Skip to content

مضرات و مزایای محصولات تراریخته که باید حتما بدانید

محصولات ترا ریخته

مضرات و مزایای محصولات تراریخته

محصولات تراریخته یا GMO  به مواد غذایی گفته می شود که ژن های آن ها با استفاده از بیوتکنولوژی تغییر یافته است. مهندسان ژنتیک به تولید گونه های جدید گیاهان با کیفیت خاص، مانند مقاوم تر بودن به ویروس‌ها و یا آفت‌کش‌ها ، مغذی تر و یا طعم بهتری داشتن اقدام می کنند. با این حال ، مردم در مورد ایمنی این مواد غذایی  نگران هستند و بحث های زیادی در مورد جوانب مثبت و منفی استفاده از GMO( genetically modified organisms) وجود دارد.اگرچه بیشتر سازمان ها و تحقیقات نشان می دهد که غذاهای تراریخته ایمن و پایدار هستند ، اما برخی از افراد ادعا می کنند که ممکن است به سلامتی و محیط زیست آسیب برسانند.

محصولات ترا ریخته
محصولات ترا ریخته

محصولات ترا ریخته چیست؟

“GMO” که مخفف ارگانیسم اصلاح شده ژنتیکی است ، به هر موجودی گفته می شود که DNA آن با استفاده از فناوری مهندسی ژنتیک اصلاح شده باشد. در صنایع غذایی ، محصولات تراریخته به دلایل مختلفی مانند بهبود رشد ، محتوای تغذیه ای ، پایداری ، مقاومت در برابر آفات و سهولت کشاورزی تغییرات ژنی در آنها انجام می شود. 

اگرچه به طور طبیعی می توان از طریق پرورش انتخابی صفات مطلوبی را به مواد غذایی داد ، اما این فرایند نسل های زیادی طول می کشد. همچنین ، پرورش دهندگان ممکن است برای تعیین اینکه کدام تغییر ژنتیکی منجر به یک ویژگی جدید شده است ، سال های زیادی را صرف کنند. اصلاح ژنتیکی با استفاده از تکنیک های علمی که ویژگی مورد نظر خاصی به گیاه می دهد ، این روند را به طور قابل توجهی تسریع می کند.به عنوان مثال ، یکی از رایج ترین محصولات تراریخته ذرت Bt است که برای تولید سموم حشره کش Bt اصلاح ژنتیکی شده است. ذرت با ساخت این سم قادر به مقاومت در برابر آفات است و از این طریق نیاز به سموم دفع آفات را کاهش می دهد .

محصولات تراریخته بطور باورنکردنی در ایالات متحده رایج است ، حداقل 90٪ سویا ، پنبه و ذرت از طریق تکنیک های ژنتیکی کشت می شوند . در حقیقت ، تخمین زده می شود که تا 80٪ غذاهای سوپرمارکت ها حاوی موادی هستند که از محصولات اصلاح شده ژنتیکی به دست می آیند.در حالی که محصولات تراریخته کشاورزی را بسیار آسان می کنند ، برخی از نگرانی ها در مورد تأثیر بالقوه آنها بر محیط و ایمنی آنها برای مصرف انسان  به ویژه در مورد  بیماری ها و آلرژی ها وجود دارد. با این حال ، سازمان غذا و دارو (FDA) و آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) معتقدند که محصولات تراریخته برای مصرف انسان و دام بی خطر هستند. 

مزایای محصولات تراریخته 

 • کیفیت غذای پرورش یافته را بالا می برند: مواد غذایی اصلاح شده ژنتیکی را می توان به گونه ای تغییر داد که دارای عمر طولانی تر با هدف کاهش هدر رفتن آنها باشد. این کار را می توان با ایجاد رنگهای قوی تر ، از بین بردن بذرها یا سازگاری گیاه با تغییرات شدید آب و هوایی انجام داد. بسیاری از مواد غذایی پیشرفته دارای درصد مواد مغذی بهتری مانند پروتئین و کلسیم هستند.
 • کشت محصولات ترا ریخته آسان تر است: محصولات اصلاح شده ژنتیکی را می توان برای رشد در محیط های مشکل ساز نیز دستکاری کرد. این کار می تواند با ایجاد محصولاتی انجام داد که مقاومت بیشتری در برابر آفات داشته باشند، همچنین ممکن است تحمل مواد شیمیایی بیشماری مانند علف کش ها را بهبود ببخشد. در نتیجه ، کشاورزان می توانند عملکرد بهتری داشته باشند.
 • افزایش میزان تولید: محصولات تراریخته را می توان برای تولید محصولات بیشتر  از همان زمین های زیر کشت دستکاری کرد. میزان محصولات در روش تراریخته نسبت به محصولات عادی بیشتر است ، بنابراین تأمین نیازهای غذایی مورد نیاز نسل های بعدی امکان پذیر می شود.تحقیقات نشان می دهد که تا سال 2050 ، جمعیت جهان به 10 میلیارد نفر افزایش خواهد یافت به این معنی که نیازهای غذایی افزایش می یابد  GMO امکان تولید بیشتر بدون نیاز به تغییر قیمت مواد غذایی را ارائه می دهد. 
 • محصولات تراریخته را می توان به مناطق غیرقابل دسترسی دنیا منتقل کرد: در حال حاضر ، تولید مواد غذایی در جهان 17 درصد بیشتر از میزان مورد نیاز مردم است. مسئله این است که چگونه می توان غذا را به حومه ای که در آن افراد مقدار کمی غذا دارند ، توزیع کرد. چون مدت زمان رسیدن مواد غذایی به این مناطق زیاد است امکان خراب شدن آنها وجود دارد. 

