Skip to content

10 کاری که وقتی حوصله ندارید باید انجام دهید

حوصله

وقتی حوصله نداریم چه کنیم؟

وقتی حوصله انجام کاری را ندارید، اغلب نمی‌خواهید کاری انجام دهید. هیچ چیز برای شما خوب به نظر نمی‌رسد و حتی پیشنهادهای خوب از جانب عزیزان ممکن است شما را کمی بداخلاق کند. اکثر مردم هر از گاهی چنین احساسی دارند و معمولاً موقتی است. ممکن است در مواقع استرس یا زمانی که بیش از حد معمول مشغول هستید این احساس را داشته باشید. با این حال، از دست دادن طولانی‌تر علاقه و بی‌تفاوتی یا کاهش لذت از چیزهایی که معمولاً از آن لذت می‌برید (آنهدونیا)، ممکن است نشان‌دهنده چیز جدی‌تری باشد.

10 کار عبارت‌اند از

استراحت کنید

گاهی اوقات عدم تمایل به انجام کاری، بدن و ذهن شما را تشویق به استراحت می‌کند. شفقت برای خود در این شرایط یک راهکار کلیدی است. در این شرایط سخت کوشی خود را تصدیق کنید و به خود اجازه استراحت بدهید. چرت بزنید، به شبکه‌های اجتماعی سر بزنید یا با حیوان خانگی خود بازی کنید و یا هرکاری که به نظر شما آسان و آرامبخش است انجام دهید.

استراحت در وقت حوصله نداشتن

استراحت می‌تواند به شما کمک کند:

 • شارژ روحی و جسمی
 • واضح‌تر فکر کنید و بهتر عمل کنید
 • از اشتباهات در محل کار، در جاده و در موقعیت‌های دیگر جلوگیری می‌کنید
 • جلوگیری از فرسودگی

یک مطالعه در سال 2019 شواهدی پیدا کرد که نشان می‌دهد سطوح بالای فرسودگی شغلی در پرستاران می‌تواند بر ایمنی بیمار تأثیر بگذارد. استراحت نه تنها برای شما بلکه اطرافیانتان نیز مفید است.

 بیرون بروید

انجام برخی فعالیت‌های بدنی سبک در خارج از خانه – حتی اگر تنها 10 دقیقه پیاده روی در اطراف خانه باشد – می‌تواند به باز سازی خلق و خوی شما و داشتن حوصله کمک کند.

پژوهش‌ها نشان داده است که ورزش می‌تواند به طرق مختلف برای شما مفید باشد:

 • کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله دیابت نوع 2 و برخی از انواع سرطان
 • مدیریت اضطراب و افسردگی
 • مدیریت وزن
 • تقویت قدرت، هماهنگی و انعطاف پذیری
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • تقویت خلق و خو و رفاه عاطفی

در یک مطالعه در آزمایش‌هایی که علائم روان‌شناختی فرسودگی شغلی را ارزیابی می‌کردند، پرستارانی که در باغ بیمارستان استراحت می‌کردند، نسبت به کسانی که در داخل خانه استراحت می‌کردند، عملکرد بهتری داشتند.

حتی اگر فقط روی یک نیمکت بنشینید، صرف وقت در طبیعت می‌تواند مزایایی داشته باشد.

تغییر محیط مانند رفتن به کافی شاپ مورد علاقه خود ممکن است به شما انگیزه دهد تا کار دیگری انجام دهید. حتی اگر اینطور نباشد، گذراندن مدتی در بیرون ممکن است به شما کمک کند تا در مورد گذراندن بقیه روز احساس بهتری داشته باشید.

تاثیر نوشتن احساسات در داشتن حوصله

نوشتن می‌تواند به شما کمک کند تا احساسات خود را مرتب کنید و بررسی وضعیت عاطفی شما ممکن است مشخص کند که چرا حوصله انجام کاری را ندارید. اگر بیش از چند روز تمایلی به انجام کارهای زیادی ندارید، اینکار می‌تواند مفید باشد.

از خود بپرسید که آیا احساس می‌کنید:

 • مضطرب، نگران یا عصبی در مورد چیزی هستید
 • عصبانی یا ناامید هستید
 • غمگین یا تنها هستید

هر یک از احساسات فوق می‌تواند افکار شما را به خود مشغول کند و فکر انجام هر کار دیگری را سخت کند. سعی کنید کمی در مورد احساس خود یادداشت برداری کنید، حتی اگر چیزی که بیرون می‌آید چندان منطقی نباشد. اگر به نوشتن احساست علاقه دارید، سعی کنید با مرتبط کردن برخی از این احساسات به دلایل خاص، آن را پیگیری کنید.

