Skip to content

بیماری کبد چرب: عوامل خطر، علائم، انواع و پیشگیری

بیماری کبد چرب

بیماری کبد چرب: عوامل خطر، علائم، انواع و پیشگیری

بیماری کبد چرب یک بیماری شایع است که به دلیل ذخیره چربی اضافی در کبد ایجاد می‌شود. اکثر افراد هیچ علامتی ندارند و مشکلات جدی برای آنها ایجاد نمی‌کند. اگرچه در برخی موارد می‌تواند منجر به آسیب کبدی شود. خبر خوب این است که شما اغلب می‌توانید با تغییر سبک زندگی از بیماری کبد چرب پیشگیری کنید یا حتی آن را معکوس کنید.

عملکرد کبد چیست؟

کبد شما یک اندام ضروری با عملکردهای متعدد حمایت کننده از زندگی است.

کارهای کبد:

 • صفرا تولید می‌کند که به هضم غذا کمک می‌کند.
 • برای بدن پروتئین می‌سازد.
 • آهن را ذخیره می‌کند.
 • مواد مغذی را به انرژی تبدیل می‌کند.
 • موادی ایجاد می‌کند که به لخته شدن خون شما کمک می‌کند (برای التیام زخم‌ها)
 • با ایجاد فاکتورهای ایمنی و حذف باکتری‌ها و سموم (موادی که می‌توانند به بدن شما آسیب برسانند) از خون شما به مقاومت بدن در برابر عفونت‌ها کمک می‌کند.
بیماری کبد چرب
بیماری کبد چرب

بیماری کبد چرب چیست؟

بیماری کبد چرب (استئاتوز) یک بیماری شایع است که به دلیل تجمع بیش از حد چربی در کبد ایجاد می‌شود. یک کبد سالم حاوی مقدار کمی چربی است. زمانی که چربی به 5 تا 10 درصد وزن کبد شما برسد مشکل ساز می‌شود.

چرا بیماری کبد چرب مضر است؟

در بیشتر موارد، بیماری کبد چرب هیچ مشکل جدی ایجاد نمی‌کند یا مانع از عملکرد طبیعی کبد شما نمی‌شود اما برای 7 تا 30 درصد افراد مبتلا به این بیماری، بیماری کبد چرب با گذشت زمان بدتر می‌شود.

انواع بیماری کبد چرب چیست؟

دو شکل اصلی بیماری کبد چرب وجود دارد:

بیماری کبد چرب ناشی از الکل

بیماری کبد چرب ناشی از الکل ناشی از مصرف منظم الکل است. حدود 5 درصد از مردم در ایالات متحده به این شکل از بیماری کبدی مبتلا هستند.

بیماری کبد چرب غیر مرتبط با الکل

بیماری کبد چرب غیر مرتبط با الکل (NAFLD) با مصرف الکل ارتباطی ندارد. این بیماری از هر سه بزرگسال یک نفر و از هر 10 کودک یک کودک در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. محققان علت دقیق بیماری کبد چرب غیر مرتبط با الکل را پیدا نکرده‌اند. عوامل متعددی مانند چاقی و دیابت می‌توانند خطر ابتلا را افزایش دهند.

مراحل بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)

NAFLD در 4 مرحله اصلی توسعه می‌یابد.

اکثر مردم فقط به مرحله اول مبتلا هستند، معمولاً بدون اینکه متوجه باشند.

در تعداد کمی از موارد، اگر تشخیص داده نشود و مدیریت نشود، می‌تواند پیشرفت کند و در نهایت منجر به آسیب کبدی شود.

مراحل بروز کبد چرب
مراحل بروز کبد چرب

مراحل اصلی NAFLD عبارتند از

کبد چرب ساده یا استئاتوز – تجمع تا حد زیادی چربی بی ضرر در سلول‌های کبد- که ممکن است تنها در طی آزمایش‌های انجام شده به دلیل دیگری تشخیص داده شود.

استئاتوهپاتیت غیر الکلی: (NASH) – شکل جدی‌تر NAFLD، که در آن کبد ملتهب شده است.

فیبروز: جایی که التهاب مداوم باعث ایجاد بافت اسکار در اطراف کبد و رگ‌های خونی مجاور می‌شود، اما کبد همچنان قادر به عملکرد طبیعی است.

سیروز: شدیدترین مرحله است که پس از سالها التهاب رخ می‌دهد، جایی که کبد منقبض می‌شود و زخم و توده می‌شود. این آسیب دائمی است و می‌تواند به نارسایی کبد یعنی جایی که کبد شما به درستی کار نمی‌کند و  به سرطان کبد منجر شود.

