Skip to content

چگونه ویتامین b12 می‌تواند به شما در کاهش وزن کمک می‌کند؟

ویتامین B12

کاهش وزن با ویتامین B12

مشکلات کاهش وزن می‌تواند ناشی از شرایط مختلفی مانند دیابت، استرس، تغییر در بدن و همچنین کمبود ویتامین باشد.

بدن برای حفظ سلامت مطلوب به انواع ویتامین‌ها متکی است و B12 از مهم‌ترین آن‌ها برای مدیریت وزن است. اگر می‌خواهید وزن اضافی خود را کاهش دهید، ویتامین B12 علاوه بر تقویت انرژی، با کاهش وزن نیز ارتباط دارد.

ویتامین B12 چیست؟

ویتامین B_12 در عملکرد بدن شما نقش اساسی دارد. ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آب است که به اشکال مختلف دیگری وجود دارد. این ماده حاوی ماده معدنی کبالت است، بنابراین ترکیباتی که دارای فعالیت ویتامین B12 هستند درمجموع “کبالامین” نامیده می‌شوند. متیل کوبالامین دئوکسیادنوزیلکوبالامین انواع ویتامین B_12 هستند که در متابولیسم انسان فعال هستند. ویتامین B12 برای عملکرد مناسب گلبول‌های قرمز خون و همچنین سنتز DNA موردنیاز است و به تبدیل چربی و پروتئین بدن به انرژی کمک می‌کند.

ویتامین B12
ویتامین B12

ویتامین B12 در بسیاری از غذاها وجود دارد، مانند:

  • محصولات حیوانی
  • ماهی
  • مرغ
  • تخم‌مرغ
  • شیر
  • برخی از محصولات شیر

چرا ویتامین B12 برای کاهش وزن مفید است؟

ویتامین B_12 از چند طریق به کاهش وزن کمک می‌کند. برخی ارتباط مستقیم‌تری دارند، مانند ابزاری برای تأثیر بر متابولیسم و برخی ارتباط مستقیم کمتری دارند که به‌عنوان‌مثال می‌توان به علائم استرس ذهنی اشاره کرد.

در ابتدا لازم است که ببینید چه چیزی هنگام کمبود اتفاق می‌افتد تا بدانید چگونه ویتامین B12 می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

هنگامی‌که به‌اندازه کافی ویتامین B12 دریافت نکنید، کمبود آن اتفاق می‌افتد. این موضوع می‌تواند توسط عوامل خاصی ایجاد شود. افراد مسن مستعد کمبود ویتامین هستند زیرا در معده خود اسیدکلریدریک کافی تولید نمی‌کنند تا ویتامین B_12 را در غذایی که می‌خورند جذب کند.

در حقیقت، بیشتر افراد بالای 50 سال به‌احتمال‌زیاد نیاز به خوردن مواد غذایی غنی‌شده یا مکمل‌های غذایی برای جبران ناتوانی بدن در دریافت مقدار کافی ویتامینB_12 از غذای معمولی دارند.

بیماری هایی مانند کم‌خونی مخرب و کسانی که جراحی دستگاه گوارش کرده‌اند نیز نمی‌توانند ویتامین B_12 را به میزان کافی جذب کنند.

ازآنجاکه منبع اصلی ویتامین B12 غذا است، معده دروازه معمول آن است. اگر بیماری‌هایی مانند بیماری سلیاک یا کرون وجود داشته باشند که هضم غذا را مشکل می‌کنند، درنتیجه می‌تواند منجر به کمبود ویتامین B12 شود.

همچنین انتخاب سبک زندگی با مقادیر ناکافی ویتامین B12 همراه است. کسانی که ترجیح می‌دهند از محصولات حیوانات مصرف نکنند، نمی‌توانند به‌طور طبیعی به ویتامین B12 دسترسی پیدا کنند؛ زیرا این ویتامین فقط در غذای حیوانات وجود دارد؛ بنابراین آن‌ها نیاز به مکمل دارند.

کمبود انرژی و مسائل روحی

یکی از نتایج کمبود، کم‌خونی است که بیماری است که در آن بدن دارای مقادیر کمی گلبول قرمز است. ویتامین B12 وظیفه دارد به تشکیل هموگلوبین در داخل گلبول‌های قرمز کمک کند.

بدون وجود این مولکول‌های هموگلوبین، انتقال اکسیژن به نقاط مختلف بدن دشوار است. سطح اکسیژن پایین منجر به خستگی، ضعف، تنگی نفس و حتی حالت تهوع می‌شود.

راه دیگری که ویتامین B_12 می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، رفع اضطراب و استرس است. کمبود این ویتامین می‌تواند علائم روان‌پزشکی مانند وحشت ایجاد کند و شرایط اضطراب و افسردگی را تحریک کند. دلیل این امر این است که ویتامینB_12 عملکرد مناسب سیستم عصبی را تنظیم می‌کند.

