Skip to content

17 فایده آب گرم برای سلامتی

آب گرم

آیا نوشیدن آب گرم فوایدی برای سلامتی دارد؟

آب برای زندگی ضروری است و نوشیدن آن، چه گرم، چه سرد و چه دمای اتاق، بدیهی است که شما را هیدراته نگه می‌دارد، اما آیا نوشیدن آب گرم فواید سلامتی دارد؟ و آیا دمای آبی که می‌نوشید واقعاً مهم است؟ 

ادعاهایی وجود دارد که نوشیدن آب گرم فواید سلامتی دارد، مانند کمک به هضم غذا و رفع گرفتگی بینی، اما تحقیقات علمی کمی برای حمایت از فواید سلامتی نوشیدن آب گرم در مقایسه با دمای اتاق یا آب سرد وجود دارد.

به‌هرحال بیشتر ما آب کافی نمی‌نوشیم، بنابراین می‌توانید میزان توصیه‌شده روزانه آب بدن را تأمین کنید. به‌طورکلی، این تقسیم برای مردان در حدود 15 فنجان در روز و برای زنان در حدود 11 فنجان در روز است. هیدراته ماندن همیشه خوب است، اما افراد متفاوت هستند. برخی از افراد آب دمای اتاق را ترجیح می‌دهند، افراد دیگر نمی‌توانند آب دمای اتاق را بنوشند و آن را سرد و یخ ترجیح می‌دهند.

آب گرم
آب گرم

برخی فواید نوشیدن آب گرم

 • کاهش وزن

آب گرم برای حفظ متابولیسم سالم عالی است. اگر می‌خواهید چند کیلو از وزن خود را کاهش دهید، نوشیدن آب همان چیزی است که می‌خواهید. بهترین راه برای انجام این کار این است که سوخت‌وساز بدن را صبح زود با یک لیوان آب گرم و لیمو شروع کنید. یک امتیاز دیگر این است که آب گرم به تجزیه بافت چربی معروف به چربی در بدن کمک می‌کند.

 • گرفتگی‌های قاعدگی

آب گرم می‌تواند به کاهش گرفتگی‌های قاعدگی کمک کند. گرمای آب بر روی عضلات شکم اثر آرامش بخشی و تسکین‌دهنده‌ای دارد که در نهایت می‌تواند به درمان گرفتگی و اسپاسم کمک کند.

 • سم‌زدایی بدن

آب گرم برای کمک به بدن در سم‌زدایی فوق‌العاده است. هنگامی‌که آب ولرم می‌نوشید، دمای بدن شروع به افزایش می‌کند که این کار منجر به تعریق می‌شود. تعریق بدن به آزاد شدن سموم از بدن و پاک‌سازی صحیح آن کمک می‌کند. برای نتیجه مطلوب، قبل از نوشیدن آب یک لیمو را به آن اضافه کنید.

 • از پیری زودرس جلوگیری کنید

یک دلیل وجود دارد که باید بدن خود را از سموم پاک کنید؛ زیرا سموم باعث پیری زودرس می‌شوند. نوشیدن آب گرم به ترمیم سلول‌های پوستی کمک می‌کند. این سلول‌ها خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می‌دهند و تحت تأثیر رادیکال‌های آزاد مضر قرار می‌گیرند. متعاقباً، پوست آسیب‌دیده صاف می‌شود.

 • از آکنه و جوش جلوگیری کنید

مزایای دیگر آن برای پوست شما همچنان ادامه دارد. آب گرم بدن شما را تمیز می‌کند و ریشه اصلی عفونت‌های مربوط به آکنه را از بین می‌برد.

 • سلامتی و نشاط مو

نوشیدن آب گرم برای دستیابی به موهای نرم و براق نیز مفید است. به انتهای عصب ریشه موهای شما انرژی می‌بخشد و آن‌ها را فعال می‌کند. این کار برای بازیابی نشاط طبیعی مو و حفظ سلامت آن مفید است.

 • رشد مو را تقویت کنید

فعال کردن ریشه موها یک فایده دیگر نیز دارد که رشد مو است. آب گرم باعث فعالیت منظم ریشه‌ها می‌شود و متعاقباً رشد موهای شما را تسریع می‌کند.

تقویت رشد مو
تقویت رشد مو
 • از شوره سر جلوگیری کنید

آب گرم پوست شما را مرطوب نگه می‌دارد و به مبارزه با خشکی پوست سر یا شوره سر کمک می‌کند.

