Skip to content

زردچوبه، خواص و مضرات آن

زردچوبه

زردچوبه ادویه ای منحصر بفرد

زردچوبه که گاهی زعفران هندی یا ادویه طلایی نیز خوانده می‌شود، گیاهی بلند است که در آسیا و آمریکای مرکزی رشد می‌کند. زرد چوبه‌ای که در غذاها استفاده می‌کنیم از ریشه‌های زمینی این گیاه ساخته شده است. رنگ زرد روشن زردچوبه فرآوری شده باعث شده است که بسیاری از فرهنگ‌ها از آن به عنوان رنگ استفاده کنند. زردچوبه آسیاب شده نیز یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده پودر کاری است. کپسول، چای، پودر و عصاره زردچوبه برخی از محصولات زردچوبه است که به صورت تجاری موجود است.

زردچوبه

خواص زردچوبه:

 1. زرد چوبه حاوی ترکیبات بیواکتیو با خواص دارویی قدرتمند است.

زرد چوبه ادویه‌ای است که به غذا رنگ زرد می‌بخشد. هزاران سال است که از آن به عنوان ادویه و گیاه دارویی در هند استفاده می‌شود. این ادویه حاوی ترکیباتی با خواص دارویی است. به این ترکیبات کورکومینوئید گفته می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها کورکومین است.

کورکومین ماده اصلی فعال در زردچوبه است و اثرات ضد التهابی قدرتمندی دارد و یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است.

با این حال، محتوای کورکومین زردچوبه چندان زیاد نیست. در اکثر مطالعات از عصاره زردچوبه استفاده شده است که به طور استاندارد شامل مقادیر زیادی کورکومین است. برای استفاده کامل از خواص زردچوبه باید مقدار زیادی زردچوبه در طول روز مصرف کنید؛ بنابراین، اگر می‌خواهید اثرات کامل زردچوبه را تجربه کنید، باید مکمل مصرف کنید که حاوی مقادیر قابل توجهی کورکومین است. متأسفانه کورکومین ضعیف جذب جریان خون می‌شود.

فلفل سیاه حاوی پیپرین (Piperine) است. مصرف زردچوبه همراه با فلفل سیاه 2000 درصد جذب کورکومین را افزایش می‌دهد. بهترین مکمل‌های کورکومین حاوی پیپرین هستند که به طور قابل توجهی اثربخشی آنها را افزایش می‌دهد. کورکومین همچنین محلول در چربی است، بنابراین بهتر است آن را همراه با یک وعده غذایی چرب مصرف کنید.

 1. کورکومین یک ترکیب ضد التهابی طبیعی است

التهاب فوق العاده مهم است و به بدن شما کمک می‌کند تا با مهاجمان خارجی مبارزه کند و همچنین در بهبود آسیب نقش مهمی دارد.

بدون التهاب، عوامل بیماری زا مانند باکتری می‌توانند بدن شما را به راحتی تسخیر کرده و شما را از بین ببرند.

اگرچه التهاب حاد و کوتاه مدت مفید است، اما وقتی مزمن می‌شود و به بافتهای بدن شما حمله نامناسب می‌کند، می‌تواند به یک مشکل اساسی تبدیل شود.

دانشمندان اکنون بر این باورند که التهاب مزمن و سطح پایین آن تقریباً در هر بیماری مزمن نقش اصلی را بازی می‌کند. این شامل بیماری‌های قلبی، سرطان، سندرم متابولیک، آلزایمر و بیماری‌های مختلف است؛ بنابراین، هر چیزی که بتواند به مبارزه با التهاب مزمن کمک کند، از اهمیت بالقوه‌ای در پیشگیری و حتی درمان این بیماری‌ها برخوردار است.

کورکومین به شدت ضد التهاب است. در واقع، آنقدر قدرتمند است که با اثر بخشی برخی داروهای ضد التهاب، بدون عوارض جانبی مطابقت دارد.

 1. افزایش نوروتروفیک

کورکومین عامل نوروتروفیک ناشی از مغز را افزایش می‌دهد که به عملکرد مغز بهبود یافته و خطر کمتری در بیماری‌های مغزی مرتبط است.

