Skip to content

انواع سرطان پوست و راه های درمان آن

سرطان پوست

انواع سرطان پوست

سرطان پوست وقتی اتفاق می افتد که سلول های پوست شما شروع به رشد غیر طبیعی می‌کند. انواع مختلفی از سرطان پوست با توجه به سلول های درگیر آن وجود دارد.

سرطان پوست شایع‌ترین سرطان در ایالات متحده است. تقریباً از هر 5 آمریکایی 1 نفر در دوره‌ای از زندگی خود به آن مبتلا می‌شود.

اگرچه ممکن است نتوانید به طور کامل از سرطان پوست جلوگیری کنید، اما اقدامات لازم برای کمک به شما در کاهش خطر ابتلا به آن وجود دارد.

سرطان پوست
سرطان پوست

چه عواملی باعث سرطان پوست می‌شوند؟

آیا می دانید پوست شما بزرگترین عضو بدن شما است؟ پوست دارای لایه‌های بسیاری است که از شما در برابر نور خورشید، گرما، سرما، آسیب و بسیاری از انواع عفونت محافظت می‌کند.

در این لایه‌ها، دو لایه اصلی وجود دارد که به عنوان محافظ عمل می‌کنند: اپیدرم و درم

اپیدرم سه نوع سلول اصلی در لایه خود دارد:

 • سلول‌های سنگفرشی
 • سلول‌های پایه
 • ملانوسیت ها

درم لایه‌ای است که شامل خون، فولیکول‌های مو و غدد است.

شایع‌ترین دلایل سرطان پوست قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش (UV)، از طریق تابش مستقیم خورشید یا اشعه ماوراء بنفش مصنوعی با استفاده از تخت‌های برنزه یا مواد شیمیایی سرطان زا است.

این عوامل می‌توانند سلول‌های پوستی را به شکل غیر طبیعی DNA در آورند که در نتیجه باعث رشد و تکامل سلول‌های سرطانی می‌شود.

سرطان پوست چیست؟

به طور خاص، سرطان پوست رشد غیر طبیعی سلول‌های پوستی است و معمولاً نتیجه قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب و اشعه‌های مضر ماوراء بنفش (UV) است. اگرچه پوستی که بیشتر در معرض ماوراء بنفش است بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرد، اما مناطق پوشیده بدن مانند کف دست یا ناحیه تناسلی نیز می‌توانند تحت تأثیر قرار گیرند. همه رنگدانه ها – تیره و روشن – در معرض سرطان پوست هستند.

طبق انجمن سرطان آمریکا، سرطان پوست شایع‌ترین سرطان در آمریکاست و با 5.4 میلیون نوع سرطان پوست پایه و سنگفرشی و بیش از 76000 مورد ملانوما، هر ساله تشخیص داده می‌شود. ملانوما، کشنده‌ترین شکل سرطان پوست تقریباً 75 درصد از کل مرگ‌های ناشی از سرطان پوست است و هر ساله بیش از 10 هزار آمریکایی را می‌کشد.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر سرطان پوست هستند؟

هر کسی می‌تواند به سرطان پوست مبتلا شود، اما افرادی که در معرض خطر بیشتری هستند شامل افرادی هستند که در معرض اشعه ماورا بنفش قرار دارند، پوست روشن‌تر، سابقه خانوادگی سرطان پوست، خال‌های شایع، آفتاب سوختگی‌های متعدد در گذشته، ضعف سیستم ایمنی بدن و کسانی که در آب و هوای آفتابی یا جاهای مرتفع زندگی می‌کنند.

در صورت نگرانی در مورد ناهنجاری‌های پوستی، با پزشک خود تماس بگیرید. سرطان پوست وقتی در مراحل اولیه تشخیص داده شود قابل درمان است. با فرا رسیدن روزهای گرم، از آفتاب لذت ببرید، اما همیشه پیشگیری از سرطان پوست را در ذهن داشته باشید.

نحوه تشخیص سرطان پوست

در ابتدا، پزشک پوست فرد را معاینه کرده و شرح حال پزشکی وی را می‌گیرد. آن‌ها معمولاً از فرد می‌پرسند که این علامت در چه زمانی ظاهر شده است، آیا شکل ظاهری آن تغییر کرده است، آیا همیشه دردناک یا خارش دار است و آیا خونریزی دارد.

پزشک همچنین در مورد سابقه خانوادگی فرد و سایر عوامل خطر مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب در طول زندگی سؤال خواهد کرد.

