Skip to content

چگونه برنج را تا مدتی طولانی سالم نگهداری کنیم؟

ماندگاری برنج

همه چیز در مورد ماندگاری برنج

برنج مهمترین ماده اصلی برای بخش عمده ای از جمعیت انسانی جهان است که بیش از یک پنجم کالری مصرفی توسط گونه های انسانی در سراسر جهان را تأمین می کند. با توجه به کاربردهای خارق العاده آن در هنگام پخت و پز ، برنج ماده اصلی بسیاری از غذاها است. انواع بسیاری از برنج وجود دارد ، از جمله سفید ، قهوه ای ، باسماتی و بسیاری از گونه های دیگر. 

ماندگاری برنج 

ماندگاری برنج خشک یا نپخته بسته به نوع برنج متفاوت است. اگرچه برنج انواع مختلفی دارد اما تفاوت اصلی در زمان ماندگاری بین برنج سفید و قهوه ای است. از آنجا که برنج قهوه ای آسیاب یا صیقل داده نمی شود ، روغن و چربی بیشتری دارد. بنابراین ، ممکن است سریعتر از برنج سفید فاسد شود. هر دو برنج را می توانید با خیال راحت در دمای اتاق نگهداری کنید. برنج سفید را حدود دوسال می توانید نگهداری کنید و برنج قهوه ای را سه تا شش ماه. به خاطر داشته باشید که یخچال و فریزر ممکن است به طور قابل توجهی ماندگاری آنها را افزایش دهد. 

ماندگاری برنج
ماندگاری برنج

چگونه تشخیص دهیم برنج فاسد شده است؟

تشخیص فساد برنج نسبتا آسان است. فقط  کافی است بسته های برنج را از نظر علائم فساد ، از جمله سوراخ ، تغییر شکل و رطوبت بررسی کنید ، که ممکن است منجر به رشد کپک شود. در مورد برنج قهوه ای به دنبال تغییر رنگ ، بوی تند و بافت روغنی آن باشید. اگر می خواهید کیفیت برنج خود را تا آنجا که ممکن است طولانی کنید ، مطمئن شوید که آن را در یک مکان خشک مانند انبار یا کمد آشپزخانه نگهداری می کنید. همچنین بهتر است  پس از باز کردن ، آن را در ظرفی محکم در شرایطی که هوا رد و بدل نمی شود نگهداری کنید در این شرایط امکان فساد برنج کمتر است. 

ماندگاری برنج پخته شده چقدر است؟

بر خلاف برنج خشک ، ماندگاری برنج پخته شده برای انواع برنج تقریباً یکسان است. پس از پخته شدن ، برنج ممکن است طعم ، بافت و کیفیت خود را به مدت 3-4 روز در یخچال حفظ کند ، اگرچه ممکن است حتی تا یک هفته بتوان برنج پخته شده را نگهداری کرد. همچنین ممکن است برنج پخته شده را تا 8 ماه  به صورت منجمد نگهداری کرد.

برای تشخیص فساد برنج پخته شده ابتدا آن را بو کنید. برخلاف برنج تازه پخته شده که تقریباً بویی ندارد ، برنج منقضی شده بوی نامطبوع یا عجیبی خواهد داشت. نگاهی دقیق به بافت آن بیندازید، برنج فاسد شده به جای اینکه هوا و کرک  داشته باشد ، ممکن است لزج یا غلیظ شود. در آخر ، برنج را از نظر کپک زدن که اغلب به صورت لکه های سبز ، آبی یا سیاه ظاهر می شود ، بررسی کنید. در صورت مشاهده علائم فساد، حتماً برنج را دور بریزید.

خطرات ناشی از مصرف برنج تاریخ مصرف گذشته

برنج منقضی شده بیشتر توسط قارچ یا کپک آلوده می شود، که مایکوتوکسین تولید می کند و ممکن است مسمومیت غذایی ایجاد کند. مصرف مایکوتوکسین با علائمی مرتبط است که از استفراغ ، حالت تهوع و درد شکم گرفته تا تشنج ، کما ، افزایش خطر ابتلا به سرطان و ضعف سیستم ایمنی بدن متغیر است. علاوه بر این ، آلودگی کپک در برنج خشک ممکن است کیفیت غذایی آن را نیز کاهش دهد .

به خاطر داشته باشید که صرف نظر از اینکه تاریخ مصرف برنج منقضی شده باشد ، استفاده نامناسب از برنج پخته شده ممکن است خطر مسمومیت غذایی باسیلوس سرئوس را افزایش دهد ، که اغلب منجر به درد شکم ، اسهال و استفراغ می شود. باسیلوس سرئوس باکتری است که به طور معمول در برنج یافت می شود و ممکن است بعد از پخت و پز زنده بماند. بنابراین ، اگر برنج در عرض دو ساعت بعد  از پخت و پز در یخچال قرار نگیرد ، باکتری ها ممکن است سمومی تولید کنند که شما را بیمار کنند. 

ماندگاری برنج
ماندگاری برنج

نحوه نگهداری برنج خشک

برای ماندگاری بیشتر برنج نپخته بسته بندی باز نشده را در جای خشک و خنک نگهداری کنید. برای ماندگاری بیشتر برنج قهوه ای ، آن را در مکانی تاریک نگهداری کنید. پس از باز کردن بسته بندی ، بقیه برنج های نپخته را در یک ظرف ضد هوا قرار دهید. 

اگر می خواهید برنج نپخته خود را در برابر آفات ، گرد و غبار یا سایر آلودگی ها محافظت کنید ، می توانید ظرف را در یخچال یا فریزر قرار دهید ، جایی که به مدت نامحدود دوام خواهد داشت. همانطور که قبلاً بیان شد ، برنج قهوه ای نپخته کمی خاص است.از آنجا که برنج قهوه ای کل دانه برنج است ، دارای کلیه پروتئین ها ، مواد مغذی و روغن هایی است که از برنج سفید خارج می شود. متأسفانه ، این مواد مغذی و روغن ظرافت بیشتری دارند و با سرعت بیشتری تجزیه می شوند، به همین دلیل برنج قهوه ای را باید زودتر استفاده کنید. 

کلام پایانی 

ماندگاری برنج خشک از برنج سفید تا برنج قهوه ای متفاوت است ، اما پس از پخته شدن ، انواع برنج ماندگاری یکسانی دارند. برنج سفید خشک اگر در دمای اتاق نگه داشته شود ممکن است تا 2 سال دوام بیاورد، در حالی که برنج قهوه ای فقط حدود 6 ماه دوام دارد. یخچال و یخ زدن باعث افزایش ماندگاری برنج می شود.

برنج پخته شده باید در یخچال نگهداری شود و حدود 4 روز می توان آن را نگهداری کرد. همچنین در صورت یخ زدگی به مدت طولانی تر می توان آن را نگهداری کرد. اگر در بو ، طعم ، بافت  برنج تغییری مشاهده کردید یا علائم رشد کپک در آن دیدید ، سریعاً آن را دور بریزید.

منابع نوشته : 

https://www.healthline.com/nutrition/does-rice-go-bad#bottom-line

https://northernnester.com/how-long-does-rice-last-in-fridge/

https://www.eatbydate.com/grains/rice-shelf-life-expiration-date/#:~:text=Since%20rice%20has%20an%20indefinite,a%20tiny%20reddish%2Dbrown%20bug.&text=Cooked%20rice%20that%20has%20gone,and%20then%20can%20grow%20mold.

مطالب مرتبط