 آیا تغییرات در کار شما را مضطرب می‌کند؟ آیا پیمایش در برنامه خبری مورد علاقه‌تان باعث می‌شود نسبت به آینده ناامید شوید؟ فهمیدن اینکه چه چیزی در پس این احساسات نهفته است می‌تواند به شما کمک کند راه حل‌های بالقوه پیدا کنید یا بپذیرید که برخی چیزها خارج از کنترل شما هستند.

نوشتن احساسات

گزارش عاطفه مثبت

گزارش عاطفه مثبت یک تمرین مبتنی بر احساسات است که افراد را تشویق می‌کند تا روی چیزهای خوبی که برایشان اتفاق افتاده است تمرکز کنند.

در یک آزمایش، افرادی که بیماری‌های مزمن داشتند به سؤالاتی مانند امروز برای چه چیزی شکرگزار هستید یا چه کسی کار خوبی برای شما انجام داد پاسخ دادند. آن‌ها این کار را سه بار در هفته به مدت حداقل 15 دقیقه هر بار به مدت 12 هفته انجام دادند.

پس از 12 هفته، شرکت کنندگان به طور کلی احساس بهتری را گزارش کردند و سطح استرس و اضطرابشان کاهش داشت.

محققان پیشنهاد کردند که نوشتن عواطف مثبت ممکن است خوشایندتر و نشاط‌ آورتر از ثبت احساسات منفی و آسیب‌های گذشته باشد. با این حال، این نیز می‌تواند نقش مهمی در کمک به مردم برای درک اینکه چرا آنها احساس ناامیدی می‌کنند داشته باشد.

مراقبه کنید

البته مدیتیشن انجام کاری است؛ اما سعی کنید به این فکر کنید که هیچ کاری را به روشی آگاهانه و هدفمند انجام ندهید.

در سال 2019، گروهی از افراد در آزمایشی شرکت کردند که 13 دقیقه فعالیت‌های مدیتیشن در روز داشتند.

پس از 8 هفته، آن‌ها علائم زیر را نشان دادند:

 • کاهش استرس، اضطراب و خلق و خوی منفی
 • افزایش توانایی تمرکز
 • بهبود در حافظه کاری و شناسایی

مدیتیشن همیشه آسان نیست، به خصوص در ابتدا؛ اما می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر بتوانید احساسات خود را متوجه شوید و بدون قضاوت کردن خود یا اینکه اجازه دهید آنها روی شما تأثیر بگذارند، آن‌ها را بپذیرید.

 با یک دوست ارتباط برقرار کنید

وقتی نمی‌خواهید کاری انجام دهید، گپ زدن با یک دوست، همسایه یا یکی از اعضای خانواده می‌تواند گاهی کمک کننده باشد. ممکن است به دنبال یک شنونده خوب همدل باشید یا فقط به دنبال کسی باشید که با او به پیاده روی یا معاشرت بروید.

افراد مسن‌تری که سطح فعالیت اجتماعی پایینی دارند، ممکن است در معرض خطر ابتلا به افسردگی باشند. محققان بر طبق شواهد و مدارک یافته‌اند داشتن یک شبکه اجتماعی می‌تواند به پیشگیری از افسردگی و زوال شناختی که شامل مشکلات تفکر و حافظه است، کمک کند.

زمانی که حوصله انجام کاری را ندارید، می‌تواند وسوسه انگیز باشد که هیچ کاری انجام ندهید، اما این کار را برای مدت طولانی انجام ندهید. کنار گذاشتن فعالیت‌های اجتماعی ممکن است در دراز مدت اوضاع را بدتر کند.

 به موسیقی گوش دهید

موسیقی می‌تواند به پر کردن سکوت کمک کند و باعث شود وقتی که نمی‌خواهید کار زیادی انجام دهید فکر کنید.

در حالی که گوش دادن موسیقی مورد علاقه، می‌تواند شما را آرام کند و به شما انرژی بدهد، یا شما را هیجان زده کند، یا هر چیز دیگری بسته به نوع موسیقی، حتی ممکن است فوایدی برای مغز شما داشته باشد، از جمله بهبود توجه و حافظه.