یک پوشش محافظ اطراف اعصاب قرار دارد که غلاف میلین نامیده می‌شود. اگر ویتامین B12 کافی نباشد، غلاف میلین آسیب می‌بیند. کمبود خفیف می‌تواند عملکردهای مناسب مغز را قطع کند. در بدترین حالت، کمبود می‌تواند باعث آسیب دائمی شود.

وقتی نوبت به کاهش وزن می‌رسد، اثرات ذهنی ویتامین B12 به ارتباط استرس مزمن با افزایش خطر افزایش وزن مربوط می‌شود. افراد مبتلابه اضطراب، استرس یا افسردگی می‌توانند احساس بی‌حالی کنند و از کمبود انگیزه برای انجام فعالیت‌های بدنی احساس کنند. وقتی کسی ازنظر جسمی مشکل دارد، کاهش وزن دشوار است. در مواردی که تمایلی به انجام فعالیت‌های بدنی احساس نمی‌کنند نیز همین امر صادق است.

در موارد ذکرشده، ویتامین B_12 به‌عنوان یک جزء اساسی در ایجاد انگیزه برای انجام فعالیت بدنی در نظر گرفته می‌شود. مطالعات بارها نشان داده‌اند که کسانی که به‌طور منظم ورزش می‌کنند بیشتر در محدوده وزن طبیعی قرار دارند.

فعالیت‌های ورزشی مانند راه رفتن و دویدن در هر روش کاهش وزن بسیار حیاتی است. فعالیت‌های عضله سازی نیز همین‌طور است. افزایش عضله به معنای قابلیت چربی سوزی بیشتر است. بدن برای انجام صحیح این فعالیت‌ها از سیستم تنفسی و گردش خون استفاده می‌کند، اما در هر دو نوع تمرین، آمادگی جسمی و روحی مهم است. اگر کمبود ویتامین B12 وجود داشته باشد، کمبود ورزش می‌تواند نتایج کمتری در کاهش وزن ایجاد کند، فقط به این دلیل که بدن برای انجام این کار مجهز نیست. علاوه بر این، عدم تحرک طولانی‌مدت می‌تواند بدن را دچار مشکلات متابولیکی کند. مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد سبک زندگی بی‌تحرک می‌تواند بر انعطاف‌پذیری متابولیسم بدن تأثیر بگذارد. این اصطلاحی است که برای اشاره به اینکه بدن چگونه می‌تواند به‌طور مؤثر از استفاده از کربوهیدرات‌ها به استفاده از چربی به‌عنوان انرژی برای بدن تبدیل شود، استفاده می‌شود.

در متابولیسم سالم، بدن هنگام استراحت و حتی در اکثر انواع ورزش، از چربی برای انرژی استفاده خواهد کرد. اگر انعطاف‌پذیری متابولیکی سالمی نداشته باشید، در بسیج ذخایر چربی مشکل خواهید داشت. همچنین تمایل به چربی بیشتر در خون وجود دارد. انعطاف‌پذیری ضعیف متابولیکی همچنین باعث کاهش عضلات چربی سوزی می‌شود و در عوض بافت چربی بیشتری ذخیره می‌شود.

کمبود B12 می‌تواند منجر به عدم توانایی در ورزش و افزایش چربی شود. در طولانی‌مدت، این می‌تواند حتی به مشکل بیشتری منجر شود و منجر به یک مشکل کاهش وزن پیچیده شود.

ویتامین B12 به‌عنوان یک جزء اساسی در متابولیسم بدن 

قسمت بعدی که ویتامین B12 در آن به کاهش وزن کمک می‌کند، نقش آن در متابولیسم است. به‌طورکلی اعتقاد بر این است که ویتامین‌ها و مواد معدنی بخشی از روند متابولیسم هستند. در مورد ویتامین B12، به‌عنوان یک کلید فعال‌کننده سوکسینیل-CoA که بخشی از چرخه کربس است، عمل می‌کند.

چرخه کربس یک سری واکنش‌هایی است که توسط سلول‌های زنده برای تولید انرژی در هنگام تنفس هوازی انجام می‌شود. در داخل  سلول‌ها، چرخه کربس امکان مصرف اکسیژن و سپس تولید دی‌اکسید کربن و آب را فراهم می‌کند.

اگر کمبود ویتامین B12 دارید، این توالی مختل می‌شود. درنتیجه، بدن شما قادر به دریافت انرژی حاصل از تجزیه قند نیست. متابولیسم ناکارآمد منجر به تلاش بدن برای ذخیره چربی بیشتر به‌عنوان ذخیره انرژی می‌شود.

ویتامین B_12 همچنین در متابولیسم اسیدهای چرب و پروتئین‌ها ضروری است. اسیدهای چرب در بدن مهم هستند زیرا در آنجا انرژی ذخیره می‌شود. کمبود ویتامین B12 منجر به استفاده ناکارآمد از انرژی می‌شود و انجام فعالیت‌های بدنی برای کاهش وزن را دشوارتر می‌کند.