ممکن است سالها طول بکشد تا فیبروز یا سیروز ایجاد شود. ایجاد تغییرات در سبک زندگی برای جلوگیری از بدتر شدن وضعیت بسیار مهم است.

علائم بیماری کبد چرب چیست؟

معمولاً علائم NAFLD در مراحل اولیه وجود ندارد. احتمالاً متوجه نخواهید شد که به آن مبتلا هستید، مگر اینکه طی آزمایشاتی که به دلیل دیگری انجام شده است، تشخیص داده شود.

افراد مبتلا به بیماری کبد چرب اغلب هیچ علامتی ندارند تا زمانی که بیماری به سیروز کبدی پیشرفت کند. اگر هر یک از این علائم را دارید و مشکل کبدی دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 • حالت تهوع، از دست دادن اشتها یا کاهش وزن.
 • ورم شکم و پاها
 • خستگی شدید یا آشفتگی ذهنی
 • درد مبهم یا دردناک در سمت راست بالای شکم (در سمت راست پایین دنده‌ها)
 • ضعف
 • اگر سیروز (پیشرفته‌ترین مرحله) ایجاد شود، می‌توانید علائم شدیدتری مانند زردی پوست و سفیدی چشم (یرقان)، خارش پوست، و تورم در پاها، مچ پا، پاها یا شکم (ادم) داشته باشید.
علائم کبد چرب
علائم کبد چرب

چگونه می‌توان از بیماری کبد چرب پیشگیری کرد؟

بهترین راه برای جلوگیری از بیماری کبد چرب انجام کارهایی است که سلامت کلی را حفظ می‌کند:

 • در وزن سالم بمانید. اگر اضافه وزن یا چاقی دارید، به تدریج وزن خود را کاهش دهید.
 • به طور منظم ورزش کنید.
 • مصرف الکل خود را محدود کنید.
 • داروها را طبق دستور مصرف کنید.

آیا بیماری کبد چرب قابل برگشت است؟

کبد توانایی شگفت انگیزی برای ترمیم خود دارد. اگر از الکل اجتناب کنید یا وزن کم کنید، می‌توان چربی و التهاب کبد را کاهش داد و آسیب اولیه کبد را معکوس کرد.

آیا بیماری کبد چرب شما را می‌کشد؟

بیماری کبد چرب مشکلات عمده‌ای برای اکثر افراد ایجاد نمی‌کند. با این حال، اگر به سیروز کبدی تبدیل شود، می‌تواند به مشکل جدی‌تری تبدیل شود. سیروز کبدی درمان نشده در نهایت منجر به نارسایی کبد یا سرطان کبد می‌شود. کبد شما عضوی است که بدون آن نمی‌توانید زندگی کنید.

چه سوالاتی باید از پزشکم بپرسم؟

آیا من داروهایی مصرف می‌کنم که می‌تواند به بیماری کبد چرب کمک کند؟

کبد من چقدر آسیب می‌بیند؟

چه مدت طول می‌کشد تا آسیب کبدی جبران شود؟

وزن سالم برای من چیست؟

آیا می‌توانم با یک متخصص تغذیه صحبت کنم یا برای آشنایی با تغذیه سالم به کلاس‌ بروم؟

چگونه می‌توانم درمان اختلال مصرف الکل را دریافت کنم؟

مشورت با پزشک متخصص
مشورت با پزشک متخصص

چه کسانی در خطر بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) هستند؟

 • چاق هستید یا اضافه وزن دارید – به خصوص اگر چربی زیادی در اطراف کمر خود دارید. شکل بدنی سیب مانند.
 • کسانی که دیابت نوع 2 دارند
 • شرایطی دارید که بر نحوه استفاده بدن از انسولین تأثیر می‌گذارد
 • مقاومت به انسولین، مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • تیروئید کم کار دارند
 • فشار خون بالا دارند
 • کلسترول بالا دارند
 • مبتلا به سندرم متابولیک (ترکیبی از دیابت، فشار خون بالا و چاقی)
 • بالای 50 سال هستند
 • سیگار می‌کشند
 • نژاد اسپانیایی یا آسیایی هستند.
 • یائسگی
 • مبتلا به آپنه انسدادی خواب (یک راه هوایی مسدود شده که باعث توقف و شروع تنفس در طول خواب می‌شود)
 • مصرف برخی از داروهای تجویزی، مانند آمیودارون (Cordarone®)، دیلتیازم (Cardizem®)، تاموکسیفن (Nolvadex®) یا استروئیدها.

