Skip to content

12دلیل برای آن که وزن کم نمی کنید

12دلیل برای آنکه وزن کم نمی کنید

همان طور که مشخص است چاقی یکی از مشکلات اصلی و اساسی در سراسر جهان محسوب می شود و در طی زمان های اخیر روندی رو به رشدی را دارد . زمانی که هر فردی تمایل به کاهش وزن دارد با کنترل کالری دریافتی و افزایش فعالیت بدنی کاهش وزن خود را آغاز می کند. معمولا در ابتدا فرآیند کاهش وزن با سرعت بیشتری پیش می رود اما بعد از مدتی ممکن است روند کاهش وزن کند یا متوقف شود. 

مسلم است مقدار غذایی که مصرف می کنید و میزان فعالیت بدنی هر دو نقش اساسی درروند کاهش وزن دارند، اما مطلبی که امروزه بیان شده این است که کاهش وزن فرآیندی پیچیده تر از فعالیت بدنی و کنترل کالری دریافتی است. عوامل دیگری نیز می توانند بر روی میزان و سرعت کاهش وزن تاثیر بگذارند. در اینجا تعدادی از این عوامل را بررسی می کنیم. 

12 دلیل رایج کم نکردن وزن 

کاهش وزن دارید اما متوجه آن نیستید

اگر تصور می کنید دچار توقف وزنی شده اید و تلاش شما برای کاهش وزن براساس عددی که ترازو نشان می دهد نتیجه نمی دهد نگران نشوید و تلاش خود را متوقف نکنید. این که عدد ترازو برای مدتی ثابت بماند مسئله ای رایج است این نوسان یا  ثابت ماندن وزن بستگی به عوامل مختلفی مانند تغییرات هورمونی دارد. همچنین ممکن است شما به طور هم زمان در حال چربی سوزی و عضله سازی باشید که باعث می شود عدد روی ترازو شما کاهش وزنی را نشان ندهد. بنابراین اگر برای مدتی کاهش وزنی را تجربه نکردید نگران نشوید و تلاش خود را متوقف نکنید.

عدم توجه به شمارش کالری مواد غذایی

این نکته را در نظر داشته باشید مصرف مواد غذایی سالم اهمیت زیادی دارد اما این مواد غذایی نیز دارای کالری می باشند. کاهش وزن تا حدودی بازی اعداد است یعنی شما باید کالری کمتری مصرف کنید نسبت به آن چه می سوزانید. سعی کنید غذاهای مغذی را انتخاب کنید اما کالری آنها را مد نظر قرار دهید.

کالری شماری

به میزان کافی پروتئین مصرف نمی کنید

مصرف پروتئین برای کاهش وزن بسیاراهمیت دارد. اگر سعی کنید 25 تا 30 درصد از کالری مصرفی روزانه خود را از منابع حاوی پروتئین تامین کنید به افزایش متابولیسم خود کمک کرده اید هم چنین پروتئین با اثر بر هورمون های سیری و گرسنگی می تواند باعث کاهش اشتها شود. بنابراین اطمینان حاصل کنید که از منابع پروتئین به میزان کافی استفاده می کنید.

مصرف زیاد مواد غذایی که کالری صفر بر روی آن درج شده است

مواد غذایی هستند که بر روی آنها کالری صفر درج شده است. شما چون تصور می کنید هیچ کالری ندارد دائما از این مواد غذایی استفاده می کنید. این مسئله را در نظر داشته باشید که این مواد غذایی حداقل 5 کالری  دارند و میزان کالری آنها صفر نمی باشد بنابراین در مصرف آنها تعادل را رعایت کنید.

عدم توجه به کیفیت مواد غذایی

درنظر داشته باشید کیفیت غذا هم مانند کمیت آن اهمیت دارد. خوردن مواد غذایی سالم باعث حفظ سلامتی و کنترل اشتها می شود . بسیاری از مواد غذایی فرآوری شده که برچسب سالم دارند سالم نیستند بنابراین تاحد ممکن از مواد غذایی با ارزش غذایی بالا استفاده کنید. 

به میزان کافی نمی خوابید

خواب خوب یکی از مهم ترین فاکتورها برای سلامت ذهن و جسم است. خواب ناکافی یکی از مهم ترین فاکتورهایی که باعث اضافه وزن می شود. هم چنین افرادی در روند کاهش وزن قرار دارند در صورتی که خواب کافی نداشته باشد کاهش وزنشان متوقف می شود یا سرعت آن کاهش پیدا می کند.