در روزهای گذشته اعتقاد بر این بود که نورون‌ها پس از کودکی قادر به تقسیم و تکثیر نیستند. با این حال، اکنون مشخص شده است که پس از کودکی نیز قابل تکثیر هستند.

نورون‌ها قادر به ایجاد اتصالات جدید هستند، اما در مناطق خاصی از مغز نیز می‌توانند تکثیر و تعداد آنها افزایش یابد.

یکی از عوامل اصلی این روند فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF) است که نوعی هورمون رشد است که در مغز شما فعالیت می‌کند. بسیاری از اختلالات شایع مغزی با کاهش سطح این هورمون از جمله افسردگی و بیماری آلزایمر مرتبط بوده‌اند.

جالب اینجاست که کورکومین می‌تواند سطح BDNF مغز را افزایش دهد و ممکن است در به تأخیر انداختن یا حتی معکوس کردن بسیاری از بیماری‌های مغزی و کاهش عملکرد مغزی مربوط به سن مؤثر باشد.

همچنین ممکن است حافظه را بهبود بخشد و شما را باهوش‌تر کند که با توجه به تأثیرات آن بر سطح BDNF منطقی به نظر می‌رسد. با این حال، برای تأیید این موضوع به مطالعات کنترل شده در افراد نیاز است.

کورکومین سطح هورمون BDNF مغز را افزایش می‌دهد، که رشد نورون‌های جدید را افزایش می‌دهد و با فرایندهای مختلف تخریب در مغز شما مبارزه می‌کند.

 1. کاهش خطر بیماری‌های قلبی

بیماری قلبی علت شماره 1 مرگ در جهان است.

محققان دهه‌های متمادی آن را مورد مطالعه قرار داده‌اند و چیزهای زیادی درباره علت وقوع آن آموخته‌اند.

جای تعجب نیست که بیماری قلبی فوق العاده پیچیده است و موارد مختلفی در آن نقش دارند.

کورکومین ممکن است کمک کند بسیاری از مراحل در روند بیماری قلبی معکوس شود. شاید مهمترین مزیت کورکومین در مورد بیماریهای قلبی، بهبود عملکرد اندوتلیوم، یعنی پوشش رگهای خونی شما باشد.

به خوبی شناخته شده است که اختلال عملکرد اندوتلیال عامل اصلی بیماری‌های قلبی است و شامل عدم توانایی اندوتلیوم در تنظیم فشار خون ، لخته شدن خون و عوامل مختلف دیگر است.

چندین مطالعه نشان می‌دهد که کورکومین منجر به بهبود عملکرد اندوتلیال می‌شود. یک مطالعه نشان داد که کورکومین به اندازه ورزش مؤثر است در حالی که مطالعه دیگر نشان می‌دهد که این ماده همچنین به عنوان داروی آتوروواستاتین مؤثر است.

علاوه بر این، همانطور که در بالا ذکر شد کورکومین باعث کاهش التهاب و اکسیداسیون می‌شود که در بیماری‌های قلبی نیز نقش دارد.

 1. درمان افسردگی

کورکومین نویدهایی در درمان افسردگی داده است.

در یک آزمایش کنترل شده، 60 فرد مبتلا به افسردگی به سه گروه تقسیم شدند.

یک گروه پروازاک، گروه دیگر یک گرم کورکومین و گروه سوم هر دو پروازاک و کورکومین مصرف کردند.

بعد از 6 هفته، کورکومین منجر به بهبودهایی مانند Prozac شد. گروهی که هم پروازاک و هم کورکومین مصرف کردند بهترین نتیجه را داشتند. طبق این مطالعه کوچک، کورکومین به اندازه یک ضد افسردگی مؤثر است.

همچنین برخی شواهد نشان می‌دهد که کورکومین می‌تواند انتقال دهنده‌های عصبی مغز سروتونین و دوپامین را تقویت کند.

 1. مسکن

زردچوبه به عنوان مسکن تصور می‌شود. ادویه زردچوبه معروف است که درد آرتروز را نیز تسکین می‌دهد.

طبق مطالعات صورت گرفته به نظر می‌رسد زردچوبه در افراد مبتلا به آرتروز زانو مانند ایبوپروفن (Advil) مؤثر باشد. به نظر می‌رسد دوزهای توصیه شده متفاوت باشد، کسانی که در این مطالعه شرکت کردند هر روز 800 میلی گرم زردچوبه را به شکل کپسول مصرف می‌کردند.

