Skip to content

بهترین موادغذایی برای رشد موها

مواد غذایی مفید برای رشد موها

مواد غذایی مفید برای رشد موها

بسیاری از مردم تمایل دارند موهای قوی و سالمی داشته باشند. موها حدود 0.5 اینچ (1.25 سانتی متر) در ماه و 6 اینچ (15 سانتی متر) در سال رشد می کند. سرعت رشد آن بستگی به عواملی مانند سن ، سلامتی ، ژنتیک و رژیم غذایی دارد. اگرچه نمی توان عواملی مانند سن و ژنتیک را تغییر دهید ، رژیم غذایی یکی از مواردی است که می توان تغییرات مثبتی بر روی آن اعمال کرد. در حقیقت ، رژیم غذایی فاقد مواد مغذی مناسب می تواند منجر به ریزش مو شود. از سوی دیگر ، خوردن یک رژیم غذایی متعادل با مواد مغذی مناسب می تواند به رشد موها کمک کند ، به ویژه اگر به دلیل تغذیه نامناسب دچار ریزش مو شده باشید.

کدام مواد مغذی برای رشد موها مفید است؟

مواد مغذی متعددی وجود دارد که رشد مو را تقویت می کند:

  • بیوتین: نوعی از ویتامین B است که به رشد و تقویت موها کمک می کند.
  • ویتامین: D  می تواند به تحریک فولیکول های مو کمک کند.
  • ویتامین: E فعالیت آنتی اکسیدانی قوی آن به کاهش استرس اکسیداتیو در پوست سر کمک می کند.
  • آهن: کمبود آهن با ریزش مو ارتباط دارد.
  • ویتامین:  C جذب آهن را برای بدن آسان می کند.
  • اسیدهای چرب امگا 3: اثرات ضد التهابی آنها می تواند با هر التهابی که باعث ریزش مو می شود مقابله کند.

تخم مرغ

تخم مرغ منبع عالی پروتئین و بیوتین است ، دو ماده مغذی که باعث رشد مو می شود. خوردن پروتئین کافی برای رشد مو اهمیت دارد زیرا فولیکول های مو بیشتر از پروتئین ساخته شده اند. ثابت شده است که کمبود پروتئین در رژیم غذایی باعث ریزش مو می شود. بیوتین برای تولید پروتئین مو به نام کراتین ضروری است ، به همین دلیل مکمل های بیوتین اغلب برای رشد مو به بازار عرضه می شوند. تحقیقات همچنین نشان داده است که مصرف بیوتین بیشتر می تواند به بهبود رشد مو در افراد مبتلا به کمبود بیوتین کمک کند.با این حال ، اگر از رژیم غذایی متعادل استفاده می کنید ، کمبود بیوتین غیر معمول است. تخم مرغ همچنین منبع عالی روی ، سلنیوم و سایر مواد مغذی سالم برای رشد موها است.

تخم مرغ
تخم مرغ مناسب برای رشد موها

انواع توت ها

انواع توت ها حاوی ترکیبات مفید و ویتامین هایی هستند که ممکن است رشد مو را تقویت کنند. توت ها حاوی ویتامین C می باشند که دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است.آنتی اکسیدان ها می توانند از فولیکول های مو در برابر آسیب مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد محافظت کنند. این مولکول ها به طور طبیعی در بدن و محیط وجود دارند. بدن از ویتامین C برای تولید کلاژن استفاده می کند ، پروتئینی که به تقویت موها کمک می کند تا از شکننده شدن آنها جلوگیری کند. علاوه بر این ، ویتامین C به بدن کمک می کند تا آهن را از رژیم غذایی جذب کند. سطح پایین آهن ممکن است باعث کم خونی شود که با ریزش مو ارتباط دارد.

اسفناج مفید برای رشد موها 

اسفناج یک سبزی سبز و سالم است که سرشار از مواد مغذی مفید مانند فولات ، آهن و ویتامین A و C است که همه آنها ممکن است رشد مو را تقویت کنند. ویتامین A به غدد پوست کمک می کند تا چربی ایجاد کنند. این ویتامین به مرطوب شدن پوست سر کمک می کند تا موها سالم بمانند. یک فنجان (30 گرم) اسفناج تا 54 درصد از نیاز روزانه به ویتامین A را تامین می کند. اسفناج همچنین منبع عالی آهن است که برای رشد مو ضروری است. آهن به گلبول های قرمز خون برای حمل اکسیژن در سراسر بدن کمک می کند تا سوخت و ساز بدن افزایش یافته و به رشد و ترمیم آنها کمک می کند. علاوه بر این ، کمبود آهن با ریزش مو ارتباط دارد.

ماهی چرب

ماهی های چرب مانند ماهی آزاد ، شاه ماهی و ماهی خال مخالی دارای مواد مغذی هستند که رشد مو را تقویت می کنند. آنها منابع عالی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که با رشد مو ارتباط دارند. ماهی چرب همچنین منبع عالی پروتئین ، سلنیوم ، ویتامین D3 و ویتامین B است ، مواد مغذی که به تقویت موهای سالم و قوی کمک می کند.