آن‌ها همچنین ممکن است بقیه بدن را از نظر سایر خال‌ها و لکه‌های غیرمعمول بررسی کنند. سرانجام، آن‌ها ممکن است غدد لنفاوی را برای تعیین بزرگ شدن یا عدم وجود آنها لمس کنند. سپس پزشک ممکن است شخص را به پزشک یا متخصص پوست ارجاع دهد. آن‌ها ممکن است این علامت را با یک درماتوسکوپ که یک دستگاه بزرگنمایی دستی است، بررسی کرده و نمونه کوچکی از پوست نمونه برداری کرده و برای بررسی علائم سرطان به آزمایشگاه بفرستند.

برخی از عوامل خطر سرطان پوست عبارتند از:

 • خال‌های زیاد

فردی که بیش از 100 خال داشته باشد احتمال دارد به ملانوم مبتلا شود.

 • پوست روشن، موهای روشن و کک و مک

خطر ابتلا به ملانوم در افراد با پوست روشن بیشتر است. کسانی که به راحتی می‌سوزند خطر بیشتری دارند.

 • سابقه خانوادگی

حدود 10٪ از افراد مبتلا به این بیماری سابقه خانوادگی دارند.

 • سابقه شخصی

ممکن است ملانوم در فردی که قبلاً به آن مبتلا شده است، ایجاد شود. افرادی که به سرطان سلول پایه یا سلول سنگفرشی مبتلا شده‌اند نیز خطر ابتلا به ملانوم در آنها افزایش می‌یابد.

درمان

 • جراحی

پزشکان معمولاً با جراحی جزئی سرطان‌های سلول پایه و سلول سنگفرشی را از بین می‌برند.

 • پرتودرمانی

هنگامی که فرد نمی‌تواند تحت عمل جراحی قرار گیرد، یک روش درمانی جایگزین است. یک پزشک همچنین ممکن است این روش درمانی را هنگامی که سرطان در مکانی قرار دارد که جراحی را با مشکل روبرو می‌کند، مانند پلک‌ها، بینی یا گوش، توصیه کند.

 • برای ملانوما، بهترین روش درمانی به مرحله و محل سرطان بستگی دارد. اگر پزشک ملانوم را زود تشخیص دهد، معمولاً با جراحی جزئی می‌تواند آن را برطرف کند.

در برخی موارد، پزشکان ممکن است انواع دیگری از جراحی یا درمان را پیشنهاد دهند.

سه نوع اصلی سرطان پوست وجود دارد:

 • سلول کارسینوم
 • سلول سنگفرشی
 • ملانوم کارسینوم

انواع

 • کارسینوم سلول بازال
 • ملانوم
 • سرطان پوست غیر ملانوم
 • سرطان سلول سنگفرشی پوست

علائم سرطان پوست در چه جاهایی رایج است؟

سرطان پوست در درجه اول بر روی پوست در معرض آفتاب، از جمله پوست سر، صورت، لب‌ها، گوش‌ها، گردن، سینه، بازوها و دست‌ها و روی پاها در زنان ایجاد می‌شود، اما همچنین می‌تواند در جاهایی که به ندرت نور را دریافت می‌کند مانند کف دست، زیر ناخن‌ها یا ناخن‌های پا و ناحیه تناسلی شما نیز در معرض آفتاب قرار گیرد و منجر به بروز سرطان شود.

سرطان پوست افراد را از هر رنگ پوست، از جمله افراد با رنگ پوست تیره، تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر ملانوم با رنگ پوست ایجاد شود، بیشتر در جاهایی که به طور معمول در معرض آفتاب قرار می‌گیرد، مانند کف دست و کف پا ایجاد می‌شود.

سرطان پوست
سرطان پوست

علائم و نشانه‌های کارسینوم سلول بازال

سرطان سلول بازال در جاهایی که بیشتر در معرض آفتاب هستند مانند گردن یا صورت رخ می‌دهد.