لازم به ذکر است که بحث در مورد ویتامین B_12 به‌عنوان ابزاری برای کاهش وزن وجود دارد. بااین‌حال، بیشتر انتقادها به دلیل نقد واقعی اثربخشی آن، نبود مطالعات علمی پیرامون آن است. به‌طورکلی در نظر گرفته می‌شود که مکمل‌ها میزان متابولیسم افرادی که سطح کافی ویتامین B12 دارند را بهبود نمی‌بخشد. بااین‌حال، می‌تواند برای کسانی که کمبود دارند بسیار مفید باشد.

محققان در یک مرور به این نتیجه رسیدند که ویتامین B12 نقش کلیدی در متابولیسم چربی ایفا می‌کند، آن‌ها اشاره کردند که کمبود آن می‌تواند به افزایش تجمع چربی منجر شده و مرتبط با چاقی باشد.

یک مطالعه حیوانی دیگر نشان داد که کمبود شدید ویتامین B12 منجر به افزایش قابل‌توجهی در درصد چربی بدن و سطح کلسترول در موش‌های باردار می‌شود. علاوه بر این، یک مطالعه حیوانی نشان داد که تجویز ویتامین‌های گروه B به موش‌هایی که از رژیم غذایی پرچربی استفاده می‌کنند، در مقایسه با گروه کنترل باعث کاهش وزن و افزایش سطح چندین آنزیم مؤثر بر متابولیسم می‌شود. بااین‌حال، شواهد فعلی کم است و برای تعیین چگونگی تأثیر ویتامین B12 بر متابولیسم و چربی بدن در انسان، به مطالعات اضافی با کیفیت بالا نیاز است.

ویتامین B12
ویتامین B12

سطح پایین ویتامین B12 ممکن است با چاقی مرتبط باشد

جالب اینجاست که چندین مطالعه نشان داده است که داشتن ویتامین B_12 کافی ممکن است با کاهش خطر افزایش وزن و چاقی همراه باشد.

بر اساس یک مطالعه بزرگ در 9755 نفر، داشتن مقادیر بالاتر ویتامین B_12 در خون با کاهش خطر چاقی همراه است.

به همین ترتیب، مطالعه دیگری در 976 نفر نشان داد که داشتن مقادیر کم ویتامین B12 با خطر بالاتر اضافه‌وزن یا چاقی ارتباط دارد. علاوه بر این، یک مطالعه بر روی 256 کودک نشان داد که کودکان با سطح پایین‌تری ویتامین B12 دارای شاخص توده بدنی بالاتر (BMI) هستند که با توجه به قد و وزن تعیین می‌شود.

بااین‌حال، به خاطر داشته باشید که اگرچه این مطالعات ارتباطی بین وضعیت ویتامین B12 و وزن بدن را نشان می‌دهد، اما آن‌ها سایر عوامل بالقوه مؤثر را در نظر نمی‌گیرند؛ بنابراین نمی‌توان نتیجه گرفت که ویتامین B12 باعث کاهش وزن می‌شود. برای تعیین اینکه آیا ویتامین B12 مستقیماً بر وزن بدن یا BMI تأثیر می‌گذارد، تحقیقات بیشتری لازم است.

کلام آخر

ویتامین B12 یک ویتامین مهم در محلول در آب است که در چندین جنبه سلامتی ازجمله عملکرد مغز، سلامت قلب و تولید گلبول‌های قرمز و DNA نقش اصلی دارد.

مطالعات نشان می‌دهد که داشتن سطح کافی ویتامین B_12 در خون ممکن است با کاهش خطر چاقی در کودکان و بزرگ‌سالان مرتبط باشد. به‌علاوه، تحقیقات حیوانی نشان می‌دهد که ویتامین B_12 ممکن است بر چربی و متابولیسم بدن تأثیر بگذارد.

افزایش مصرف ویتامین B12 از طریق غذاها یا مکمل‌ها می‌تواند از کمبود آن جلوگیری کند که ممکن است عوارض جانبی مانند سطح انرژی پایین و خستگی را بهبود بخشد. بااین‌حال، اگر در حال حاضر به‌اندازه کافی ویتامین B12 در رژیم خود دریافت می‌کنید و کمبود مواد مغذی ندارید، مشخص نیست که آیا افزایش مصرف ویتامین B12 تأثیر زیادی در کاهش وزن خواهد داشت یا خیر.

منابع

https://www.healthline.com/nutrition/b12-weight-loss#bottom-

https://vitagene.com/blog/vitamin-b12-for-weight-loss/

https://thebiostation.com/bioblog/consider-vitamin-b12-for-weight-loss/

مطالب مرتبط

کاهش وزن با تخم مرغ
تغذیه و سلامتی
تیم نویسندگان

کاهش وزن با تخم مرغ

آیا می‌توان با خوردن تخم مرغ چربی و وزن را کاهش داد؟ کاهش وزن زمانی اتفاق می افتد که کالری دریافتی روزانه کمتر از کالری

ادامه مطلب »