Skip to content

آیا استویا به‌عنوان جایگزین قند برای سلامتی ما مضر است؟

استویا

شیرین کننده ای به نام استویا

تابه‌حال نام شیرین‌کننده‌ای کاملاً طبیعی به نام استویا با کالری صفر،100 تا 300 برابر شیرین‌تر از قند معمولی شنیده‌اید؟ اگر اهل خوردن استویا نیستید، ما می‌خواهیم تا شما را با حقایق آن آشنا کنیم. استویا از دیرباز از دوران باستان تاکنون وجود داشته است، زمانی که این ماده به‌عنوان شیرین‌کننده و هم به‌عنوان ماده‌ای در درمان‌های پزشکی مورداستفاده قرار می‌گرفت. بدیهی است که مردم درگیر اصلاح مصرف قند بدون کالری هستند، اما این موضوع باید موردتوجه قرار گیرد.

تحقیقات جدید در مورد شیرین‌کننده گیاهی استویا نشان می‌دهد که جایگزین شکر ممکن است پیامدهای منفی برای سلامت روده داشته باشد. مردم از جایگزین‌های شکر به‌عنوان راهی برای کاهش مصرف قند استفاده می‌کنند. مصرف بیش‌ازحد قند می‌تواند باعث افزایش وزن، دیابت و التهاب در بدن شود. به همین دلیل، محققان تلاش کرده‌اند جایگزینی مناسب را پیدا کنند که طعم آن مانند قند واقعی و مصرف آن بی‌خطر است.

دانشمندان سال‌ها استویا را به‌عنوان گزینه مناسب قند در نظر گرفته‌اند، اما مطالعه جدید این سؤال را مطرح می‌کند که آیا می‌تواند برای سلامتی روده مضر باشد؟

استویا
استویا

استویا چیست؟

جایگزین‌های شکر برای بسیاری از افراد مفید است، ازجمله افراد مبتلابه دیابت که باید قند خون خود را کنترل کنند و افرادی که برای رسیدن یا حفظ وزن متوسط سعی در کاهش کالری دریافتی دارند. جایگزین‌های مختلفی وجود دارد. این مواد شامل چندین شیرین‌کننده مصنوعی مانند سوکرالوز، آسپارتام و ساخارین و الکل‌های قندی زایلیتول و اریتریتول است.

برخی از افراد از گزینه‌های گیاهی برای جایگزین شکر استفاده می‌کنند و استویا یکی از این شیرین‌کننده‌هاست که به‌طور گسترده در دسترس است.

صدها سال مردم از گیاه استویا به‌عنوان شیرین‌کننده استفاده می‌کردند. در ابتدا مردم این گیاه را در برزیل و پاراگوئه کشف کردند و اکنون آن را در سراسر جهان تولید می‌کنند.

استویا تا 300 برابر شیرین‌تر از قند معمولی است، بنابراین فقط مقدار بسیار کمی برای شیرین سازی لازم است.

برخی افراد استویا را به شیرین‌کننده‌های مصنوعی که تولیدکنندگان در آزمایشگاه تولید می‌کنند ترجیح می‌دهند.

علاوه بر این، استویا یک جایگزین است که درصد کالری آن صفر است، درحالی‌که سایر شیرین‌کننده‌های مصنوعی ممکن است کالری کمی داشته باشند. یکی دیگر از مزایای استویا این است که شاخص گلیسمی آن کمتر از 1 است، بنابراین قند خون را که موارد دیگر به روشی دیگر افزایش می‌دهند، افزایش نمی‌دهد.

برخی از جایگزین‌های شکر از سایر گزینه‌ها نیز ایمن‌ترند. مطالعات سایر جایگزین‌ها مانند سوکروالوز و ساخارین را باهم مرتبط کرده است. از طرف دیگر، تحقیقات روی استویا هیچ پیامد جدی منفی بر سلامتی را کشف نکرده بود.

