Skip to content

9 مزیت سلامتی بازی تنیس

فواید تنیس

مزایای بازی تنیس :

ورزش تنیس موردعلاقه برخی از مردم است که یک انتخاب برجسته برای سلامتی شما است. یک تمرین برای تمام بدن، تنیس سیستم‌های اندام و گروه‌های عضلانی زیادی را درگیر می‌کند. قلب شما پمپاژ می‌شود، عضلات چهار سر ران و همستر تقویت می‌شود. اوقات خود را در خارج از منزل با یک دوست می‌گذرانید؛ بعلاوه، تنیس یک ورزش دوستانه از راه دور است که می‌توانید با خیال راحت در طی بیماری همه‌گیر COVID-19 بازی کنید.این مقاله برخی از فواید تنیس را بررسی می‌کند.

تعریف کلی از تنیس

تنیس یک ورزش با استفاده از راکت است. این بازی را می‌توان به‌صورت جداگانه در برابر یک حریف یا بین دو جفت بازیکن بازی کرد. بازیکن با استفاده از راکت، یک توپ لاستیکی توخالی با نمد را از طریق تور به زمین حریف می‌زند. اگر حریف نتواند ضربه را به روش معتبر برگرداند، بازیکن یک امتیاز می‌گیرد. همچنین می‌تواند علاوه بر بازی حرفه‌ای، برای تفریح نیز انجام شود. تنیس به‌عنوان یک بازی تفریحی و حرفه‌ای همچنین مزایای زیادی برای بازیکنان دارد. 

فواید تنیس
فواید تنیس

تقویت عضلات

در بازی تنیس فرد باید بدود و توپ را بزند. هیچ راهی برای بازی تنیس وجود ندارد که نیاز به حرکت و استفاده از مقدار قابل‌توجهی از قدرت نداشته باشد. این به این دلیل است که راکت تنیس خود سنگین است.

علاوه بر این، توپ تنیس می‌تواند به هر ناحیه‌ای از زمین برود و بنابراین بازیکن باید بدون در نظر گرفتن فاصله آن از توپ بدود و توپ را بزند. تنیس یک ورزش قابل توصیه برای تحریک حرکت عضلات حتی در کودکان است و در مقایسه با سایر ورزش‌های مشابه مانند بدمینتون به استقامت بیشتری نیز نیاز دارد.

بازی تنیس به تحریک حرکات عضله کمک می‌کند؛ زیرا بازیکن برای دستیابی به توپ و ضربه زدن به آن مجبور است حرکت می‌کند.

پشتیبانی از سلامت قلب و عروق

فعالیت هوازی از هر نوع برای تقویت قلب شما مؤثر است. پرش، دویدن به پایین زمین و تعقیب توپ‌های در حال حرکت ازجمله فعالیت‌هایی است که هنگام بازی تنیس ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد.

با افزایش ضربان قلب، تنفس شما عمیق‌تر و سریع‌تر می‌شود و باعث افزایش جریان اکسیژن و خون در بدن می‌شود و همه این‌ها به سیستم قلبی عروقی قوی‌تری کمک می‌کنند.

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که شرکت در ورزش‌های راکتی به کاهش 56 درصدی مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی و کاهش 47 درصدی خطر مرگ به هر علتی مربوط است.

کمک به کاهش وزن

انجام ورزش‌های هوازی از طریق تنیس نه‌تنها از قلب شما محافظت می‌کند بلکه ممکن است به کاهش وزن نیز کمک کند. البته اگر کاهش وزن هدف شما باشد. در مطالعه‌ای که در سال 2012 انجام شد، محققان دریافتند مردان و زنان چاقی که پنج روز در هفته ورزش‌های هوازی را به برنامه روزانه خود اضافه می‌کنند، در طی 10 ماه مقدار قابل‌توجهی کاهش وزن داشتند، حتی درصورتی‌که تغییری در رژیم غذایی خود ایجاد نکردند.

بسته به وزن و شدت بازی می‌توانید در هر ساعت با بازی تنیس چند صد کالری بسوزانید. برای حفظ وزن سالم این فعالیت را با یک رژیم غذایی سالم ترکیب کنید.

بهبود تعادل

تعادل خوب در تنیس یک الزام است و موجب می‌شود برای هر بار خم شدن، سرنگون شوید. با استفاده از راکت، بدن خود را آموزش می‌دهید تا تعادل خود را حفظ کند.

بهبود حافظه

یک تحقیق علمی ثابت کرده است که سطح فاکتورهای نوروتروفیک مشتق از مغز توسط بسیاری از فعالیت‌های هوازی افزایش می‌یابد. از طریق ورزش‌های هوازی، سلول‌های مغزی جدید در هیپوکامپ ایجاد می‌شوند؛ حتی اگر رشد یکی از سلول‌های مغزی، ثابت بمانند.

پروتئین فاکتور نوروتروفیک به ارتقا بقای یک سلول عصبی کمک می‌کند و ازاین‌رو بیماری‌های مختلف ازجمله پارکینسون و آلزایمر را مهار می‌کند. با انجام بازی، قسمت‌های مختلف مغز تحریک می‌شوند تا عملکردهای خود را به‌طور مؤثر انجام دهند. بازی تنیس به‌عنوان یکی از انواع تمرینات هوازی باعث تحریک دوره‌های بیشتر زنده ماندن مغز و همچنین ارتباط آن با افزایش خطرات مختلف می‌شود. بازی تنیس به افزایش طول عمر سلول‌های مختلف مغزی و بهبود حافظه انسان کمک می‌کند.