بنابراین ، تراریخته ها عمر طبیعی مواد غذایی و انعطاف پذیری آن را افزایش می دهند و به آنها اجازه می دهند تا بدون هدر رفتن یا خراب شدن به مناطقی که واقعاً به آنها نیاز دارند برسند.

 • مواد غذایی تراریخته به طور بالقوه نیازهای مشابه سایر مواد غذایی را برآورده می کنند: دانشگاه استنفورد با مقایسه غذاهای اصلاح شده ژنتیکی با غذاهای ارگانیک کشف کرد که هیچ دلیل قانع کننده ای درباره اینکه مواد غذایی ارگانیک مغذی تر هستند یا  مواد غذایی تراریخته خطر بیشتری برای سلامتی دارند ، وجود ندارد.

مضرات محصولات ترا ریخته

 • ممکن است در افزایش واکنشهای آلرژیک نقش داشته باشند: مطالعات نشان داده است که واکنشهای آلرژیک مربوط به غذا در کودکان در دهه گذشته از 3٪ به 5٪ رسیده است. این نگرانی وجود دارد که غذاهای تراریخته ممکن است واکنش آلرژیک ایجاد کنند.این به دلیل است که غذاهای تراریخته حاوی ژن های خارجی هستند ، بنابراین برخی از افراد نگرانند که ژن های موجود در غذاهایی را که ممکن است واکنش آلرژیک را در پی داشته باشند ، در خود جای دهند.اگرچه نگرانی های مربوط به آلرژی معتبر است ، اما گزارشی از واکنش های آلرژیک به غذاهای تراریخته در حال حاضر وجود ندارد. طبق FDA ، محققانی که غذاهای تراریخته تولید می کنند آزمایشاتی را انجام می دهند تا اطمینان حاصل کنند که مواد حساسیت زا از یک ماده غذایی به ماده دیگر منتقل نمی شوند . علاوه بر این ، تحقیقات نشان داده است که غذاهای تراریخته در مقایسه با سایر محصولات غیر تراریخته ، محرک آلرژی نیستند. 
 • ممکن است به مقاومت آنتی بیوتیکی کمک کنند: محصولات تراریخته ها بیشتر با ژن های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ترکیب می شوند تا محصولاتی که رشد بیشتری خواهند داشت تولید کنند . تصور می شود اما تأیید نشده است که این روش می تواند به توسعه باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک کمک کند.
 • افزایش احتمال ابتلا به سرطان : یک از  نگرانی های مشترکی که  وجود دارد این است که غذاهای تراریخته ممکن است به پیشرفت سرطان کمک کنند.از آنجا که سرطان ها در اثر جهش DNA ایجاد می شوند ، برخی از افراد می ترسند که خوردن غذاهایی با ژن های اضافه شده بر DNA تأثیر بگذارد. در حال حاضر ، هیچ تحقیق انسانی ارتباط GMO را با سرطان ها مرتبط نمی کند.انجمن سرطان آمریكا (ACS) اظهار كرده است كه هیچ مدرکی در ارتباط مصرف مواد غذایی تراریخته با افزایش یا كاهش خطر سرطان وجود ندارد . در عین حال ، هیچ مطالعه طولانی مدت انسانی نیز وجود ندارد. بنابراین ، تحقیقات بیشتری در این مورد لازم است.
افزایش ابتلا به سرطان
افزایش ابتلا به سرطان
 • تراریخته ها باعث افزایش مقاومت آفات می شوند: وقتی سموم دفع آفات روی آفاتی که رشد محصولات را تهدید می کنند استفاده شود ، تعداد کمی از آنها تمایل به زنده ماندن دارند. از این رو ، نسل بعدی در برابر ماده شیمیایی مقاوم می شوند ، به این معنی که یا تعداد بیشتری سموم دفع آفات مورد نیاز است یا باید از یک ماده قوی تر استفاده کرد. با قرار دادن ماده شیمیایی قوی تر ، حشرات از مقاومت بیشتری برخوردار می شوند، که این مسئله در نهایت تولید محصولات را دچار مشکل می کند.

ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی (GMO) چگونه بر محیط تأثیر می گذارند؟

اصلاح ژنتیکی یک موضوع بحث انگیز است. هشدارهای اولیه محیط بانان در مورد تأثیرات منفی گیاهان اصلاح شده ژنتیکی (GM) به اثبات رسیده است. این تاثیرات شامل :

 • افزایش استفاده از علف کش ها و سموم دفع آفات سمی: تقریباً 100٪ محصولات تراریخته ذرت ، سویا ، پنبه ، کلزا و چغندرقند  ساخته شده اند تا در برابر علف کش خاص تحمل کنند. بیشتر آنها به آفات کش های متعدد مقاومت نشان نی دهند  به همین دلیل میزان استفاده از آفت کش ها افزایش پیدا می کند. 
 • مقاومت  در برابر حشرات و استفاده از سموم دفع آفات: محصولات مقاوم در برابر حشرات به گونه ای مهندسی شده اند که سمی تولید می کنند که کل گیاه را برای برخی از حشرات مانند پروانه ها و سوسک ها سمی حفظ می کننداین سم که توسط  گیاه تولید می شود ممکن است  اثرات نامطلوبی بر محیط زیست داشته باشد.
 • آلودگی  سایر مواد: آلودگی GM شامل  انتشار ناخواسته آنها  یا مواد ژنتیکی از GMO ها به گیاهان ، حیوانات و غذاهای غیر ترا ریخته است.  این پراکندگی می تواند از طریق روش های مختلفی از جمله پخش گرده و پراکندگی  بذر و مخلوط کردن غذا و خوراک به وجود آید. 

چگونه می توان غذاهای تراریخته را شناسایی کرد؟

اگرچه غذاهای GMO برای مصرف بی خطر به نظر می رسند ، اما برخی از افراد مایلند از مصرف آنها خودداری کنند تشخیص مواد غذایی ترا ریخته آسان نیست زیرا  بیشتر غذاهای سوپرمارکت با مواد تشکیل دهنده محصولات تراریخته تهیه می شوند.در حال حاضر هیچ نشانه یا برچسب گزاری بر روی محصولات ترا ریخته وجود ندارد اما در سال جدید USDA تولید کنندگان مواد غذایی را ملزم می کند تا بر روی تمام غذاهای حاوی مواد GMO برچسب گذاری کنند.

کلام آخر

GMO ها غذاهایی هستند که با استفاده از تکنیک های ژنتیکی اصلاح شده اند.بیشتر غذاهای موجود در سوپرمارکت محلی حاوی مواد ترا ریخته هستند زیرا برای کشاورزان آسان تر و مقرون به صرفه تر هستند و این باعث می شود بتوانند ارزان تر به مصرف کننده بفروشند. از آنجا که اصلاح ژنتیکی می تواند گیاهان را در برابر بیماری مقاوم و نسبت به علف کش ها تحمل کند ، این روند می تواند مقدار غذایی را که کشاورزان قادر به رشد هستند افزایش دهد. این می تواند قیمت ها را کاهش دهد و به امنیت غذایی کمک کند.

در ایالات متحده ، غذاهایی که با استفاده از تکنیک های محصولات تراریخته تولید می شوند شامل ذرت ، سویا ، کلزا ، چغندر قند ، یونجه ، پنبه ، سیب زمینی ، پاپایا ، کدو تنبل و چند نوع سیب است.اگرچه تحقیقات فعلی حاکی از آن است که غذاهای تراریخته بی خطر هستند ، اما برخی از افراد نگران تأثیرات احتمالی آن بر سلامتی هستند. 

در ایالات متحده ، در حال حاضر برچسب زدن به مواد غذایی حاوی GMO اجباری نیست. با این حال ، از سال 2022 ، همه غذاهایی که حاوی مواد تشکیل دهنده GMO هستند باید اصطلاح “bioengineered food “را در جایی از بسته بندی یا کد قابل اسکن داشته باشند تا نشان دهند که این محصولات ترا ریخته هستند در ایران نیز کلمه ترا ریخته بر روی محصولات درج شده است. به طور کلی محصولات تراریخته نسبتاً جدید هستند و محققان درباره تأثیرات طولانی مدت ایمنی و سلامتی آنها اطلاعات کمی دارند.چندین نگرانی در مورد سلامتی محصولات  تراریخته وجود دارد و شواهد در مورد آنها متفاوت است. دستیابی به نتیجه قطعی  نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

منابع نوشته: 

https://www.healthline.com/nutrition/gmo-pros-and-cons#bottom-line

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324576#outlook

https://www.conserve-energy-future.com/pros-cons-gmos.php

https://www.webmd.com/food-recipes/features/truth-about-gmos

https://www.livescience.com/40895-gmo-facts.html#:~:text=A%20genetically%20modified%20organism%2C%20or,to%20as%20%22transgenic%22%20organisms.

مطالب مرتبط

عوارض زایمان زودرس
دانستنی های پزشکی
هومن حجتی

عوارض زایمان زودرس

عوارض زایمان زودرس همه نوزادان نارس عوارض سلامتی ندارند. اما زود به دنیا آمدن می‌تواند مشکلات پزشکی کوتاه مدت و طولانی مدت ایجاد کند. به

ادامه مطلب »