Skip to content

ورزش Cross Fit و فواید انجام آن

ورزش Crossfit

ورزش Cross Fit

آماده‌سازی بدن “نه‌تنها برای بعضی افراد شناخته‌شده، همچنین برای برخی دیگر ناشناخته است،CrossFit یک نوع ورزش است که یکی از سریع‌ترین برنامه‌های قدرتی و هوازی امروزه است. این ورزش یک برنامه تمرینی سنتی و تخصصی مانند انجام وزنه‌برداری تفکیک‌شده برای یک عضله خاص یا ایروبیک نیست. همچنین یک تمرین بسیار سخت است نه تمرین سبک که باید آن را سبک و کم‌کم انجام داد، مخصوصاً اگر در حال حاضر ورزش نمی‌کنید. اگر مکان مناسب را پیدا کنید، ورزش CrossFit برای بسیاری از افراد یک انتخاب عالی است.

این ورزش هرروز متفاوت است، بنابراین هرگز کسل‌کننده نیست، کسی تمرینات شما را برای شما می‌نویسد تا مجبور نباشید به آن فکر کنید و این ورزش برای شما سرگرم‌کننده است.

مواردی است که باید قبل از شروع بدانید.

ورزش Crossfit
ورزش Crossfit

Cross Fit چیست؟

Cross Fit به‌عنوان “ورزش تناسب‌اندام ” نامیده می‌شود. 

Cross Fit با حرکات عملکردی مداوم متنوع و با شدت بالا، یک فلسفه تمرینی است که افراد را در هر شکل و اندازه‌ای کمک می‌کند تا به بهبود جسمی و تناسب‌اندام قلبی عروقی آن‌ها در یک محیط سخت، اما پذیرنده و دلگرم‌کننده بپردازد.

ورزش Cross Fit اصلی‌ترین برنامه قدرتی است و برای بسیاری از افراد و گروه‌های عملیات تاکتیکی، واحدهای عملیات ویژه نظامی، رزمی‌کاران قهرمان و صدها ورزشکار نخبه و حرفه‌ای دیگر در سراسر جهان مناسب است.

Cross Fit ادعا می‌کند به‌اندازه مهارت در هر یک از ده مهارت کلی جسمانی متناسب برای یک فرد است و باعث استقامت قلبی عروقی / تنفسی، قدرت، انعطاف‌پذیری، سرعت، چابکی، تعادل، هماهنگی و دقت می‌شود.

یا به زبان دیگر ورزش Cross Fitیک برنامه تمرینی است که از طریق تمرینات بسیار متنوع و چالش‌برانگیز باعث ایجاد قدرت و تهویه‌ی بدن می‌شود.

تمرینات متفاوت هرروز قسمت متفاوتی از قدرت عملکردی یا هوازی بدن شما را آزمایش می‌کند. این به این معنی نیست که در یک مورد خاص تخصص داشته باشید، بلکه با هدف ساختن بدنی است که تقریباً قادر به همه‌چیز و همه کار باشد.

Cross Fit بسیار متفاوت از ورزش در یک سالن ورزشی است و فقط به این دلیل نیست که با هیچ‌یک از دستگاه وزنه‌برداری یا زومبا سروکار پیدا ندارد.

برخی از حرکات کراس فیت برای بعضی افراد مناسب نیست؛ بنابراین باید با مربی حرفه‌ای مشورت کنید تا تشخیص بدهد کدام‌یک از این ورزش‌ها برای بدن شما مناسب است. به‌عنوان‌مثال، اگر تمرین خواستار حرکت اسکات با هالتر با 61 کیلوگرم است اما شما فقط می‌توانید اسکات را با میله 21 کیلویی انجام دهید، در این صورت از این وزن شروع خواهید کرد.

اگر آسیب‌دیده باشید و به‌هیچ‌وجه قادر به انجام اسکات نیستید، حرکت مشابهی جایگزین می‌شود و اگر تعداد تکرارها برای توانایی فعلی شما زیاد باشد، تعداد کاهش می‌یابد. هرچه قوی‌تر و باتجربه‌تر می‌شوید، درنهایت تمرینات را طبق دستورالعمل و با تعداد زیاد انجام می‌دهید.

Cross Fit و برخی خصوصیات آن

  • Cross Fit، شما باثبات و منظم در حال ورزش هستید.

این ورزش به‌گونه‌ای است که اگر شما شروع به انجام آن کنید، اعتیادآور است و حتی در روز تعطیل نیز دلتان می‌خواهد ورزش کنید؛ زیرا این ورزش اعتیادآور است. این بدان معناست که شما اغلب در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرید که از 100٪ تلاش خود برای اتمام تمرین استفاده می‌کنید، خود را خسته می‌کنید و خود را مجبور به ادامه مبارزه می‌کنید.

  • ورزش Cross Fit کار گروهی، رفاقتی و رقابتی است.

تقریباً در تمام تمرینات یک مؤلفه‌ی زمانی برای آن‌ها وجود دارد، جایی که یا باید تعداد مشخصی از تکرار تمرینات را در مدت‌زمان مشخص به پایان برسانید یا اینکه در زمان تعیین نشده باید ببینید که چند بار می‌توانید یک تمرین را تکرار کنید.

  • شما می‌توانید با افراد کلاس خود رقابت کنید.

هر ورزشی حرکات خاصی دارد که به انواع خاصی از قدرت در عضلات خاص نیاز دارد.