برخی تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که موسیقی ممکن است پتانسیل کاستن درد و بی حوصله بودن و درمان افسردگی را داشته باشد.

 برخی از کارهای آسان را امتحان کنید

اگر کارهای ناخوشایند یا کسل کننده زیادی مانند ثبت صورت حساب‌ها یا وظایف برای انجام دادن دارید، ممکن است نخواهید کاری انجام دهید. اگر آنها انباشته شده‌اند، فکر مقابله با آنها ممکن است دلهره آور باشد.

در اینجا چند کار ساده وجود دارد که تمرکز زیادی نمی‌خواهد:

 • شستن ظرف‌ها
 • درست کردن تخت
 • مرتب کردن کمد
 • بردن اقلام ناخواسته به یک مکان خیریه
 • برقراری یک تماس تلفنی
 • پختن یک غذای ساده
 • مرتب کردن میز

انجام تنها یک کار که به تعویق انداخته‌اید می‌تواند به شما احساس موفقیت بدهد و می‌توانید آن را از داخل لیست خود خط بزنید. اگر احساس خستگی می‌کنید، یک اتاق یا میز مرتب می‌تواند به شما کمک کند کمتر به هم ریخته شوید و کنترل بیشتری داشته باشید.

سعی کنید لیستی از همه چیزهایی که باید از آنها مراقبت کنید تهیه کنید. سپس، آن‌ها را بر اساس اولویت رتبه بندی کنید که اول چه کاری باید انجام شود؟ برای انجام کدام کار می‌توانید تا ماه آینده صبر کنید؟ شما همچنین می‌توانید آنها را بر اساس میزان آسانی آنها سازماندهی کنید.

چیزی آسان یا با اولویت بالا را انتخاب کنید و آن را به وظیفه روزانه خود تبدیل کنید، حتی اگر فقط 20 دقیقه طول بکشد. انجام کاری، حتی کاری کوچک، می‌تواند به شما کمک کند که از این خط ناتوانی خارج شوید و شما را به مسیر اصلی بازگرداند.

پس از اتمام کار، آن را از لیست خود حذف کنید و به خود اجازه دهید تا بقیه روز را استراحت کنید.

 اصول اولیه را ارزیابی کنید

برآورده نکردن نیازهای جسمی یا عاطفی شما می‌تواند کمی احساس بی حالی و بی حالی و بی حوصله بودن را در شما ایجاد کند.

موارد زیر را از خود بپرسید:

 • آیا من هیدراته هستم؟
 • آیا نیاز به خوردن دارم؟
 • آیا باید بیشتر بخوابم؟
 • آیا چیزی باعث ناراحتی یا استرس من می‌شود؟
 • آیا در کنار مردم احساس بهتری دارم؟
 • آیا به مدتی تنهایی نیاز دارم؟

بسته به پاسخ‌هایتان، ممکن است لازم باشد زمانی را برای مراقبت از خود اختصاص دهید.

یک برنامه زمانی ایجاد کنید تا بی حوصله نشوید

اگر متوجه شده‌اید که اغلب نمی‌خواهید کاری انجام دهید و به طور مداوم در انجام کارهای خانه و سایر مسئولیت‌ها مشکل دارید، ایجاد یک برنامه می‌تواند کمک کننده باشد.

ممکن است در حال حاضر از یک برنامه ریز برای یادداشت کارهای مهم یا جلساتی که نمی‌توانید فراموش کنید استفاده کنید، اما یک برنامه زمانی می‌تواند به شما کمک کند تا زمانی که تمایلی به انجام کاری ندارید، برنامه محکم‌تری برای انجام کاری داشته باشید.

لازم نیست هر دقیقه از روز خود را حساب کنید مگر اینکه به حل مشکل شما کمک کند، اما سعی کنید چند بلوک زمانی کلی برای موارد زیر ایجاد کنید:

 • بیدار شدن
 • آماده شدن برای روز
 • پختن وعده‌های غذایی
 • مسئولیت‌های مدرسه، کار یا خانه
 • دیدن دوستان یا سایر فعالیت‌های اجتماعی
 • رفتن به تخت خواب

همچنین زمانی را برای فعالیت‌هایی که از آنها لذت می‌برید و گذراندن وقت با عزیزان خود اختصاص دهید.

اگر نمی‌توانید به این برنامه پایبند باشید، سعی کنید خیلی به خودتان سخت نگیرید. ممکن است فقط نشانه این باشد که باید برخی کارها را دوباره انجام دهید یا زمان بیشتری را برای کارهای خاص اختصاص دهید.