 1. بهبود عملکرد کبد

زردچوبه به دلیل توانایی آنتی اکسیدانی اخیراً مورد توجه قرار گرفته است.

به نظر می‌رسد اثر آنتی اکسیدانی زردچوبه آنقدر قدرتمند است که ممکن است آسیب کبد را برطرف کند. این می‌تواند خبر خوبی برای افرادی باشد که داروهای قوی برای دیابت یا سایر بیماری‌ها مصرف می‌کنند که ممکن است با استفاده طولانی مدت به کبد آنها آسیب برسد.

 1. احتمالاً خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد

سرطان یک بیماری وحشتناک است که با رشد سلول کنترل نشده مشخص می‌شود.

انواع مختلفی از سرطان وجود دارد که هنوز چندین چیز مشترک دارند. به نظر می‌رسد برخی از آنها تحت تأثیر مکمل‌های کورکومین قرار دارند.

کورکومین به عنوان یک گیاه مفید در درمان سرطان مورد مطالعه قرار گرفته است و بر رشد و گسترش سرطان در سطح مولکولی تأثیر می‌گذارد.

مطالعات نشان داده است که کورکومین می‌تواند به مرگ سلولهای سرطانی کمک کرده و آنژیوژنز (رشد رگهای خونی جدید در تومورها) و متاستاز (گسترش سرطان) را کاهش دهد.

اینکه آیا کورکومین با دوز بالا ترجیحاً با تقویت کننده جذب مانند پیپرین می‌تواند به درمان سرطان در انسان کمک کند، هنوز به درستی بررسی نشده است. با این حال، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ممکن است از بروز سرطان در وهله اول، به ویژه سرطان‌های دستگاه گوارش مانند سرطان روده بزرگ جلوگیری کند.

شاید یک روز از کورکومین همراه با درمان معمول سرطان استفاده شود. هنوز برای اظهار نظر قطعی در مورد خواص ضد سرطانی کورکومین خیلی زود است، اما امیدوارکننده به نظر می‌رسد و در حال بررسی فشرده است.

 1. زردچوبه می‌تواند به هضم غذا کمک کند.

زردچوبه به غذا طعم می‌بخشد. با این حال، زردچوبه همچنین می‌تواند نقش مهمی در هضم ماده غذایی داشته باشد. ادویه می‌تواند به خاطر خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابیکه دارد به هضم سالم غذا کمک کند.

از زردچوبه در داروی آیورودا به عنوان یک عامل بهبودی هضم استفاده می‌شود.

مصرف زرد چوبه برای هضم بهتر غذا
مصرف زرد چوبه برای هضم بهتر غذا

این ادویه حتی به عنوان درمانی برای سندرم روده تحریک پذیر (IBS) مورد بررسی قرار گرفته است.

 1. کورکومین ممکن است به سهولت علائم آرتروز کمک کند

به دلیل خواص ضد التهابی قوی، کورکومین ممکن است یک گزینه درمانی طولانی مدت برای افراد مبتلا به آرتروز (OA) باشد. در یک مطالعه، افراد مبتلا به آرتروز که 1000 میلی گرم در روز مریوا مصرف می‌کردند، پس از هشت ماه بهبود قابل توجهی در سختی و عملکرد بدنی داشتند، در حالی که گروه شاهد هیچ بهبودی را مشاهده نکردند.

مریوا یک درمان اختصاصی است که از یک مخلوط طبیعی کورکومینوئید حاوی 75 درصد کورکومین؛ 15 درصد دمتوکسی کورکومین و 10 درصد بیسدمتوکسی کورکومین) فسفاتیدیل کولین (ماده شیمیایی موجود در تخم مرغ، سویا و سایر غذاها و سلولز میکرو کریستالی (یک تفاله چوب تصفیه شده) تشکیل شده است که معمولاً توسط صنایع دارویی و غذایی استفاده می‌شود.

 1. کورکومین می‌تواند به درمان یا جلوگیری از دیابت کمک کند

با توجه به بررسی‌هایی که در گذشته انجام شده، کورکومین ممکن است به درمان و جلوگیری از دیابت کمک کند.

