانده و سپس شروع به کاهش می کند.برخلاف اکثر مواد و مکمل ها ، کافئین می تواند سلول ها را در سراسر بدن ، از جمله سلول های عضلانی و مغز ، تحت تأثیر قرار دهد. به همین دلیل ، تأثیرات کافئین بر بدن بسیار متنوع است . این تاثیرات شامل:

 • سیستم عصبی: کافئین مناطقی از مغز و سیستم عصبی را برای بهبود تمرکز و انرژی فعال می کند ، در حالی که خستگی را نیز کاهش می دهد 
 • هورمون ها: قهوه بر روی عملکرد هورمون ها تاثیر می گذارد.
 • چربی سوزی: کافئین می تواند از طریق لیپولیز یا تجزیه چربی در سلول های چربی ، توانایی بدن را در سوزاندن چربی افزایش دهد .
 • عضلات: کافئین ممکن است روی قشر حرکتی که بخشی از مغز است و نشانه فعال شدن عضله است ، تأثیر بگذارد .
 • دمای بدن: کافئین باعث افزایش ترموژنز یا تولید گرما می شود که به سوزاندن کالری بیشتر کمک می کند.
 • گلیکوژن: به دلیل افزایش چربی سوزی کافئین از ذخیره کربوهیدرات درعضلات جلوگیری می کند که نتیجه آن افزایش عملکرد عضلات است. 

تاثیر قهوه بر فعالیت های ورزشی

 • کمک به چربی سوزی و تقویت انرژی از تاثیر قهوه بر فعالیت های ورزشی : مقادیر بالای کافئین در قهوه به طور قابل توجهی توانایی سوزاندن چربی در هنگام ورزش را بهبود می بخشد . بعلاوه ، نوشیدن قهوه در صبح به معنای مصرف کالری کمتر در طول روز است زیرا کافئین  باعث کاهش اشتها می شود.  تحقیقات نشان می دهد که افزایش قابل توجهی در اکسیداسیون چربی در نتیجه افزایش متابولیسم وجود دارد. این به این معنی است که قهوه چربی سوزی موثرتر در طول تمرین و برای چندین ساعت پس از ورزش را فراهم می کند.

بیشتر مطالعات پیرامون کافئین 5 میلی گرم تا 6 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن  برای ورزشکاران را توصیه می کند این میزان برای افرادی که قبلا از کافئین استفاده نمی کردند 2 تا 3 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن می باشد. کافئین در حدود 15 دقیقه پس از مصرف در جریان خون ظاهر می شود. حداکثر اثر تحریک کننده قهوه 40 تا 80 دقیقه پس از نوشیدن یک فنجان رخ می دهد . هنگامی که کافئین وارد جریان خون می شود ، بدن به چندین روش به آن  پاسخ می دهد. فشارخون و ضربان قلب افزایش می یابد ، ذخایر چربی تجزیه می شود و اسیدهای چرب در جریان خون آزاد می شوند در  نتیجه بسیاری از ورزشکاران برای داشتن یک تمرین عالی احساس انرژی و آمادگی می کنند.افرادی که باردار هستند یا بیماری های پزشکی مانند فشار خون بالا ، ریفلاکس اسید دارند یا به کافئین حساسیت دارند ، نباید بدون مشورت با پزشک خود قهوه بنوشند.

