Skip to content

عواملی که باعث سر درد می شود

پیشگیری از میگرن

چه عواملی سبب بروز سردرد می شود ؟

هر از گاهی بیشتر افراد دردی در سرشان  احساس می کنند که مدتی احساس ناراحتی می کند و برطرف می شود. این دردهای سر معمولاً جای نگرانی ندارند و معمولاً با مسکن بدون نسخه یا برخی از داروهای سریع خانگی قابل درمان هستند.هنگامی که سردرد را تجربه می کنیم ، هرگز به آنچه ممکن است باعث ایجاد آن شود فکر نمی کنیم و فقط بر راه های تسکین درد تمرکز می کنیم.کشف علت  سر درد  اولین قدم در جلوگیری از بروز مجدد سر درد  است. سردرد یک مشکل بهداشتی رایج است  اکثر مردم در برخی از مواقع دچار آن می شوند.عوامل معمولی که منجر به سردرد می شوند شامل: 

 • عوامل عاطفی 
 • عوامل پزشکی 
 • عوامل جسمی 
 • عوامل محیطی 

سردردهای مکرر یا شدید می توانند کیفیت زندگی فرد را تحت تأثیر قرار دهند. دانستن چگونگی شناخت علت سردرد می تواند به فرد کمک کند تا اقدامات مناسبی انجام دهد.

سردرد
سردرد

انواع متداول سردرد

بیش از 150 نوع سردرد وجود دارد ، اما شایع ترین انواع آن شامل موارد زیر است:

 • سردردهای تنشی: سردردهای تنشی رایج ترین نوع سردرد در بزرگسالان و نوجوانان است. آنها باعث درد خفیف تا متوسط می شوند و با گذشت زمان از بین می روند. آنها معمولاً علائم دیگری ندارند.
 • سردردهای میگرنی: سردردهای میگرنی غالباً به عنوان درد کوبنده و تپنده توصیف می شوند. آنها می توانند از 4 ساعت تا 3 روز ادامه داشته باشند و معمولاً یک تا چهار بار در ماه اتفاق می افتند. همراه با درد ، افراد علائم دیگری مانند حساسیت به نور ، سر و صدا یا بو دارند. حالت تهوع یا استفراغ از دست دادن اشتها و درد معده یا شکم نیز در بعضی از افراد دیده می شود. وقتی کودک میگرن دارد ، ممکن است رنگ پریده به نظر برسد ، سرگیجه پیدا کند ، تاری دید ، تب و ناراحتی معده داشته باشد. تعداد کمی از میگرن کودکان شامل علائم گوارشی مانند استفراغ است که تقریباً یکبار در ماه اتفاق می افتد.
 • سردردهای خوشه ای: این نوع سر درد ها شدیدترین نوع هستند. در پشت یا اطراف یک چشم درد شدید و سوزش ایجاد می شود. می تواند ضربان دار یا ثابت باشد. درد می تواند آنقدر ناخوشایند باشد که اکثر افراد مبتلا به سردردهای خوشه ای نتوانند آرام بنشینند و اغلب در هنگام حمله سرعت خواهد گرفت. در کنار درد ، پلک افتاده ، چشم قرمز ، مردمک کوچکتر و  اشک جاری می شود. به این دلیل به آنها خوشه ای می گویند زیرا تمایل دارند به صورت گروهی اتفاق بیفتند. ممکن است در طول یک دوره خوشه ای که ممکن است 2 هفته تا 3 ماه طول بکشد ، آنها یک تا سه بار در روز بروز کنند. هر حمله سردرد 15 دقیقه تا 3 ساعت طول می کشد. سردردها ممکن است ماه ها یا سال ها کاملاً از بین بروند ولی باز مجددا عود کنند. مردان سه تا چهار برابر بیشتر از زنان مبتلا  به این نوع سر درد می شوند.
 • سردردهای مزمن روزانه: این نوع سردرد را 15 روز یا بیشتر در ماه و معمولا به مدت سه ماه احساس می شوند.  بعضی از انواع آنها کوتاه هستند اما  بقیه بیش از 4 ساعت دوام دارند. علت آنها معمولا مربوط به یکی از 4 نوع سر درد اصلی است. 
 • سردردهای سینوس : با سر دردهای سینوسی ، دردی عمیق و مداوم در استخوان گونه ، پیشانی یا روی بینی احساس می شود. این اتفاق زمانی رخ می دهد که حفره هایی در سر که سینوس نامیده می شوند ملتهب شوند. این درد معمولاً همراه با سایر علائم سینوسی مانند آبریزش بینی ، پر بودن گوش ، تب و تورم صورت است. سر درد سینوسی ناشی از عفونت سینوسی است ، بنابراین ترشحاتی  که از بینی خارج می شود ، زرد یا سبز خواهد بود ، بر خلاف ترشحات شفاف در سر دردهای خوشه ای یا میگرنی.