اهمیت سلامت روده

اگرچه مردم به‌طورکلی اهمیت حفظ وزن متوسط و انجام بهترین اقدامات برای سلامت قلب را درک می‌کنند، اما گاهی اوقات از سلامت روده چشم‌پوشی می‌کنند.

دستگاه گوارش انواع مختلف باکتری را در خود جای داده است. برخی از این باکتری‌ها به‌سلامت بدن کمک می‌کنند. حفظ روده سالم و متعادل از بسیاری جهات مهم است.

برخی از باکتری‌های روده می‌توانند از التهاب جلوگیری کنند. از انواع خاصی از سرطان محافظت کرده و علائم مرتبط با آرتریت روماتوئید را کاهش می‌دهند .

روش‌های مختلفی برای حفظ روده سالم وجود دارد که یکی از آن‌ها جلوگیری از مصرف بیش‌ازحد آنتی‌بیوتیک‌ها است. آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند روی باکتری‌های خوب ساکن روده تأثیر بگذارند.

پرهیز از غذاهایی که می‌توانند به‌سلامت روده آسیب برسانند، مانند غذاهای فرآوری شده و گوشت قرمز، نیز مهم است. افراد می‌توانند از پروبیوتیک ها استفاده کنند، غذاهای سرشار از فیبر و غذاهای تخمیر شده مانند ماست یا کومبوچا بخورند تا سلامت روده را تقویت کنند.

نتایج تحقیقات استویا

درحالی‌که کارشناسان به‌طورمعمول استویا را به‌عنوان یک جایگزین ایمن برای قند در نظر می‌گیرند، آخرین تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است دارای اشکالاتی باشد.

محققان در مطالعه‌ای که اخیراً بر روی مولکول‌ها انجام شد، بر استویا تمرکز کردند. یافته‌های آن‌ها حاکی از آن است که استویا می‌تواند بر سلامت روده تأثیر منفی بگذارد.

گروه تحقیقاتی دو شکل استویا را مطالعه کردند: مکمل تجاری و عصاره خالص استویا. آن‌ها بررسی کردند که چگونه اشکال مختلف استویا بر ارتباط باکتریایی تأثیر می‌گذارد.

روده مسیرهای سنجش حدنصاب (QS) دارد. این مسیرها باعث می‌شوند که مولکول‌های باکتری بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند که ازنظر تنظیم میکروبی مهم است.

این گروه دریافت که مکمل گیاه استویا اثر مهاری بر ارتباط باکتریایی دارد. عصاره خالص استویا یک تعامل مولکولی و قطع احتمالی برخی از اشکال ارتباط باکتریایی را نشان داده است.

درحالی‌که این مطالعه نشان می‌دهد که استویا ممکن است به نامتعادل شدن روده کمک کند، هیچ‌یک از تحقیقات بر روی استویا شواهدی برای از بین بردن باکتری‌های روده نشان نداد.

محققان قصد دارند استویا را با دقت بیشتری مطالعه کنند و از یافته‌های آن‌ها برای تعیین رهنمودهای مصرف استویا استفاده کنند.

نویسندگان این مطالعه می‌نویسند: با اشاره به اثرات مشخص‌شده در مطالعه و مصرف روزافزون استویا، ما اصرار داریم که مطالعات بیشتری برای روشن شدن بیشتر اثرات این شیرین‌کننده‌ها و تنظیم بالاترین دوزهای روزانه توصیه‌شده امروز انجام شود.

دیابت

اگر دیابت دارید ممکن است استویا مفید باشد، اما در انتخاب نوع خود دقت کنید.

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که استویا ممکن است روشی ایمن و مؤثر برای کمک به کنترل سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 باشد.

در حقیقت، یک مطالعه کوچک در 12 فرد مبتلا به این بیماری نشان داد که مصرف این شیرین‌کننده در کنار یک وعده غذایی منجر به کاهش بیشتر قند خون در مقایسه با مصرف میزان مساوی نشاسته ذرت می‌شود.