سیب زمینی های شیرین

سیب زمینی شیرین منبع عالی بتاکاروتن است. بدن این ترکیب را به ویتامین A تبدیل می کند که با سلامت مو ارتباط دارد.یک سیب زمینی شیرین متوسط (حدود 114 گرم) حاوی بتاکاروتن کافی برای تامین بیش از چهار برابر نیاز روزانه به ویتامین A است. ویتامین A همچنین می تواند سرعت رشد موها را افزایش داده و رشد موهای ضخیم تر را افزایش دهد.

آووکادوها

آووکادو خوشمزه ، مغذی و منبع عالی چربی های سالم است.آنها همچنین منبع عالی ویتامین E هستند که رشد مو را تقویت می کنند. یک آووکادو متوسط (حدود 200 گرم) 21 درصد از نیاز روزانه به ویتامین E را تامین می کند. مانند ویتامین C ، ویتامین E یک آنتی اکسیدان است که با خنثی سازی رادیکال های آزاد به مبارزه با استرس اکسیداتیو کمک می کند. ویتامین E همچنین مناطقی از پوست مانند پوست سر را در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب محافظت می کند. پوست آسیب دیده در پوست سر می تواند منجر به کیفیت پایین مو و فولیکول های مو کمتر شود .علاوه بر این ، آووکادو منبع عالی اسیدهای چرب ضروری است. این چربی ها توسط بدن تولید نمی شوند. کمبود اسیدهای چرب ضروری با ریزش مو ارتباط دارد.

آجیل و خشکبار

آجیل خوشمزه ، راحت و حاوی انواع مواد مغذی است که رشد مو را تقویت می کند. برای مثال ، یک اونس (28 گرم) بادام 37 درصد از نیاز روزانه به ویتامین E را تأمین می کند. علاوه بر این ، آنها انواع مختلفی از ویتامین B ، روی و اسیدهای چرب ضروری را نیز تأمین می کنند. کمبود هر یک از این مواد مغذی با ریزش مو ارتباط دارد. آجیل همچنین با طیف گسترده ای از مزایای دیگر سلامتی علاوه بر رشد مو ، از جمله کاهش التهاب و کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط است .

دانه ها

دانه ها مقادیر زیادی مواد مغذی با کالری نسبتاً کمی را ارائه می دهند، بسیاری از این مواد مغذی رشد مو ها را تقویت می کند. دانه ها حاوی ویتامین E ، روی و سلنیوم است.یک اونس (28 گرم) تخمه آفتابگردان تقریبا 50 درصد از ویتامین E مورد نیاز روزانه را با انواع مختلفی از ویتامین های گروه B برای موها را  تامین می کند.برخی دانه ها مانند تخم کتان و دانه های چیا نیز اسیدهای چرب امگا 3 را تأمین می کنند. دانه ها  این یک افزودنی عالی برای رژیم غذایی است.برای به دست آوردن گسترده ترین انواع مواد مغذی ، بهتر است مخلوطی از دانه ها را مصرف کنید.

فلفل دلمه ای

فلفل دلمه ای منبع عالی ویتامین C است که می تواند به رشد موها کمک کند. در حقیقت ، یک فلفل زرد تقریبا 5.5 برابر یک پرتقال ویتامین C دارد. ویتامین C به تولید کلاژن کمک می کند ، که می تواند به تقویت موها کمک کند. همچنین یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند از تارهای مو در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کند. استرس اکسیداتیو زمانی رخ می دهد که رادیکال های آزاد بر سیستم دفاعی آنتی اکسیدانی بدن غلبه می کنند و با ریزش مو و سفید شدن موها ارتباط دارد. علاوه بر این ، فلفل دلمه ای منبع عالی ویتامین A است.این ویتامین به افزایش سرعت رشد مو و تحریک تولید چربی کمک می کنند.

صدف

صدف یکی از بهترین منابع غذایی روی است .روی یک ماده معدنی است که به حمایت از چرخه رشد و ترمیم مو کمک می کند. مصرف مکمل روی می تواند اثرات ریزش مو ناشی از کمبود روی را معکوس کند. با این حال ، مصرف زیاد روی نیز می تواند باعث ریزش مو شود. به همین دلیل است که دریافت روی از غذاهایی مانند صدف بهتر از مصرف مکمل است ، زیرا غذاها روی را در دوزهای کوچک اما سالم تأمین می کنند.