هفت دلیل برای سردرد

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد سر درد شود. 

دلایل بروز سر درد
دلایل بروز سر درد
 1. استرس: یکی از دلایل عمده  سر درد استرس است. وقتی خیلی استرس داشته باشید به احتمال زیاد چیزی به نام سردرد تنشی را تجربه خواهید کرد. شناسایی و از بین بردن عوامل استرس زا در زندگی اولین قدم برای از بین بردن این نوع سر درد است.
 2. کم خوابی: داشتن مقدار کافی خواب برای سلامت جسم و روان بسیار ضروری است. برای داشتن زندگی کامل و سالم ، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کند که هر شب حداقل هفت ساعت بخوابید.
 3. داروها: یک عارضه جانبی بالقوه برخی از داروها مانند کنترل بارداری ، هورمون درمانی و برخی داروهای فشار خون ممکن است سردرد باشد.اگر هنگام استفاده از برخی داروها سردردهای مکرر و شدید دارید ، با پزشک خود در این باره صحبت کنید. پزشک  ممکن است دوز مصرفی را کاهش دهد یا استفاده از داروی خاص را قطع کنند.
 4. عوامل محیطی: بسیاری از عوامل محیطی ، مانند صداهای بلند ، می توانند دلیل سر درد باشند. به عنوان مثال ، اگر در یک شهر شلوغ زندگی می کنید آلودگی صوتی موجود می تواند یکی از عوامل سر درد باشد. آب و هوای سرد ، نورهای شدید و دود نیز با افزایش سر درد میگرنی همراه هستند. 
 5. تغییرات هورمونی : بسیاری از زنان گزارش می کنند که در بعضی از دوره های چرخه قاعدگی گاهی اوقات در دوران تخمک گذاری یا قاعدگی سردرد را تجربه کرده اند. به خصوص قبل از شروع قاعدگی که سطح استروژن پایین است بیشتر احتمال سر درد وجود دارد. این سر دردها با شروع قاعدگی از بین می روند ، اما اگر غیر قابل تحمل باشد، ممکن است از یک مسکن خفیف مانند استامینوفن برای کمک به درد بتوان استفاده کرد. 
 6. مصرف بیش از حد قهوه :مصرف بیش از حد کافئین با محدود کردن جریان خون در مغز ممکن است باعث سردرد شود.اگر عادت دارید روزانه چندین فنجان قهوه بنوشید و متوجه شده اید که مرتباً  دچار سر درد می شوید ، قطع مصرف کافئین ممکن است کمک کننده باشد. 
 7. عفونت سینوس :اگر سینوس ها آلوده باشند به احتمال زیاد یک درد کسل کننده و ضربان دار تا زمانی که عفونت از بین نرود در بعضی از مواقع ایجاد می شود. درمان عفونت سینوس بهترین راه حل برای کمک به از بین بردن سر درد  است. با این حال ، اگر غیرقابل تحمل باشد و مانع عملکرد روزانه شود ، می توان از مسکن های خفیف استفاده کرد.

راه های پیشگیری از سر درد 

جلوگیری از بروز سر درد  مطمئناً آسان تر از درمان آن پس از بروز است.راهکارهایی برای پیشگیری از سردرد شامل: 

 • خواب کافی 
 • داشتن فعالیت ورزشی 
 • رژیم متعادل 
 • کاهش عوامل استرس زا
 • نوشیدن آب به میزان کافی 
 • کاهش مصرف کافئین و الکل 
 • مصرف بیش از حد داروهای بدون نسخه مانند Tylenol ، Advil و Imitrex می تواند باعث سر درد شود

کلام آخر

به طور معمول ، سر درد  جای نگرانی ندارد و به خودی خود یا پس از مصرف مسکن خفیف برطرف می شود. با این حال ، اگر متوجه شده اید که سر دردهای شما از جهت شدت و تعداد در حال افزایش است ،حتما با پزشک صحبت کنید. سر دردهای مکرر می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای جدی تر باشد.

 

منابع نوشته :

https://www.verywellmind.com/heres-what-could-be-causing-your-head-pain-5101232

https://www.webmd.com/migraines-headaches/migraines-headaches-basics

https://www.mayoclinic.org/symptoms/headache/basics/causes/sym-20050800

https://www.medicalnewstoday.com/articles/73936#takeaway

مطالب مرتبط