عدم توجه به کالری نوشیدنی ها

زمانی با کاهش کالری مصرفی و افزایش فعالیت بدنی در حال تلاش برای کاهش وزن خود هستید فراموش نکنید که بسیاری از نوشیدنی ها نیز دارای کالری می باشند. نوشیدنی های حاوی قند به خصوص نوشیدنی های گازدار دشمن کاهش وزن شما می باشند. 

خیلی کم غذا می خورید

در حالی که خوردن بیش از حد باعث چاقی می شود کم خوری نیز برای بدن ضرر دارد. بدن شما به صورت غریزی در موقع کمبود مواد غذایی از خود محافظت می کند . زمانی که مقدار بسیار کمی غذا می خورید بدن به صورت خودکار وارد حالت گرسنگی می شود و متابولیسم را کاهش می دهد در نتیجه کاهش وزن دشوار تر می شود.در این حالت بدن هر غذایی را که می خورید به صورت چربی ذخیره می کندتا مطمئن شود چربی کافی برای سوخت و ساز دارد.  

به میزان کافی آب نمی خورید

نوشیدن آب به کاهش وزن کمک می کند. سعی کنید روزانه 8 لیوان آب بنوشید . نوشیدن یک لیوان آب قبل از هر وعده غذایی به کاهش اشتها کمک می کند. شاید یکی از دلایل که باعث شده کاهش وزن نداشته باشید کاهش آب مصرفی است.

بیماری خاصی دارید یا از داروی خاصی مصرف می کنید

برخی از بیماری ها و مصرف بعضی از داروها روند کاهش وزن شما را کند می کند حتی ممکن است منجر به افزایش وزن نیز شود. از جمله این بیماری ها سندرم تخمدان پلی کیستیک،کم کاری تیروئید و وقفه تنفسی در خواب می باشد. 

انتظارات واقع بینانه در مورد کاهش وزن ندارید

کاهش وزن یک فرآیند آهسته است. بسیاری از افراد قبل از رسیدن به نتیجه متوقف می شوند زیرا صبوری لازم را ندارند. اگر چه برای بعضی از افراد کاهش وزن سریع امکان پذیر است اما کاهش وزن اصولی نیم تا یک کیلوگرم در هفته می باشد. انتظارات غیر واقعی درباره کاهش وزن نداشته باشید در خاطر داشته باشید که کاهش وزن زمان بر است و نیازمند صبر و حوصله.

صبحانه نمی خورید

صبحانه به عنوان بخش مهمی از رژیم غذایی شما محسوب می شود.خوردن صبحانه بعد از بیدار شدن از خواب بازیابی مواد مغذی سوخته شده در طول شب می باشد . خوردن وعده غذایی دلچسب پس از خواب روشی کارآمد برای کنترل گرسنگی است و باعث کنترل مصرف در وعده های غذایی بعدی می شود. صبحانه مزایای فیزیولوژیکی نیز دارد. قند خون را نرمال نگه می دارد و کلسترول را پایین می آورد. بنابراین سعی کنید حتما صبحانه بخورید.

حتما صبحانه بخورید

کلام آخر

برای داشتن وزن مناسب تنها کنترل کالری دریافتی و داشتن فعالیت بدنی کافی نیست. موارد زیاد دیگری هم وجود دارند که در روند کاهش وزن باید مدنظر قرار دهید. تناسب اندام و داشتن سلامتی به معنی داشتن شکم شش تکه نیست اگر می خواهید واقعا سالم باشید سبک زندگی خود را تغییر دهید. بنابراین برای آنکه کاهش وزن اصولی به همراه سلامتی داشته باشید حتما از متخصصین تغذیه کمک بگیرید تا بتوانید به هدف خود برسید. 

مطالب مرتبط

چای
تغذیه و سلامتی
تیم نویسندگان

انواع چای برای لاغری

5 نوع چای که ممکن است به کاهش وزن کمک کند برخی دم‌نوش‌ها به لطف داشتن ترکیبات گیاهی به نام کاتچین می‌توانند متابولیسم را بهبود

ادامه مطلب »