میگو از مواد غذایی مفید برای رشد موها 

میگوها غذاهای دریایی محبوبی  هستند که سرشار از بسیاری از مواد مغذی هستند و می توانند رشد مو را تقویت کنند. میگو منبع عالی پروتئین ، ویتامین B ، روی ، آهن و ویتامین D است. یک وعده 3.5 گرم (100 گرم) میگو 38 درصد از نیاز روزانه به ویتامین D را تامین می کند. علی رغم چربی بسیار کم ، میگو مقدار کمی اسیدهای چرب امگا 3 را نیز تأمین می کند. رژیم های غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا 3 با بهبود رشد مو مرتبط هستند.

لوبیا

لوبیا منبع عالی پروتئین گیاهی است که برای رشد مو ضروری است.مانند صدف ، لوبیا منبع خوبی از روی است که به چرخه رشد و ترمیم مو کمک می کند. یک وعده 3.5 اونسی (100 گرم) لوبیا 7 درصد از نیاز روزانه به روی را تأمین می کند .آنها همچنین منبع خوبی از بسیاری دیگر از مواد مغذی سالم برای مو از جمله آهن ، بیوتین و فولات می باشند.

دانه های سویا

مطالعات نشان داده است که ترکیبات موجود در دانه سویا می توانند رشد مو را تقویت کنند. یکی از این ترکیبات اسپرمیدین (spermidine) است که در دانه سویا به وفور یافت می شود .با این حال ، تحقیقات در مورد اسپرمیدین و رشد مو نسبتاً جدید است ، بنابراین قبل از اینکه متخصصان بهداشت بتوانند توصیه هایی در مورد مصرف اسپرمیدین ارائه دهند ، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

گوشت

گوشت جزء اصلی رژیم غذایی بسیاری از افراد است و سرشار از مواد مغذی است که ممکن است به رشد مو کمک کند. پروتئین موجود در گوشت به رشد مو کمک کرده و به ترمیم و تقویت فولیکول های مو نیز کمک می کند. گوشت قرمز ، به ویژه ، سرشار از نوعی آهن است که جذب آن آسان است. این ماده معدنی به گلبول های قرمز خون کمک می کند تا اکسیژن را به تمام سلول های بدن از جمله فولیکول های مو برساند. کمبود پروتئین و آهن با ریزش مو ارتباط دارد.

گوشت
گوشت

موادغذایی مضر برای رشد موها 

این غذاها به جای تقویت رشد موها ، حاوی مواد مغذی یا مواد خاصی هستند که می توانند به موها آسیب برسانند یا از رشد موها جلوگیری کنند. اگر می خواهید موهای سالم داشته باشید ، از غذاهایی که باعث ریزش مو می شوند اجتناب کنید.

  • شمشیر ماهی 

سطوح بالای جیوه ممکن است با ریزش مو ارتباط داشته باشد و شمشیر ماهی نسبت به سایر غذاهای دریایی دارای جیوه بیشتری است. 

  • شکر

مصرف شکر به سلامت موها آسیب می رساند. مصرف پروتئین برای موها بسیار ضروری است و شکرمانع جذب آن می شود. از شکر افزوده شده و مواد غذایی که حاوی قند بالایی هستند خودداری کنید.

  • مواد غذایی فرآوری شده

نان سفید ، کیک ، شیرینی ، ماکارونی سفید و سایر نشاسته های تصفیه شده و بیش از حد فرآوری شده باعث نازک شدن موها شده و از رشد موها جلوگیری می کند. 

  • الکل

الکل سطح روی بدن را کاهش می دهد،  روی یک ماده معدنی ضروری برای سلامت و رشد مو است. نوشیدن الکل باعث کم آبی بدن می شود که می تواند موها را شکننده تر کند. 

کلام پایانی 

با بالا رفتن سن افراد ممکن است متوجه شوند که موهای آنها مانند قبل سریع رشد نمی کند و ضخامت کمتری دارد. برخی از فولیکول ها ممکن است تولید موهای جدید را متوقف کرده و منجر به نازک شدن یا ریزش مو شوند. این نتیجه ترکیبی از ژنتیک و فرآیندهای طبیعی پیری است. ساقه های مو نیز ظریف تر شده و شروع به از دست دادن رنگ خود می کنند. زایمان ، استرس ، اختلال در کار کرد تیروئید و یک مشکل بهداشتی به نام آلوپسی می تواند باعث ریزش ناگهانی موها شود. سوء تغذیه به غیر از افزایش سن ، بیماری و ژنتیک ، یکی از شایع ترین علل ریزش مو است. پیروی از رژیم غذایی سالم و متعادل می تواند به افراد در حفظ سطح معمول رشد و جایگزینی موها کمک کند.خوردن مواد مغذی نیز می تواند به جلوگیری از علائم موهای ناسالم یا آسیب دیده و رشد موها کمک کند.

منابع نوشته

https://www.healthline.com/nutrition/foods-for-hair-growth#TOC_TITLE_HDR_1

https://www.eatthis.com/foods-for-healthy-hair/

https://www.webmd.com/beauty/ss/slideshow-foods-healthy-hair

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324949#outlook

مطالب مرتبط