 • تقویت گردش خون و سیستم عصبی

یکی دیگر از مزایای مهم نوشیدن آب گرم این است که گردش خون شما را تقویت می‌کند که این کار برای فعالیت صحیح عضلات و اعصاب مهم است. علاوه بر این، با از بین بردن رسوبات چربی اطراف آن، سیستم عصبی شما را سالم نگه می‌دارد.

 • هضم بهتر غذا

آب گرم مخصوصاً برای هضم غذا مفید است. مطالعات نشان داده است که نوشیدن آب سرد در طول غذا یا بعد از غذا می‌تواند روغن موجود در غذاهای مصرفی را سفت کند. این می‌تواند رسوب چربی در دیواره داخلی روده شما ایجاد کند که در نهایت می‌تواند منجر به سرطان روده شود. بااین‌حال، اگر لیوان آب سرد را با یک گرم جایگزین کنید، می‌توانید از این مشکل جلوگیری کنید.

 • حرکات روده را تسهیل کنید

 می‌تواند به شما کمک کند تا اجابت مزاج شما منظم، سالم و بدون درد باشد. کمبود آب بدن می‌تواند منجر به مشکلات مزمن یبوست شود. با تجمع مدفوع در داخل روده، حرکت روده کندتر می‌شود. همیشه توصیه می‌شود هرروز صبح که معده خالی است یک لیوان آب گرم مصرف کنید؛ زیرا مواد غذایی باقی‌مانده را تجزیه کرده و حرکت ذرات از طریق روده را صاف می‌کند.

 • لرز در سرما را کاهش می‌دهد

محققان در یک مطالعه در سال 2017 دریافتند که اگرچه واکنش طبیعی بدن در شرایط سرما لرزیدن است، اما نوشیدن مایعات گرم می‌تواند به کاهش لرز کمک کند.

محققان دریافتند که نوشیدن آب ولرم به‌سرعت به افراد کمک می‌کند تا کار کمتری در حفظ دمای بدن خود انجام دهند. این مطالعه برای افرادی که در شرایط سرما کار می‌کنند یا ورزش می‌کنند نیز مفید است.

 • گردش خون را بهبود می‌بخشد

آب گرم بر جریان سالم خون از فشارخون گرفته تا خطر بیماری‌های قلبی عروقی تأثیر می‌گذارد.

استحمام گرم به اندام‌های گردش خون – عروق و رگ‌ها – کمک می‌کند تا خون گسترش‌یافته و به‌طور مؤثرتری در بدن شما حمل شود.

نوشیدن آب ولرم ممکن است تأثیر مشابهی داشته باشد. بااین‌حال، تحقیقات کمی در مورد مؤثر بودن آن انجام شده است.

به‌عنوان یک امتیاز، نوشیدن آب گرم یا استحمام در شب ممکن است به آرامش شما کمک کند و شما را برای خواب آرام آماده کند.

 • ممکن است سطح استرس را کاهش دهد

ازآنجاکه نوشیدن آب گرم به بهبود عملکرد سیستم عصبی مرکزی کمک می‌کند، در صورت نوشیدن آن ممکن است اضطراب کمتری داشته باشید.

با توجه به یک مطالعه در سال 2014، نوشیدن آب کمتر منجر به کاهش احساس آرامش، رضایت و احساسات مثبت می‌شود.

هیدراته ماندن ممکن است باعث بهبود خلق‌وخو و آرامش شما شود.

 • کاهش درد

آب گرم گردش خون را بهبود می‌بخشد و همچنین ممکن است جریان خون، به‌ویژه در عضلات آسیب‌دیده را بهبود بخشد. هیچ تحقیقی ارتباط مستقیم مصرف آب گرم و تسکین درد را نشان نداده است.

بااین‌حال، مردم به‌طورمعمول از بسته‌های حرارتی و بطری‌های آب گرم برای کاهش درد استفاده می‌کنند. مصرف آب گرم ممکن است مقداری تسکین‌دهنده درد داخلی باشد، اما توجه به این نکته مهم است که گرما همچنین می‌تواند تورم را تشدید کند.

