Skip to content

4 عادت غذایی که به موفقیت دوندگان کمک می‌کند

تغذیه دوندگان

 

کربوهیدرات‌ها بهترین دوست شما هستند… البته به همراه پروتئین‌ها

بدون شک نباید انتظار ارتقاء سرعت دویدن را داشته باشید اگر مصرف منابع غنی کربوهیدرات‌ها را فراموش کنید.

کربوهیدرات‌های کامل مانند:

  • غلات سبوس‌دار
  • سبزی‌های نشاسته‌ای ( سیب‌زمینی، کدو، هیچ )
  • میوه‌ها

انتخاب‌های بسیار عالی هستند که می‌توانند سوخت و انرژی شمارا در روز تمرین تأمین کنند و همچنین خطر  آسیب‌دیدگی را به حداقل برسانند. پروتئین‌ها مانند گوشت‌های لخم ( گوشت کم‌چربی ) ، حبوبات و لبنیات در کنترل اشتها و جلوگیری از افت انرژی در اواسط روز اهمیت فراوانی دارند.

بنابراین روزانه در هر وعده‌ی غذایی از منابع غنی کربوهیدرات و پروتئین استفاده کنید.

 

همیشه میان وعده‌های اورژانسی به همراه داشته باشد!

 

حتی اگر برای مدت‌زمان کوتاه چندساعته خانه را ترک می‌کنید، میان وعده‌های اورژانسی به همراه داشته باشید. به همراه داشتن میان وعده‌های مغذی برای جلوگیری از افت انرژی در مواقعی که به مدت طولانی گرسنه می‌مانید مفید است.

 

بلافاصله سوخت‌رسانی کنید.

پس از پیاده‌روی یا دویدن بلافاصله به آشپزخانه بروید! انجام این کار، همراه با مصرف متعادل پروتئین و انرژی باعث می‌شود که در بدن به‌سرعت بهبود سریع و ریکاوری عضلات رخ دهد. یک ساندویچ مرغ، ماست و گرانولا یا نان تست به همراه کره‌ی بادام‌زمینی بهترین غذاها برای ریکاوری بدن هستند.

آیا بعد از دویدن اشتها ندارید؟

مایعات مانند شیر شکلات یا اسموتی خانگی هضم آسانی دارند و ترکیب پروتئین کربوهیدرات عالی را تشکیل می‌دهند .

خواب کافی داشته باشید.

تعجب نکنید وقتی‌که خسته هستید دویدن مانند یک کار طاقت‌فرسا باشد و تمایلی به اجرای تمرین نداشته باشید. خواب ضعیف می‌تواند سیستم ایمنی بدن شمارا ضعیف کند ، عملکرد شمارا کاهش دهد و روی ریکاوری بعد از تمرین شما تأثیرگذار باشد. این بدان معنی است که شما شانس بالایی برای آسیب‌دیدگی خواهید داشت. خبر خوب این است که اگر خواب شبانه شما کافی و مناسب نیست در طول روز می‌توانید با استراحت کافی، کیفیت خواب خود را حفظ کنید.

مطالب مرتبط

عوارض زایمان زودرس
دانستنی های پزشکی
هومن حجتی

عوارض زایمان زودرس

عوارض زایمان زودرس همه نوزادان نارس عوارض سلامتی ندارند. اما زود به دنیا آمدن می‌تواند مشکلات پزشکی کوتاه مدت و طولانی مدت ایجاد کند. به

ادامه مطلب »