زردچوبه همچنین سایر موارد مرتبط با دیابت مانند دیابت نفروپاتی که نوعی بیماری کلیوی در اثر ابتلا به دیابت نوع 1 و 2 است را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 1. مکمل ضد پیری

در حال حاضر، هیچ مدرکی دال بر تأثیر مستقیم زردچوبه یا کورکومین بر روی طول عمر وجود ندارد، اما به لطف اینکه بدن را در برابر مبارزه با التهاب و در برابر رادیکال‌های محافظت آزاد محافظت می‌کند، و به طور معمول از تخریب مغز و سایر بیماری‌ها و موارد مرتبط با سن را به تأخیر می‌اندازد، زردچوبه و کورکومین می‌تواند در برابر ضد پیری مؤثر باشد.

به دلیل خواص ضد التهابی، ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی، زردچوبه ممکن است یک درمان مؤثر برای انواع بیماری‌های پوستی، از جمله آکنه، اگزما (درماتیت آتوپیک) و پسوریازیس باشد. با این وجود تحقیقات قوی در این مورد وجود ندارد.

یک بررسی منتشر شده در مجله علوم پزشکی در سال 2018 نشان می‌دهد که به طور خاص کورکومین خوراکی ممکن است یک گزینه درمانی مؤثر و بدون خطر برای پسوریازیس باشد.

 1. سندرم پیش از قاعدگی

یک مطالعه اخیر که سه دوره قاعدگی را به طور متوالی دنبال می‌کرد، نشان داد که مکمل‌های کورکومین به کاهش علائم PMS کمک می‌کنند. مطالعه روی ماهیچه‌های خوکچه هندی و موش صحرایی نشان می‌دهد که زردچوبه می‌تواند از گرفتگی قاعدگی نیز جلوگیری کند.

 1. سندرم روده تحریک پذیر

تحقیقات اولیه، از جمله یک مطالعه آزمایشی روی 207 بزرگسال و دیگری روی موش صحرایی، نشان داده است که زردچوبه می‌تواند به بهبود علائم IBS مانند درد شکم کمک کند. مانند بسیاری از مواردی که قبلاً در اینجا بیان کردیم، تحقیقات بیشتری نیز در این مورد لازم است. زردچوبه همچنین به عنوان درمانی برای بیماری‌هایی مانند کرون و کولیت اولسراتیو مورد مطالعه قرار گرفته است.

 1. پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر شایع‌ترین بیماری تخریب عصبی در جهان و علت اصلی زوال عقل است.

متأسفانه هنوز هیچ درمان خوبی برای آلزایمر در دسترس نیست؛ بنابراین، در درجه اول جلوگیری از وقوع آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

ممکن است خبرهای خوبی در افق باشد زیرا نشان داده شده است که کورکومین از سد مغز خون عبور می‌کند.

مشخص شده است که التهاب و آسیب اکسیداتیو در بیماری آلزایمر نقش دارد و کورکومین اثرات مفیدی بر روی هر دو دارد.

علاوه بر این، یکی از ویژگی‌های اصلی بیماری آلزایمر، تجمع گره‌های پروتئینی به نام پلاک‌های آمیلوئید است. مطالعات نشان می‌دهد که کورکومین می‌تواند به پاک شدن این پلاک‌ها کمک کند.

اینکه آیا کورکومین واقعاً می‌تواند سرعت پیشرفت بیماری آلزایمر را کند یا حتی معکوس کند در حال حاضر مشخص نیست و باید به درستی بررسی شود.

استفاده از زردچوبه در رژیم غذایی

زردچوبه یک ادویه بسیار متنوع است که می‌تواند به طرق مختلف به وعده‌های غذایی اضافه شود، از جمله:

افزودن زردچوبه به مخلوط ادویه‌ها مانند کاری یا مالیدن روی کباب

ساختن پانسمان خانگی با استفاده از مقداری روغن، سرکه و زردچوبه

چاشنی برای مارینادها

همچنین می‌توانید این دستورالعمل‌های سالم و خوشمزه را که توسط متخصصان تغذیه ثبت شده تهیه کنید:

 • سالاد عدس شیشه ماسون
 • وینگرت زردچوبه زیره – آهک
 • اسموتی زردچوبه انبه
 • شیر زردچوبه
 • سوپ راش طلا

زردچوبه همچنین به عنوان مکمل در کپسول، مایعات، عصاره‌ها و تنتورهای حاوی پودر موجود است. بروملین، عصاره پروتئینی مشتق شده از آناناس، جذب و اثرات زردچوبه را افزایش می‌دهد، بنابراین اغلب در این محصولات با زردچوبه ترکیب می‌شود.