افزایش تعامل اجتماعی

سلامت روان شما از تعامل اجتماعی با همبازی خود تقویت خواهد شد. مطالعات نشان می‌دهد که ارتباط اجتماعی رو در رو، به‌ویژه در افراد مسن، خطر افسردگی را کاهش می‌دهد.

جنبه اجتماعی یک مسابقه تنیس با یک دوست ممکن است بر سلامت جسمی شما نیز تأثیر بگذارد. تحقیقات انزوای اجتماعی را با فشارخون بالا، سرطان، خطر بیشتر مرگ‌ومیر ناشی از بیماری قلبی و سایر خطرات سلامتی مرتبط دانسته است. بازی تنیس می‌تواند به شما کمک کند روابط اجتماعی بیشتر و احساس انزوای کمتری داشته باشید.

  بهبود بینایی از فواید تنیس

سرعت‌بالای تجربه‌شده در حین انجام بازی در بهبود بینایی نقش مهمی دارد؛ زیرا شخص بر حفظ بازی تأکید دارد. در مطالعات مختلف مشهود است که افرادی که خود را درگیر بازی می‌کنند دارای درصد کمتری از پیشرفت آب‌مروارید هستند که در بیشتر موارد منجر به از دست دادن بینایی می‌شود. این مزیت برای همه گروه‌های سنی و برای تعدادی از افراد به‌ویژه در نسل جوان که دارای سلول‌های در حال رشد بی‌شماری است تعمیم‌یافته است.  تنیس یکی از معدود بازی‌هایی است که به افراد کمک می‌کند تا در تمام مدت بازی روی توپ تمرکز کنند و تمرکز خود را حفظ کنند.

کاهش خطر پوکی استخوان

پوکی استخوان زمانی اتفاق می‌افتد که ایجاد استخوان جدید نتواند با فرسایش استخوان قدیمی همگام شود و باعث شود استخوان‌ها به‌راحتی شکسته شوند. معمولاً این وضعیت زنان را درگیر می‌کند و با افزایش سن خطر پوکی استخوان افزایش می‌یابد.

اگرچه ممکن است فکر کنید که در هنگام ورزش احتمال شکستگی افزایش می‌یابد، اما عکس این قضیه صادق است. طبق انستیتوی ملی بهداشت، انواع مختلفی از ورزش به جلوگیری از پوکی استخوان کمک می‌کند.

در تنیس، هر بار که راکت خود را بالا می‌برید، برخلاف نیروی جاذبه کار می‌کنید. این نیرویی که بر استخوان‌های شما وارد می‌شود، به تقویت آن‌ها کمک می‌کند.

کاهش خطر پوکی استخوان با تنیس
کاهش خطر پوکی استخوان از فواید تنیس

افزایش قدرت دست از فواید تنیس

تنیس همچنین قدرت دست را بهبود می‌بخشد. این به دلیل نیرویی است که فرد هنگام ضربه زدن به توپ یا هر زمان که توپ حریف را متوقف می‌کند اعمال می‌کند.

فرکانسی که فرد را در بازی درگیر می‌کند با قدرت گرفتن کاملاً متناسب است؛ زیرا تاندون‌ها برای حفظ و بهبود قدرت خود به ورزش مداوم نیاز دارند. تغییر مداوم موقعیت اندام‌های فوقانی، رشد عضلات را تا حد زیادی تحریک می‌کند و به‌نوبه خود باعث بهبود عضلات در حین تمرینات مختلف می‌شود. بازی تنیس به تقویت قدرت عضلانی، جلوگیری از دست دادن عضله و همچنین بهبود قدرت گرفتن دست کمک می‌کند؛ زیرا نوسان اندام فوقانی در تمام مدت بازی انجام می‌شود.

اجتناب از آسیب‌های تنیس

  • اگر بیمار هستید یا آسیب‌دیدگی قبلی دارید از انجام بازی خودداری کنید و یا با پزشک خود صحبت کنید.
  • قبل از بازی، عضلات و مفاصل خود را گرم‌کنید.
  • گاهی اوقات، صدمات ناشی از تکرار سکته مغزی می‌تواند در تنیس ایجاد شود. فن صحیح و انجام حجم تنیس متناسب با سطح آمادگی جسمانی شما می‌تواند از آسیب دیدن جلوگیری کند.
  • در حین بازی مایعات زیادی بنوشید.
  • با توجه به سن و شرایط جسمی خود بازی کنید.
  • اگر زمین مرطوب است، به‌خصوص در صورت لغزنده بودن سطح زمین، ‌بازی خود را به تعویق بیندازید.

کلام آخر مقاله فواید تنیس :

تنیس ورزش خوبی برای حفظ سلامتی، تناسب‌اندام، قدرت و چابکی است. همچنین دارای مزایای اجتماعی و روانی است. به‌عنوان یک فعالیت اجتماعی می‌توانید با یک باشگاه یا با دوستان و خانواده خود بازی کنید؛ اما در انجام آن زیاده‌روی نکنید و همان‌طور که گفته شد در صورت داشتن بیماری با پزشک خود مشورت کنید.

منابع:

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/tennis-health

https://www.sport-fitness-advisor.com/tennis-health-benefits.html

https://www.verywellfit.com/9-health-benefits-of-playing-tennis-5078900

مطالب مرتبط