Skip to content

درمان چاقی با استفاده از سم بوتولینوم

درمان چاقی با سم بوتولینوم

استفاده از سم بوتولینوم برای درمان چاقی 

رشد سریع جمعیت دارای اضافه وزن و تعداد افراد چاق در دهه های اخیر نشان می دهد که استراتژی های فعلی مبتنی بر رژیم غذایی ، ورزش و دانش دارویی برای رفع این بیماری همه گیر ممکن است کافی نباشد. چاقی نتیجه دریافت زیاد کالری و ذخیره انرژی است. استفاده از سم بوتولینوم نوع (BoNT-A)A به سرعت در حال گسترش است. این سم در اختلالات چشم پزشکی ، گوارشی ، اورولوژی ، ارتوپدی ، پوستی ، ترشحی و آرایشی مورد استفاده قرار گرفته است.  

بسیاری از مطالعات ارزیابی اثر سم بوتولینوم در آنتروم معده برای درمان چاقی منتشر کرده اند. این روش درمانی بر اساس مشاهده ای بود که تزریق BoNT-A در موش های لاپاراتومی باعث کاهش قابل توجه مصرف غذا و وزن بدن شد. تفاوت در انتخاب بیماران ، دوزهای BoNT-A ، روش تجویز سم و ابزار ارزیابی در گروه های مختلف می باشد.  

چاقی و اضافه وزن

چاقی به سرعت به عنوان یکی از بزرگترین چالش های سلامت انسان در حال ظهور است. تعداد افراد چاق از سال 1980 تقریباً دو برابر شده است. براساس سازمان بهداشت جهانی (WHO) در حال حاضر حدود 1.5 میلیارد بزرگسال دارای اضافه وزن در جهان وجود دارد و از این تعداد 500 میلیون نفر چاق هستند. علاوه بر این ، حدود 42 میلیون کودک زیر پنج سال دارای اضافه وزن یا چاقی هستند.

درمان چاقی با سم بوتولینوم
درمان چاقی با سم بوتولینوم

در سطح بیولوژیکی ، چاقی ناشی از عدم تعادل تعادل انرژی در بدن است. اگر ورودی انرژی به طور مداوم از مصرف انرژی بیشتر شود ، انرژی اضافی به صورت تری گلیسیرید حمل و ذخیره می شود . تعداد زیادی از عوامل ، یعنی عوامل ژنتیکی ، محیطی ، رفتاری ، بیولوژیکی و سبک زندگی ، در افزایش مصرف مواد غذایی و ایجاد اختلالات پرخوری نقش مهمی دارند.

چاقی با شاخص توده بدنی (BMI) تعریف می شود که با تقسیم وزن فرد بر مربع قد فرد بدست می آید. BMI توزیع چربی بدن را در نظر نمی گیرد و به دلیل ارتباط بین چاقی شکم با بیماری های قلبی عروقی (CVD) و سایر عوامل خطر متابولیک در عمل بالینی ، اندازه گیری دور کمر و مفصل ران مفید است. نسبت  WHR نسبت دور کمر به لگن است و به عنوان اندازه گیری دور کمر تقسیم بر اندازه گیری مفصل ران (W / H) محاسبه می شود. متأسفانه ، درمان های سنتی مبتنی بر رژیم غذایی ، ورزش ، اصلاح رفتار و دارو تأثیر چندانی به ویژه در افراد با چاقی شدید ندارد. رویکردهای جراحی امروزه موثرترین درمان چاقی می باشد اما خطرات احتمالی را به همراه دارد.

نوروتوکسین های بوتولینوم ، تولید شده توسط باکتری Clostridium botulinum ، از زمان اولین استفاده برای استرابیسم چشمی به طور گسترده ای در پزشکی استفاده می شود. در سال 1993 استفاده از BoNT-A در دستگاه گوارش (GI) ، نشان می دهد که سم بوتولینوم A می تواند با خیال راحت به عضله صاف دستگاه GI تزریق شود و باعث کاهش فشار اسفنکتر تحتانی مری  (LES) در خوکچه ها شود. این مطالعه جدید زمینه ای کاملاً جدید از تحقیق و درمان را برای بسیاری از اختلالات حرکتی دستگاه گوارش ایجاد کرد.امروزه ، سروتیپ BoNT A بیشترین کاربرد بالینی را دارد ، زیرا می تواند انقباضات عضلانی عضلات صاف و مخطط را مهار کند ، و این خاصیت در درمان برخی بیماری های گوارشی استفاده شده است.