داشتن برنامه زمانی

وقتی حوصله ندارید، یک کتاب بخوانید یا کتاب صوتی گوش دهید

به یاد داشته باشید، واقعاً اشکالی ندارد که گاهی اوقات کاری انجام ندهید؛ اما اگر احساس می‌کنید که باید کاری انجام دهید یا در مورد اتلاف وقت احساس گناه دارید، خواندن کتاب می‌تواند راهی ساده برای احساس بهره‌وری باشد، به‌خصوص اگر کتابی غیرداستانی با در باره موضوعی باشد که می‌خواهید بیشتر بدانید.

اگر نگران خلق و خوی ضعیف هستید یا در بلندمدت با مشکل مواجه می‌شوید، کتاب‌های خودیاری یا رفتار درمانی شناختی (CBT) ممکن است به شما کمک کند.

پژوهش‌ها پیشنهاد می‌کنند کتاب‌های خودیاری CBT می‌توانند افسردگی را کاهش داده و بهزیستی کلی را در افراد مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط ​​افزایش دهند.

اگر احساس می‌کنید انرژی شما آنقدر کم است که حتی نمی‌توانید کتابی را در دست بگیرید، به جای آن یک کتاب صوتی در نظر بگیرید. بسیاری از کتابخانه‌ها به شما اجازه می‌دهند تا زمانی که کارت کتابخانه دارید، کتاب‌های صوتی یا کتاب‌های الکترونیکی را به صورت رایگان امانت بگیرید.

کتاب‌های صوتی برای افرادی که زمان زیادی برای خواندن ندارند بسیار عالی هستند، زیرا می‌توانید از کتاب‌ها لذت ببرید و همزمان تقریباً هر کار دیگری انجام دهید. همچنین می‌توانید بی حرکت دراز بکشید و فقطبه کتاب صوتی گوش دهید.

مراقب سایرعلائم سلامت روان باشید

عدم تمایل به انجام کاری لزوماً به معنای افسردگی نیست، اما گاهی اوقات می‌تواند نشانه‌ای از آن باشد.

افسردگی اغلب بدون حمایت یک متخصص سلامت روان بهبود نمی‌یابد، بنابراین اگر به نظر می‌رسد نکات بالا کمکی نمی‌کند، بهتر است با یک درمانگر صحبت کنید.

همچنین اگر موارد زیر را تجربه کردید بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

 • خلق و خوی ضعیف دائمی
 • از دست دادن علاقه به چیزهایی که معمولاً از آنها لذت می‌برید
 • بی علاقگی عمومی به بیشتر چیزها
 • انرژی کم یا خستگی
 • افکار خودزنی یا خودکشی
 • تحریک پذیری یا سایر تغییرات خلقی غیرعادی
 • احساس پوچی، ناامیدی یا بی ارزشی

افرادی که با اضطراب زندگی می‌کنند نیز ممکن است در هنگام احساس نگرانی یا اضطراب خاص، انجام کاری برایشان مشکل باشد. ممکن است احساس بی قراری کنید و نتوانید کاری انجام دهید یا از کاری به کار دیگر حرکت کنید.

درمانگران می‌توانند به شما کمک کنند تا علائم اضطراب را برطرف کنید، بنابراین بهتر است در صورت مشاهده موارد زیر با آنها تماس بگیرید:

 • نگرانی‌ها یا ترس‌های مداوم که غیرقابل کنترل به نظر می‌رسند
 • افکار مسابقه‌ای
 • بی خوابی
 • وحشت زدگی
 • ناراحتی معده

کلام آخر

شما بهترین قاضی در مورد نیازهای خود هستید. گاهی اوقات، انجام هیچ کاری دقیقاً همان چیزی است که شما نیاز دارید و این اشکالی ندارد. فقط مراقب علائم دیگری باشید که ممکن است شما را نسبت به اتفاق دیگری آگاه کنند.

منبع

https://www.healthline.com/health/i-dont-want-to-do-anything#Mindful-Moves-Series

مطالب مرتبط

کاهش وزن با تخم مرغ
تغذیه و سلامتی
تیم نویسندگان

کاهش وزن با تخم مرغ

آیا می‌توان با خوردن تخم مرغ چربی و وزن را کاهش داد؟ کاهش وزن زمانی اتفاق می افتد که کالری دریافتی روزانه کمتر از کالری

ادامه مطلب »