اما NAFLD در افرادی که هیچکدام از این عوامل خطر را ندارند، از جمله کودکان خردسال، تشخیص داده شده است.

اگرچه NAFLD بسیار شبیه به بیماری کبد مرتبط با الکل (ARLD) است، NAFLD در اثر نوشیدن بیش از حد الکل ایجاد نمی‌شود.

چگونه بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) تشخیص داده می‌شود

 • NAFLD اغلب پس از اینکه آزمایش خونیبه نام تست عملکرد کبد نتیجه غیرطبیعی ایجاد می‌کند و سایر بیماری‌های کبدی مانند هپاتیت رد می‌شود، تشخیص داده می‌شود.
 • آزمایش خون همیشه NAFLD را نشان نمی‌دهد.
 • این عارضه همچنین ممکن است در طول اسکن اولتراسوند از شکم شما مشاهده شود. این روش یک نوع اسکن است که در آن از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از داخل بدن شما استفاده می‌شود.
 • اگر NAFLD در شما تشخیص داده شود، ممکن است آزمایش‌های بیشتری برای تعیین مرحله‌ی مشکل کبدی که دارید مورد نیاز باشد. این ممکن است شامل یک آزمایش خون خاص یا انجام نوع دیگری از اسکن اولتراسوند (Fibroscan) باشد.
 • برخی از افراد ممکن است نیاز به بیوپسی داشته باشند. جایی که نمونه کوچکی از بافت کبد با استفاده از یک سوزن گرفته می‌شود تا بتوان آن را در آزمایشگاه آنالیز کرد.
 • کودکان و افراد جوان با افزایش خطر NAFLD آن‌هایی که دیابت نوع 2 یا سندرم متابولیک دارند باید هر 3 سال یکبار سونوگرافی از کبد خود انجام دهند.
 • سایر آزمایشاتی که ممکن است انجام دهید شامل سی تی اسکن یا MRI است.
بیماری کبد چرب غیر الکلی
بیماری کبد چرب غیر الکلی

درمان بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)

اکثر افراد مبتلا به NAFLD هیچ مشکل جدی نخواهند داشت، اما اگر این بیماری در شما تشخیص داده شد، ایده خوبی است که اقدامات لازم را برای جلوگیری از بدتر شدن آن انجام دهید.

در حال حاضر هیچ داروی خاصی برای NAFLD وجود ندارد، اما انتخاب سبک زندگی سالم می‌تواند کمک کننده باشد.

همچنین ممکن است برای شرایط مرتبط مانند فشار خون بالا، دیابت و کلسترول یا عوارض آن، درمانی توصیه شود.

ممکن است به شما توصیه شود که قرار ملاقات‌های منظمی با پزشک خود داشته باشید تا عملکرد کبد خود را بررسی کرده و نشانه‌هایی از مشکلات جدید را جستجو کنید.

داروها

در حال حاضر هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند NAFLD را درمان کند، اما داروهای مختلف می‌توانند در مدیریت مشکلات مرتبط با این بیماری مفید باشند.

به عنوان مثال، پزشک شما ممکن است دارویی را برای درمان فشار خون بالا، درمان کلسترول بالا، درمان دیابت نوع 2  و درمان چاقی توصیه کند.

پیوند کبد

اگر به سیروز شدید مبتلا شوید و کبدتان به درستی کار نکند، ممکن است لازم باشد در لیست انتظار پیوند کبد قرار بگیرید.

یا ممکن است پیوند با برداشتن بخشی از کبد از اهداکننده امکان پذیر باشد.

از آنجایی که کبد می‌تواند خود را بازسازی کند، هر دو بخش پیوند شده و بخش باقی مانده از کبد اهدا کننده قادر به رشد مجدد به اندازه طبیعی هستند.

کارهایی که در صورت ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) می‌توانید انجام دهید

موثرترین درمان کبد چرب: تغییر سبک زندگی است

خبر خوب این است که موثرترین درمان تاکنون برای بیماری کبد چرب شامل داروها نمی‌شود، بلکه تغییر سبک زندگی است. خبر بد این است که دستیابی به این موارد و حفظ آن‌ها معمولاً برای بسیاری از افراد سخت است.

کاهش وزن

کاهش تقریباً 5 درصد از وزن بدن شما ممکن است برای بهبود تست‌های غیر طبیعی کبد و کاهش چربی در کبد کافی باشد. به نظر می‌رسد از دست دادن بین 7 تا 10 درصد وزن بدن میزان التهاب و آسیب سلول‌های کبدی را کاهش می‌دهد و حتی ممکن است برخی از آسیب‌های فیبروز را معکوس کند. کاهش وزن تدریجی بین 1 تا 2 پوند در هفته را هدف قرار دهید، زیرا کاهش وزن بسیار سریع ممکن است التهاب و فیبروز را بدتر کند. اگر در کاهش وزن پیشرفتی ندارید و سلامتی شما در خطر است، ممکن است نیاز باشد گزینه جراحی کاهش وزن را با پزشک خود بررسی کنید.