 • مقابله با سرماخوردگی و بهبود سلامت سینوس‌ها

گرمای واردشده به سینوس‌ها می‌تواند فشار ناشی از سرماخوردگی و آلرژی بینی را کاهش دهد. بخار همچنین به رفع انسداد سینوس‌ها کمک می‌کند.

نوشیدن آب گرم ممکن است به حرکت سریع‌تر مخاط کمک کند. این بدان معنی است که نوشیدن آب گرم ممکن است به کاهش سرفه و کم شدن آبریزیش بینی کمک کند.

 • تشویق‌کننده مصرف قهوه و چای

آب گرم مخلوط با چای یا قهوه ممکن است برخی از مزایای سلامتی دیگری را ارائه دهد.

هنگامی‌که آب گرم با قهوه یا چای مخلوط می‌شود، می‌تواند مزایای سلامتی بیشتری داشته باشد. قهوه و چای‌های کافئین دار به‌خصوص در دوزهای بالا می‌توانند برخی بیماری‌ها را از بدن کم کنند، اما برخی از مزایای سلامتی را نیز در حد متوسط ارائه می‌دهند.

تحقیق منتشرشده در سال 2017 مصرف قهوه را به زندگی طولانی‌تر مرتبط کرد. تحقیقات دیگر ارتباط بین مصرف متوسط قهوه و کاهش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون، برخی سرطان‌ها، دیابت نوع 2، برخی بیماری‌های کبدی و مشکلات سلامتی قلب را نشان داده است.

چای ممکن است خطر سکته، بیماری‌های قلبی، دیابت نوع 2 و بیماری‌های کبدی را کاهش دهد. برخی مطالعات چای را با کاهش خطر ابتلا به سرطان مرتبط دانسته‌اند، اما نتایج متفاوت است.

خطرات

خطر اصلی نوشیدن این آب خطر سوختن است. آب گرم ممکن است زبان یا گلو را بسوزاند. فرد باید از مصرف آب نزدیک به دمای جوش خودداری کند و همیشه باید یک جرعه کوچک قبل از آب خوردن آزمایش کند.

نوشیدن آب گرم در یک فنجان سرپوشیده و عایق‌بندی شده می‌تواند خطر ریختن آب و سوختن را کاهش دهد.

نوشیدن زیاد قهوه یا چای کافئین دار باعث می‌شود که فرد بیش‌ازحد کافئین مصرف کند.

فرد می‌تواند با محدود کردن مصرف قهوه یا چای و یا نوشیدن آب گرم ساده، از این امر جلوگیری کند.

دمای مناسب

نوشیدنی‌های گرم مانند قهوه یا چای اغلب در دمای تقریباً جوش سرو می‌شوند. برای به دست آوردن فواید آب گرم لازم نیست که فرد دچار سوختگی شود. افرادی که از آب گرم بیزارند باید نوشیدن آب را در دمای بدن یا کمی بالاتر از آن در نظر بگیرند.

یک مطالعه در سال 2008 دمای مطلوب نوشیدن قهوه را 136 درجه فارنهایت معادل 57.8 درجه گزارش کرده است. این دما خطر سوختگی را کاهش می‌دهد و احساسات دلپذیر یک نوشیدنی گرم را فراهم می‌کند.

کلام آخر

اگرچه تحقیقات مستقیم کمی در مورد فواید آب گرم در مقابل آب سرد انجام شده است، اما نوشیدن آب گرم بی‌خطر تلقی می‌شود و می‌تواند یک روش خوب برای اطمینان از هیدراته ماندن در طول روز باشد.

عادت به نوشیدن آب گرم آسان است. سعی کنید روز خود را با یک فنجان آب جوشانده که کمی خنک شده شروع کنید. اگر شما عادت به نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه ندارید، آب گرم با لیمو را امتحان کنید. یک جلسه حرکات کششی سبک را به برنامه روزانه خود اضافه کنید و با داشتن انرژی و توانایی بیشتری احساس آرامش در روز را تأمین کنید. اگر طعم آب گرم موردعلاقه شما نیست، قبل از نوشیدن یک مرکبات مانند لیمو به آن اضافه کنید.

منابع

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319673

https://www.lifehack.org/articles/lifestyle/12-unexpected-benefits-drinking-hot-water.html

https://www.healthline.com/health/benefits-of-drinking-hot-water#bottom-line

https://health.clevelandclinic.org/are-there-health-benefits-to-drinking-hot-water/

مطالب مرتبط