کلسترول بالا و افزايش خطر بيماري قلبي در جوانان

کلسترول بالا و افزایش خطر بیماری قلبی در جوانان

کلسترول در سطح طبیعی یک ماده اساسی برای بدن است؛ اما اگر از حد مجاز بالا برود و غلظت آن در خون زیاد شود، به یک خطر خاموش تبدیل می شود که افراد را در معرض حمله قلبی قرار می دهد. کلسترول در هر سلول بدن وجود دارد و بدن آن را تولید می کند، اما از طریق مواد غذایی نیز دریافت می شود.

در مطالعات اخیر رابطه بین کلسترول در جوانی و خطر بیماری قلبی عروقی در بزرگ‌سالی و تأثیر بلند مدت کلسترول بالا را بررسی کرده اند. تحقیقاتی نیز که قبلاً انجام گرفته به خوبی تأیید کرده اند که میزان کلسترول بالا می‌تواند منجر به بیماری های قلبی شود.

طی تحقیقات صورت گرفته، بیش از 12٪ از بزرگ‌سالان از 20 سال و بالاتر، کلسترول خونشان بالاتر از 240 میلی گرم در دسی لیتر است که پزشکان آن را بالا می دانند. حدود 7٪ از کودکان و نوجوانان 6 تا 19 ساله نیز کلسترول کل خون بالا دارند.

این یافته ها ارتباط بین سطح کلسترول بد در افراد زیر 45 سال و خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را نشان می دهد. مطالعات نشان داده است که افراد زیر 45 سال که دارای LDL بالا و حداقل دو عامل خطر مانند فشار خون بالا و سیگار کشیدن هستند، به احتمال زیاد دچار حمله قلبی یا سکته مغزی می شوند. همچنین جوانانی که سطح کلسترول بالایی دارند، به دلیل اینکه مدت زمان بیشتری در معرض چربی های مضر یا مواد چربی موجود در خون هستند، احتمال ابتلا به مشکلات قلبی بالاتری دارند.

رابطه کلسترول بالا و بیماری قلبی برای زنان و مردان جوان

طی تحقیقات انجام گرفته، محققان دریافته اند که زنان کمتر از 45 سال که LDL بالا (بین 3.7 تا 4.8 میلی لیتر در لیتر) و حداقل دو عامل خطر دیگر مانند فشار خون بالا و سیگار کشیدن را دارند، 16 درصد خطر ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی را در سنین 75 سالگی دارند. در مورد زنان 60 سال و بالاتر با همان مشخصات، احتمال ابتلا را 12 درصد تخمین زده اند.

برای آقایان نیز این خطر برای افراد زیر 45 سال، 21 درصد و برای افراد 60 سال و بالاتر 29 درصد بود.

از طرف دیگر، دانشمندان محاسبه کردند که زنان زیر 45 سال که میزان کلسترول بد خود را کاهش داده اند، می توانند خطر مشکلات قلبی خود را از 16 درصد به 4 درصد کاهش دهند. در مردان زیر 45 سال که همین کار را انجام داده اند، خطر ابتلا به بیماری های قلب می تواند از 29 به 6 درصد کاهش یابد.

چرا  بیماران قلبی عروقی باید سطح کلسترول خون خود را کنترل کنند؟

حفظ سطح کلسترول سالم برای داشتن قلب سالم از اهمیت بسیاری برخوردار است. طبق گفته محققان سطح کلسترول بالا به ویژه برای افرادی که سیگار می کشند خطرناک است. علاوه بر این، افرادی که دیابت، چاقی، کلسترول HDL (خوب) پایین دارند و یا فشار خون بالا و سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارند باید در حفظ سطح کلسترول سالم تلاش کنند.

افرادی که مبتلا به فشار خون بالای خانوادگی هستند، این بیماری سطح کلسترول آن ها را به دو برابر سطح طبیعی افزایش می دهد.

علاوه بر سبک زندگی و سلامت کلی، سن نیز عامل خطر ابتلا به کلسترول بالا است. افراد مسن، به ویژه مردان بالای 45 سال و زنان بالای 55 سال، به احتمال زیاد شاهد افزایش سطح کلسترول خود هستند زیرا بدن آنها در پردازش و دفع کلسترول کارایی لازم را ندارد.

جوانان نیز در برابر خطرات کلسترول بالا مصون نیستند. محققان دریافته اند که پلاک های چرب کلسترول در واقع می توانند قبل از بزرگ‌سالی شکل بگیرند و منجر به باریک شدن شریان ها و به طور بالقوه حمله قلبی یا سکته مغزی شوند.

تشخیص کلسترول بالا

آزمایش های متعددی برای ارزیابی سطح کلسترول خون انجام می شود. ساده ترین آزمایش مقدار کلسترول تام، یعنی سطح LDL (کلسترول بد)، HDL (کلسترول خوب) و تری گلیسیریدها (شکل اصلی چربی بدن) را اندازه گیری می کند. آزمایش لیپید که بعد از 12 ساعت ناشتا بودن انجام می شود، تفکیک دقیق سطح کلسترول بر اساس نوع لیپیدها (LDL، HDL و تری گلیسیرید) را ارائه می دهد. اگرچه LDL بالا یک شاخص برای افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی است؛ اما برخی از افراد با LDL کم هم دچار حملات قلبی و سکته مغزی می شوند.

اندازه گیری سطح ذرات آتروژنیک

در حال حاضر برخی محققان معتقدند که اندازه گیری LDL پیش بینی دقیق تری از خطر بیماری قلبی است.