به نظر می‌رسد که  ورزش هوازی همچنین منجر به کاهش چربی در کبد می‌شود و ورزش با شدت، احتمالاً التهاب را مستقل از کاهش وزن نیز کاهش می‌دهد.

کاهش وزن برای درمان کبد چرب
کاهش وزن برای درمان کبد چرب

غذاهای سالم بخورید

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که  رژیم غذایی مدیترانه‌ای  ممکن است باعث کاهش چربی در کبد شود. این برنامه تغذیه بر میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات، آجیل، جایگزینی کره با روغن زیتون یا کانولا، محدود کردن گوشت قرمز و مصرف بیشتر ماهی و مرغ بدون چربی تاکید دارد. سعی کنید یک رژیم غذایی متعادل با میوه‌ها، سبزیجات، پروتئین و کربوهیدرات‌ها، اما کم چربی، شکر و نمک داشته باشید. خوردن بخش‌های کوچکتر غذا نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

قهوه نوشیدن

برخی از مطالعات نشان داد که در بیماران مبتلا به NAFLD که حدود دو فنجان در روز قهوه می‌نوشند خطر ابتلا به فیبروز کاهش می‌یابد. با این حال، مضرات مصرف منظم کافئین را در نظر بگیرید.

اگرچه ایجاد این تغییرات در سبک زندگی و کاهش وزن ممکن است دشوار باشد، اما اگر کبد چرب دارید، فواید آن بسیار زیاد است، بنابراین تمام تلاش خود را بکار ببرید و به یاد داشته باشید، بزرگ‌ترین خطر برای افراد مبتلا به کبد چرب، بیماری قلبی عروقی است. برخی از این تغییرات سبک زندگی نه تنها می‌تواند کبد چرب شما را بهبود بخشد یا برطرف کند، بلکه به سلامت قلب شما نیز کمک می‌کند.

به جای نوشیدنی‌های شیرین آب بخورید

به طور منظم ورزش کنید: حداقل 150 دقیقه فعالیت با شدت متوسط ​​مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری در هفته انجام دهید. همه انواع ورزش می‌تواند به بهبود NAFLD کمک کند، حتی اگر وزن کم نکنید.

سیگار را ترک کنید: اگر سیگار می‌کشید، ترک آن می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به مشکلاتی مانند حملات قلبی و سکته کمک کند.

NAFLD توسط الکل ایجاد نمی‌شود، اما نوشیدن ممکن است آن را بدتر کند. بنابراین توصیه می‌شود مصرف الکل را کاهش دهید یا متوقف کنید.

خوردن آب بیشتر
خوردن آب بیشتر

چرا نوع بیماری کبد چرب مهم است؟

تمایز بین کبد چرب ساده و NASH مهم است. چرا؟ زیرا برای اکثر افراد، داشتن کبد چرب ساده باعث بیماری مرتبط با کبد نمی‌شود، در حالی که افراد مبتلا به NASH  التهاب  و آسیب به سلول‌های کبدی دارند. این خطر پیشرفت به شرایط جدی‌تری مانند فیبروز یا اسکار کبد، سیروز و سرطان کبد را افزایش می‌دهد. انتظار می‌رود سیروز NASH اولین دلیل پیوند کبد در سالهای آینده باشد. خوشبختانه، اکثر افراد مبتلا به NAFLD کبد چرب ساده دارند. تخمین زده می‌شود که 3 تا 7 درصد از جمعیت ایالات متحده NASH دارند.

کلام پایانی

بیماری کبد چرب را به عنوان یک علامت هشدار دهنده اولیه در نظر بگیرید تا به شما در جلوگیری از یک بیماری کشنده کبدی مانند سیروز یا سرطان کبد کمک کند. حتی اگر در این مرحله علائم یا مشکلی در عملکرد کبد ندارید، همچنان مهم است که اقداماتی را برای متوقف کردن یا معکوس کردن بیماری کبد چرب انجام دهید.

منابع

https://www.health.harvard.edu/blog/fatty-liver-disease-what-it-is-and-what-to-do-about-it-2019011015746

https://www.nhs.uk/conditions/non-alcoholic-fatty-liver-disease/

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15831-fatty-liver-disease

مطالب مرتبط