سرطان سلول پایه ممکن است به صورت زیر ظاهر شود:

 • لایه ضخیم مرواریدی یا مومی
 • ضایعه‌ای صاف، گوشتی یا زخم مانند به رنگ قهوه‌ای
 • زخم خونریزی کننده که بهبودی می‌یابد و مجدداً بر می‌گردد

علائم و نشانه‌های کارسینومای سلول سنگفرشی

غالباً، کارسینوم سلول سنگفرشی در جاهایی از بدن مانند صورت، گوش‌ها و دست‌ها رخ می‌دهد. سرطان سلول سنگفرشی ممکن است به صورت زیر ظاهر شود:

 • گره‌های محکم و قرمز
 • ضایعه‌ای تخت یا پوسته پوسته

علائم و نشانه‌های ملانوم

ملانوم می‌تواند در هر نقطه از بدن شما ایجاد شود، در غیر این صورت پوست یا خالی طبیعی وجود دارد که سرطانی می‌شود. ملانوم در مردان در صورت یا تنه ظاهر می‌شود و در زنان در قسمت پایین ساق پا ایجاد می‌شود. در زنان و مردان، ملانوم ممکن است در پوستی که در معرض آفتاب قرار نگرفته است، ایجاد شود.

ملانوما می‌تواند در صورت استفاده از رنگ پوست تحت تأثیر قرار گیرد. در اشخاصی که رنگ پوست آنها تیره است، ملانوم تمایل دارد که در کف دست یا کف پا یا در زیر ناخن‌ها یا ناخن‌های پا ایجاد شود.

علائم ملانوما شامل موارد زیر است:

 • یک لکه قهوه‌ای بزرگ یا لکه‌های کوچک تیره‌تر
 • خال که رنگ، اندازه آن تغییر کند یا احساس درد داشته باشد یا خونریزی کند
 • یک ضایعه کوچک با حاشیه نامنظم و قسمتهایی که به رنگ قرمز، صورتی، سفید یا آبی دیده می‌شود
 • ضایعه‌ای دردناک که خارش یا سوزش دارد
 • ضایعات تیره روی کف دست، کف پا، نوک انگشتان یا انگشتان پا یا روی غشای مخاطی پوشاننده دهان، بینی، واژن یا مقعد است.

انواع دیگر کمتر شایع سرطان پوست عبارت اند از:

 • سارکوم کاپوسی

این فرم نادر سرطان پوست در رگ های خونی پوست ایجاد می‌شود و باعث ایجاد لکه‌های قرمز یا بنفش روی پوست یا غشاهای مخاطی می‌شود. سارکوم کاپوسی عمدتاً در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند مانند افرادی که به ایدز مبتلا می‌شوند و افرادی که داروهای سرکوب کننده ایمنی مصرف می‌کنند یا پیوند عضو انجام داده‌اند، رخ می‌دهد.

 • سرطان سلول مرکل

سرطان سلول مرکب باعث ایجاد گره‌های محکم و براق می‌شود که در روی پوست یا درست زیر آن و در فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود. سرطان سلول مرکل در سر، گردن و تنه دیده می‌شود.

 • سرطان غده سباسه

این سرطان غیرمعمول و تهاجمی از غدد چربی پوست نشأت می‌گیرد. کارسینومای غده سبابه که به صورت گره‌های محکم و بدون درد به نظر می‌رسد، در هر جای بدن ایجاد می‌شود، اما بیشتر در صورت به وجود می آید. زمانی که در روی صورت ایجاد می‌شود ممکن است با سایر مشکلات پلک اشتباه شود.

کلام آخر

متخصصان بهداشت به مردم توصیه می‌کنند که علائم سرطان پوست را مرتباً بررسی کنند. تشخیص زود هنگام صرف نظر از نوع سرطان، بهبود را افزایش می‌بخشد.

اگر یک خال یا لک دارای لبه‌های نامشخص یا ناهموار باشد، چندین رنگ داشته باشد، یا غیرطبیعی باشد، می‌تواند نشان دهنده سرطان پوست باشد. همچنین ظاهر زخم‌هایی که زود بهبود نمی‌یابند می‌توانند نشانه سرطان پوست باشند. هر کسی که نگران علائم، خال یا ضایعات روی پوست خود است، باید با پزشک صحبت کند. قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش مهمترین عامل خطر برای سرطان پوست است. بهترین راه پیشگیری از این بیماری ایمن ماندن در معرض آفتاب است.

منابع

 https://www.healthline.com/health/skin-cancer-prevention

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/skin-cancer/symptoms-causes/syc-20377605

https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/simple-steps-to-prevent-skin-cancer

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323486

مطالب مرتبط

چای
تغذیه و سلامتی
تیم نویسندگان

انواع چای برای لاغری

5 نوع چای که ممکن است به کاهش وزن کمک کند برخی دم‌نوش‌ها به لطف داشتن ترکیبات گیاهی به نام کاتچین می‌توانند متابولیسم را بهبود

ادامه مطلب »