به همین ترتیب، یک مطالعه 8 هفته‌ای بر روی موش‌های مبتلا به دیابت نشان داد که عصاره استویا سطح قند خون و هموگلوبین A1C – نشانگر کنترل طولانی‌مدت قند خون – را بیش از 5 درصد در مقایسه با موش‌هایی که از رژیم غذایی کنترل استفاده می‌کنند کاهش می‌دهد. به خاطر داشته باشید که برخی از ترکیبات استویا ممکن است حاوی انواع دیگر شیرین‌کننده‌ها – ازجمله دکستروز و مالتودکسترین – باشد که می‌تواند سطح قند خون را افزایش دهد.

استفاده متوسط از این محصولات یا انتخاب عصاره خالص استویا در صورت ابتلا به دیابت می‌تواند به حفظ سطح طبیعی قند خون کمک کند.

بارداری

شواهد محدودی در مورد ایمنی استویا در دوران بارداری وجود دارد.

بااین‌حال، مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که این ماده شیرین‌کننده – به شکل استیول گلیکوزیدها مانند Reb A – بر میزان باروری یا نتایج بارداری هنگامی‌که در حد متوسط استفاده شود تأثیر منفی ندارد.

مصرف استویا در دوران بارداری
مصرف استویا در دوران بارداری

علاوه بر این، سازمان‌های مختلف نظارتی استیول گلیکوزیدها را برای بزرگ‌سالان ازجمله در دوران بارداری بی‌خطر می‌دانند

اما هنوز تحقیق در مورد گیاه استویا و برگ‌های عصاره خام محدود است؛ بنابراین، در دوران بارداری، بهتر است به محصولات مورد تأیید FDA که حاوی گلیکوزیدهای استویول هستند به‌جای محصولات کامل برگ یا مواد خام، پایبند باشید.

کودکان

استویا می‌تواند به کاهش مصرف شکر کمک کند که می‌تواند به‌ویژه برای کودکان مفید باشد.

طبق انجمن قلب آمریکا (AHA)، مصرف بیشتر قند اضافه‌شده می‌تواند با تغییر در سطح ‌تری گلیسیرید و کلسترول و کمک به افزایش وزن، خطر بیماری قلبی در کودکان را افزایش دهد. جایگزین کردن قند اضافه‌شده برای گیاه استویا می‌تواند به‌طور بالقوه این خطرات را به حداقل برساند.

گلیکوزیدهای استیول مانند Reb A توسط FDA تأیید شده است. بااین‌حال، نظارت بر میزان مصرف در کودکان بسیار مهم است. این به این دلیل است که مصرف مورد تائید استویا در روز برای کودکان 1.8 میلی‌گرم در هر کیلو از وزن بدن 4) میلی‌گرم در هر کیلوگرم برای بزرگ‌سالان و کودکان) است.

محدود کردن مصرف غذاهای کودک با استویا و سایر شیرین‌کننده‌ها مانند شکر، می‌تواند از بروز عوارض جانبی جلوگیری کرده و از سلامت کلی حمایت کند.

کلام آخر:

استویا یک شیرین‌کننده طبیعی است که با فواید بی‌شماری ازجمله کاهش سطح قند خون مرتبط است. درحالی‌که عصاره‌های تصفیه‌شده ایمن در نظر گرفته می‌شوند، تحقیقات در مورد محصولات برگ کامل و خام وجود ندارد. استویا در صورت استفاده متوسط، با عوارض جانبی کمی همراه است و می‌تواند جایگزین خوبی برای قند تصفیه‌شده باشد. به خاطر داشته باشید که تحقیقات بیشتری در مورد این شیرین‌کننده لازم است.

منابع:

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/stevia-side-effects

https://www.medicalnewstoday.com/articles/is-the-sugar-substitute-stevia-bad-for-our-health#Stevia-research-results

https://thethirty.whowhatwear.com/amp/is-stevia-bad-for-you

مطالب مرتبط