LDL شامل ذرات آتروژنیک (که باعث ایجاد پلاک‌های چربی در شریان‌ها می شوند) است، بنابراین اگر این معیار نیز اندازه گیری شود، می تواند درصد خطر ابتلا به مشکلات قلبی را واضح تر نشان دهد. همچنین این ارزیابی یک روش آسان و ارزان برای اندازه گیری آپولیپوپروتئین B است که به شدت با بیماری های قلبی عروقی همراه است.

محققان به همه جوانان توصیه می کنند علاوه بر LDL، به اندازه ذرات آتروژنیک خود نیز توجه کنند.

سطح کلسترول سالم

  • LDL (کلسترول بد): سطوح زیر 100 میلی گرم در دسی لیتر سالم تلقی می شود.
  • HDL (کلسترول خوب): سطوح بالای 60 میلی گرم در لیتر سالم است.
  • تری گلیسیریدها: سطح زیر 150 میلی گرم در دسی لیتر سالم است.

کلسترول HDL یا کلسترول خوب مانند یک پاک کننده در جریان خون است و با دفع “کلسترول بد” (LDL) به کبد کمک می کند. این بدان معناست که سطح HDL بالا برای قلب مفید است.

راه های کاهش کلسترول

  • رژیم غذایی سالم، ورزش و در صورت لزوم داروهایی مانند استاتین، راه های مؤثر برای کاهش کلسترول بالا هستند.
  • افراد برای حفظ سلامت قلب باید به وزن خود، ترک سیگار و مدیریت استرس خود توجه کنند.
  • جوانانی که رژیم غذایی خوبی دارند و به ویژه کسانی که سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارند و با داشتن تغذیه سالم باز هم کلسترول بالا دارند، باید دارو مصرف کنند.

تغییر سبک زندگی

  • در بیشتر موارد، تغییر در رژیم غذایی و افزایش فعالیت منجر به کاهش سطح کلسترول بالا است.
  • هر روز حداقل 30 دقیقه ورزش کنید.

سایر راهکارهای توصیه شده شامل جلوگیری از مصرف چربی های اشباع و حفظ وزن سالم است. چاقی اغلب منجر به افزایش کلسترول کل بدن می شود زیرا چربی اضافی بدن می تواند غلظت کلسترول و تری گلیسیرید خون را افزایش دهد.

غذاهایی که منجر به بالا رفتن کلسترول می شوند

غذاهایی که منجر به افزایش کلسترول می شوند شامل نان سفید، سیب زمینی سفید، برنج سفید، لبنیات پر چرب و هر نوع قند یا آرد فرآوری شده، غذاهای سرخ شده، گوشت قرمز و غذاهای دارای چربی های اشباع است.

غذاهایی که کلسترول را کاهش می دهد

ماهی های چرب، گردو و سایر آجیل ها، جو دوسر، پسیلیم (Psyllium) (و سایر الیاف محلول) و غذاهای غنی شده با استرول های گیاهی (Sterol) یا استنول ها (Stanol)   است.

داروها

اگر تغییر در شیوه زندگی به تنهایی مؤثر نباشد، پزشک ممکن است دوز خاصی از داروهای موسوم به استاتین را تجویز کند که به کاهش سطح LDL و تری گلیسیرید و افزایش HDL کمک می کند. استاتین ها، مرسوم ترین تجویز داروهای کاهش دهنده کلسترول، با مهار تولید کلسترول در کبد عمل می کنند.

این داروها شامل:

لیپیتور (آتورواستاتین)، زوکور (سیمواستاتین)، مواور (لوواستاتین)، لسکول (فلوواستاتین)، کرستور (روزوواستاتین) یا پراواچول (پرواستاتین)

کلام آخر

جوانان ممکن است تصور کنند کلسترول چیزی است که مجبور نیستند در این سن نگران آن نباشند. با توجه به تحقیقات جدید بین المللی، سطح کلسترول ناسالم در سنین جوانی ممکن است منجر به مشکلات عمده قلبی در بزرگ‌سالی شود. بنابراین جوانان نباید تصور کنند که دچار این مشکل نمی شوند و باید به صورت دوره های شش ماهه تحت آزمایش خون قرار بگیرند.

 

همچنین بخوانید چگونه کلسترول خوب (HDL) را افزایش دهیم؟

همچنین بخوانید بهترین غذاها برای کاهش کلسترول

کلسترول بالا و افزايش خطر بيماري قلبي در جوانان

برای دریافت رژیم ویژه خودت همین حالا تماس بگیر

031-36206660

واتساپ

09332222891

سبک زندگی دکتر دقوقی چیست؟
سبکی است که در آن برای رسیدن به وزن مطلوب و سالم مهارتهایی را به قرار زیر فرا میگیرید:
۱- برقراری ارتباط سالم با غذا
۲- مهارت های لازم برای مقابله با شرایط وسوسه انگیز
۳- مهارت شناسایی محرکها و افکار نخربی که منجر به پرخوری میشود
۴- مهارت حفظ وزن پس از رسیدن به وزن مطلوب
۵- مهارت انتخاب برنامه غذایی
و سالم غذا پختن
۶- مهارت نحوه شروع و ادامه ورزش حتی با امکانات بسیار محدود.
7- دریافت حمایت دایمی از دکتر دقوقی و تجربیات سایر بیماران

رژیم یاب

این سیستم با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی و تحلیل اطلاعات بدن شما، بهترین رژیمی که برای رسیدن به یک بدن خوش فرم نیاز دارید رو بهتون معرفی میکنه. چه بخواید لاغر بشید و چه بخواید وزن اضافه کنید.