قبل از مصرف هرگونه مکمل باید با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که استفاده از آنها برای شما بی خطر است.

ارزش غذایی

 یک قاشق غذاخوری پودر زردچوبه حاوی:

 • 29 کالری
 • 0.91 گرم پروتئین
 • 0.31 گرم چربی
 • 6.31 گرم کربوهیدرات
 • 2.1 گرم فیبر
 • 0.3 گرم شکر
 • 26 درصد نیاز روزانه به منگنز
 • 16 درصد آهن روزانه
 • 5 درصد پتاسیم روزانه
 • 3 درصد ویتامین C روزانه

عوارض جانبی زردچوبه

در حالی که زردچوبه مزایای بالقوه سلامتی را ایجاد می‌کند، اما خطرات زیادی ایجاد می‌کند که قابل توجه است.

 • ناراحتی معده

همان عواملی که در زردچوبه وجود دارند و از سلامت هضم غذا پشتیبانی می‌کنند، در صورت مصرف زیاد می‌توانند تحریک کننده باشند. برخی از شرکت کنندگان در مطالعاتی که به دنبال استفاده از زردچوبه برای درمان سرطان بودند، مجبور به ترک آن شدند زیرا هضم آنها بسیار منفی بود.

زردچوبه معده را تحریک می‌کند تا اسید معده بیشتری تولید کند. در حالی که ممکن است به هضم غذای برخی افراد کمک می‌کند، اما می‌تواند بر دیگران تأثیر منفی بگذارد.

ناراحتی معده
ناراحتی معده
 • رقیق کننده خون

زردچوبه نیز ممکن است به راحتی خونریزی را بیشتر کند. دلیل این امر مشخص نیست. سایر مزایای زردچوبه مانند کاهش کلسترول و کاهش فشار خون ، ممکن است ارتباطی با نحوه عملکرد زردچوبه در خون شما داشته باشد.

افرادی که داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومادین) مصرف می‌کنند باید از مصرف بیش از حد زردچوبه خودداری کنند.

 • تحریک انقباضات

شاید شنیده باشید که خوردن غذاهای چاشنی کاری می‌تواند باعث تحریک زایمان شود. اگرچه داده‌های بالینی کمی برای پشتیبانی این ادعا وجود دارد، مطالعات نشان می‌دهد زردچوبه می‌تواند علائم PMS را کاهش دهد.

زنان باردار به دلیل اثرات رقیق کننده خون باید از مصرف مکمل‌های زردچوبه خودداری کنند. افزودن مقدار کمی زردچوبه به عنوان ادویه به مواد غذایی باعث سلامت می‌شود.

کلام آخر:

به نظر می‌رسد گنجاندن زردچوبه در رژیم غذایی فواید سلامتی دارد. این ادویه طلایی از سلامت سیستم ایمنی پشتیبانی می‌کند، به تسکین درد کمک می‌کند و می‌تواند به هضم غذا کمک کند، اما به دلیل برخی از عوارض جانبی آن، ممکن است مصرف زردچوبه برای برخی از افراد ارزش غذایی نداشته باشد. هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا زردچوبه همان چیزی است که باید امتحان کنید، احتیاط کنید. مانند هر روش درمانی جایگزین، قبل از استفاده از زردچوبه با پزشک خود صحبت کنید تا هر نوع بیماری که دارید را درمان کنید.

منابع:

https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-turmeric

https://www.medicalnewstoday.com/articles/306981

https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-turmeric#TOC_TITLE_HDR_11

https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/diet/scientific-health-benefits-turmeric-curcumin/

مطالب مرتبط

چای
تغذیه و سلامتی
تیم نویسندگان

انواع چای برای لاغری

5 نوع چای که ممکن است به کاهش وزن کمک کند برخی دم‌نوش‌ها به لطف داشتن ترکیبات گیاهی به نام کاتچین می‌توانند متابولیسم را بهبود

ادامه مطلب »