سم بوتولینوم

BoNT-A یک پروتئین نوروتوکسیک است که توسط باکتری گرم بی مثبت و بی هوازی کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. هفت سروتیپ مختلف از سموم بوتولینوم وجود دارد که با حروف A ، B ، C1 ، D ، E ، F و G تعیین می شوند. هر سروتیپ دارای زیرگروه های بیشتری می باشد. سم بوتولینوم در محل اتصال عصبی عضلانی عمل می کند و جلوی ترشح و اثرات استیل کولین ، یک استر اسید استیک و کولین ، مسئول انتقال عصبی در سیستم عصبی مرکزی (CNS) و سیستم عصبی محیطی (PNS) را می گیرد.

چندین مطالعه نشان داده است که سم بوتولینوم A  مانع از انتشار انتقال دهنده عصبی وزیکولار از سلول های عصبی می شود و به طور گسترده ای به عنوان یک عامل درمانی برای انواع اختلالات عضلانی اسپاستیک از جمله موارد مربوط به عضله احشایی مورد استفاده قرار می گیرد. BoNT-A برای جلوگیری از ترشح استیل کولین در محل اتصال عصبی و عضلانی عمل می کند ، تخلیه معده را به تأخیر می اندازد و ترشح گرلین را مهار می کند ، هورمونی قوی که از فوندوس معده آزاد می شود و گرسنگی را تحریک می کند. اگرچه BoNT-A به وضوح می تواند آزادسازی استیل کولین را مهار کند ، اما چیز دیگری در مورد اثرات آن در عضله GIT (دستگاه گوارش) شناخته شده است. در عضلات صاف دستگاه گوارش ، سم بوتولینوم با مهار ترشح Ach ، انتقال کولینرژیک را نیز کاهش می دهد.

سم بوتولینوم (BoNT / A) برای درمان چاقی

محققان  بیماران BoNT/A (IU) محل تزریق  نتایج
Rollinik et al., 2003 [62]     1 100 آنتروم  کاهش وزن بدن به همراه کاهش  32.5٪ کالری دریافتی روزانه در 4 ماه
Garcia-Compean et al., 2005 [63] 12 100 آنتروم وزن بدن و تخلیه معده در 12 هفته تغییرات قابل توجهی نشان نداد
Albani et al., 2005 [64] 8 500 آنتروم کاهش وزن بدن در 1 ماه
Junior et al., 2006 [65] 12 200–300 آنتروم وزن بدن و تخلیه معده در 12 هفته تفاوت معنی داری نداشت
Gui et al., 2006 [66] 14 133–200   vs saline آنتروم کاهش وزن از نظر آماری معنی دار نبود ، تخلیه متغیر معده و کاهش اشتها در 5 هفته
Foschi et al., 2007 [67] 24 200 vs. saline آنتروم/فوندوس کاهش وزن قابل توجه ، کاهش حداکثر ظرفیت معده برای مایعات و طولانی شدن زمان تخلیه معده در  8 هفته
Topazian et al., 2008 [68] 10 100–300 آنتروم  کاهش وزن و طولانی شدن وزن بدن در تخلیه معده در 16 هفته 
Li et al., 2012 [69] 20 200–300 آنتروم کاهش قابل توجه وزن بدن و میزان تخلیه معده در 12 هفته
Topazian et al., 2013 [70] 60 100–300–500 vs. saline آنتروم  تأخیر در تخلیه معده بدون تأثیر سیری زودرس ، تغییر رفتارهای غذایی  یا کاهش وزن در 6 ماه

 

نتیجه گیری 

به طور خلاصه ، با توجه به کمترین عوارض جانبی ذکر شده در مطالعات و در دسترس بودن گسترده ، BoNT-A می تواند نقش مهمی در درمان چاقی داشته باشد. با این حال ، تحقیقات بیشتر در مورد محل های تزریق BoNT-A و دوز بهینه لازم است. یک محدودیت عمده در استفاده از BoNT-A مدت زمان نسبتاً کوتاه اثر آن است که تقریباً سه تا شش ماه است. علاوه بر این ، داده های مربوط به نتایج طولانی مدت وجود ندارد و ممکن است مطالعات اضافی لازم باشد. مکانیسم های درمان های BoNT-A شامل تغییرات اشتها یا اشباع با واسطه مرکزی و تغییر در ظرفیت معده ، تخلیه معده یا هورمون های اینکرتین است.

سم بوتولینوم A مانع ترشح استیل کولین در محل اتصال عصبی عضلانی می شود ، و تحریک اشتها را به تأخیر می اندازد. انتقال عصبی در دستگاه گوارش (GI) به چندین واسطه متکی است. استیل کولین مهمترین واسطه تحریک کننده هر دو سیستم عصبی ذاتی (میوآنتریک) و خارجی (واگ) را نشان می دهد  سم بوتولینوم A با میل زیاد به انتهای عصب کولینرژیک متصل می شود و فعالیت آنها را به طور انتخابی مهار می کند. به طور کلی ارزیابی نقش سم بوتولینوم در درمان چاقی ، مطالعات بیشتری را لازم دارد. 

 

مطالب مرتبط