 • افزایش متابولیسم: کافئین میزان متابولیسم را افزایش می دهد . تحقیقات نشان می دهد که مصرف قهوه با افزایش قابل توجه میزان متابولیسم در طی مصرف کافئین همراه است و به مدت سه ساعت ادامه دارد. البته افزایش مصرف قهوه به مفهوم افزایش متابولیسم نیست به دین مفهوم که هر چه بیشتر مصرف کنید متابولیسم افزایش می یابد زیرا بددن در مقابل کافئین مانند هر داروی دیگر واکنش نشان می دهد.برای دست یابی به نتایج مفید در استفاده از کافئین باید تعادل را رعایت کرد و از مصرف زیاد آن خودداری کرد. 
 • تاثیر قهوه بر فعالیت های ورزشی :کافئین عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد حتی اگر قبلاً در طول روز قهوه می خورید ممکن است به راحتی متوجه شوید مصرف قهوه قبل از تمرین تفاوت قابل توجهی در عملکرد دارد. کافئین باعث می شود یک ورزشکار بتواند تمرین طولانی تر و با توان بیشتری انجام دهد همچنین کافئین باعث بهبود سطح استقامت و مقاومت در برابر خستگی می شود. قهوه بدن را تحریک می کند تا در طول تمرینات طولانی مدت ، به جای گلیکوژن از ذخیره چربی استفاده کند در نتیجه ورزشکاران می توانند مدت طولانی تری از عضلات خود استفاده کنند.
 • بهبود تمرکز: ثابت شده است که قهوه و کافئین تمرکز ذهنی را بهبود می بخشد. کافئین یک ماده محرک طبیعی است که می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد و تأثیر مثبتی در مناطقی از مغز داشته باشد که مسئول حافظه و تمرکز هستند.
تاثیر قهوه بر بهبود تمرکز
تاثیر قهوه بر بهبود تمرکز
 • کاهش درد عضلانی: دردهای عضلانی به دلیل تجمع دردناک اسید لاکتیک زمانی که عضله تحت فشار بر اثر ورزش قرار می گیرد ایجاد می شود. نوشیدن یک فنجان قهوه قبل از ورزش به کاهش این دردها کمک می کند. 
 • مبارزه با بیماری ها: قهوه حاوی آنتی اکسیدان های قدرتمندی است که خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش می دهد.  آنتی اکسیدان ها با از بین بردن رادیکال های آزاد باعث  کاهش التهاب در بدن می شوند. طبق تحقیقات منتشر شده در آکادمی تغذیه و رژیم غذایی ، قهوه یکی از بزرگترین منابع آنتی اکسیدان ها را در رژیم غذایی آمریکا فراهم می کند.فواید سلامتی قهوه و کافئین با پیشگیری از بیماری ارتباط دارد. مطالعات نشان داده است که قهوه باعث کاهش التهاب ، کمک به بیماری پارکینسون و کاهش بروز برخی سرطان ها می شود. همچنین ممکن است باعث کاهش سنگ کیسه صفرا شود.

عوارض جانبی مصرف کافئین

در دوز معقول ، کافئین می تواند مزایای بسیاری را با عوارض جانبی کمی فراهم کند. با این حال ، ممکن است برای برخی افراد نامناسب باشد.در اینجا برخی از عوارض جانبی کافئین که رایج تر است را بیان کرده ایم :

 • افزایش ضربان قلب
 • اضطراب
 • سرگیجه
 • بی خوابی یا اختلال در خواب
 • تحریک پذیری
 • لرزش
 • ناراحتی معده

دوزهای بالای 600 میلی گرم کافئین در افرادی که عادت به مصرف کافئین ندارند باعث لرزش و بی قراری می شود. علاوه بر این ، کافئین برای افرادی که برخی از داروها را مصرف می کنند ، و همچنین کسانی که بیماری قلبی دارند یا فشار خون بالا ندارند ، توصیه نمی شود. زمان بندی نیز ممکن است مهم باشد ، زیرا کافئین در اواخر شب یا عصر می تواند خواب را مختل کند. سعی کنید بعد از ساعت 4 یا 5 بعد از ظهر از مصرف کافئین خودداری کنید.

کلام پایانی تاثیر قهوه بر فعالیت های ورزشی

کافئین یکی از موثرترین مکمل های ورزشی موجود است. همچنین استفاده از آن بسیار ارزان و نسبتاً بی خطر است.مطالعات نشان داده است که کافئین می تواند تاثیر بسزایی در بهبود قدرت، استقامت و عملکرد سیستم عصبی ورزشکاران در تمرین داشته باشد. لازم به ذکر است که اثر مضر یا مفید بودن آن بسته به میزان مصرف و هدف ورزشکار از فعالیت بدنی خود دارد. دوز توصیه شده بسته به وزن بدن متفاوت است ، اما به طور معمول حدود 200-400 میلی گرم است که 30-60 دقیقه قبل از تمرین مصرف می شود.

منابع نوشته تاثیر قهوه بر فعالیت های ورزشی : 

https://www.verywellfit.com/drink-coffee-to-boost-your-workouts-and-more-3121398

https://www.healthline.com/nutrition/caffeine-and-exercise#TOC_TITLE_HDR_9

https://www.bodybuilding.com/content/4-reasons-why-caffeine-makes-workouts-better.html

https://www.active.com/articles/the-facts-about-caffeine-and-athletic-performance

مطالب مرتبط