ورزش Cross Fit شما را برای همه‌چیز آماده می‌کند، اما مهارت‌های ورزشی خاص شما را بهبود نمی‌بخشد مگر اینکه برای آن مهارت‌های ورزشی خاص آموزش ببینید. بسیاری از ورزشکاران برای شرایط مطبوع Cross Fit را با تمرینات مخصوص ورزش انتخاب می‌کنند. مواردی مانند Cross Fit Football.

Cross Fit چقدر خطرناک است؟

به‌طور خلاصه، Cross Fit  می‌تواند خطرناک باشد. این را می‌توان به معنای واقعی کلمه برای هر ورزش یا تمرین گفت.

ورزش Cross Fit در موقعیت‌های اشتباه، با مربیان اشتباه و برای یک فرد با نگرش اشتباه می‌تواند خطرناک باشد:

در طول یک تمرین Cross Fit، معمولاً به شما گفته می‌شود که تعدادی تمرین هوازی یا استقامتی را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهید، یا در زمان مشخصی تکرارهای بیشتر را انجام دهید. به همین دلیل، در ازای اتمام سریع‌تر تمرین، خیلی راحت می‌توان فرم را انجام داد. اگر شما مربی خاصی نداشته باشید ممکن است دچار مشکل شوید و نتوانید فرم درست را انجام دهید و دچار آسیب می‌شوید.

  • وقتی نوبت به تمرینات قدرتی می‌رسد، فرم نامناسب به‌ویژه در سرعت‌های بالا با وزنه‌های سنگین، سریع‌ترین راه برای آسیب جدی است.
  • اگر یک سالن ورزشی Cross Fit توسط مربیان کم‌تجربه اداره می‌شود – که قطعاً گاهی این اتفاق می‌افتد – پس مواردی ازاین‌دست و به‌طور مکرر اتفاق می‌افتد.

ورزش Cross Fit ، دو نوع خاصی از افراد را به خود جلب می‌کند یعنی افرادی که خود را به‌سختی تحت‌فشار قرار می‌دهند و درواقع دچار صدمات جسمی و آسیبمی می‌شوند

با توجه به ماهیت رقابت، جو انگیزه دهنده و تمایل افراد به خوب انجام دادن حرکات، بسیاری از افراد در Cross Fit اغلب خود را از محدودیت‌های شخصی خود خارج می‌کنند که گاهی می‌تواند چیز خوبی باشد؛ اما اغلب آن‌ها بیش‌ازحد خود را تحت‌فشار قرار می‌دهند.

Cross Fit و تغذیه

Cross Fit یک برنامه غذایی روزانه تقریباً 40٪ کربوهیدرات ، 30٪ پروتئین و 30٪ چربی را توصیه می‌کند. این کار با مصرف گوشت و سبزی‌ها، آجیل و دانه‌ها، مقداری میوه، کمی نشاسته و آب‌میوه‌ی بدون شکر، توصیه‌شده است، محقق می‌شود.

مصرف کم کربوهیدرات و دریافت پروتئین بیشتر ازآنچه توسط انجمن رژیم غذایی آمریکا که سازمان پیشرو در تحقیقات مبتنی بر تغذیه است، برای افراد فعال توصیه می‌شود.

رژیم غذایی مناسب برای Cross Fit
رژیم غذایی مناسب برای Cross Fit

مزایای Cross Fit

  • تمرینات ورزش Cross Fit بسیار شدید هستند و انجام آن‌ها مدت‌زمان زیادی طول نمی‌کشد. در مدت‌زمان کوتاهی می‌توانید یک تمرین عالی داشته باشید.
  • ورزشکاران باسابقه از چالش‌های هر حرکت لذت خواهند برد، زیرا شبیه به ورزش هوازی مطبوع هستند.
  • تعداد زیادی روال حرکت وجود دارد و آن‌ها همیشه در حال تغییر هستند. این به هیجان هر یک از تمرینات Cross Fit می‌افزاید و خطر کسل شدن را کاهش می‌دهد.
  • این ورزش را می‌توان در خانه و بدون تجهیزات گران‌قیمت زیادی انجام داد. تمرینات می‌تواند بسیار سخت باشد. بااین‌وجود، تعدادی فیلم و توضیحات نوشته‌شده در وب سایت‌های مختلف وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند، اما هر حرکت را با توجه به سطح آمادگی فعلی خود تغییر دهید.

کلام آخر:

ورزش Cross Fit مانند اکثر برنامه‌های تمرینی دارای دیگر مزایا و نگرانی‌هایی است. تمرینات سریع، چالش‌برانگیز و به‌طور متنوع هستند.

اگر سالم هستید و می‌توانید تمرینات طاقت‌فرسا را تحمل‌کنید، آن را امتحان کنید. احتمالاً از آن لذت خواهید برد؛ اگر حرکات را درست انجام نمی‌دهید یا تازه یک برنامه ورزشی را شروع می‌کنید، حتماً به یک ورزشگاه Cross Fit بپیوندید تا توجه شخصی از مربی مناسب را دریافت کنید. قبل از شروع هر برنامه تناسب‌اندام جدید، با مربی خود مشورت کنید، به‌خصوص اگر اکنون ورزش نمی‌کنید.

منابع:

https://www.webmd.com/fitness-exercise/features/crossfit-review

https://www.nerdfitness.com/blog/a-beginners-guide-to-crossfit/

مطالب مرتبط