باورهای غلط  تغذیه ای در کاهش وزن

 باورهای غلط  تغذیه ای در کاهش وزن

همان طور که می دانید کاهش وزن زمانی ایجاد می شود که کالری دریافتی شما کمتر از کالری مصرفی شما باشد فقط با این اصل وزن شما کاهش می یابد. اما در کنار این اصل کلی رعایت کردن یک سری از نکات و کنار گذاشتن یک سری باور های غلط نیز می تواند کمک کننده باشد.

برای تعداد زیادی از شما پیش آمده که از خود پرسیده اید من که رژیم می گیرم و ورزش می کنم چرا به اندازه دلخواه کاهش وزن ندارم؟

هیچ مشکلی بی دلیل نیست، خیلی از ما در روند کاهش وزن مرتکب اشتباهاتی می شویم که از آنها بی اطلاع هستیم. متاسفانه در حال حاضر فضای مجازی از اطلاعات غلط زیادی پر شده که می تواند در روند کاهش وزن اختلال ایجاد کند. در این مقاله تعدادی از این باورهای غلط را بیان می کنیم .

 تعدادی از باورهای غلط تغذیه ای

مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین باعث پوکی استخوان می شود

این تصور که مصرف مواد پروتئینی باعث از بین رفتن بافت استخوانی می شود اشتباه است. مصرف بیشتر مواد پروتئینی مساوی است با دفع بیشتر کلسیم از طریق ادرار، به همین دلیل تصور می شد نباید مواد پروتئینی مصرف کرد. در حالی که این معیار کاملا غلط است که میزان کلسیم دفع شده را فقط مورد ارزیابی قرار دهیم. زیرا پروتئین موجود در مواد غذایی باعث جذب بهتر کلسیم می شود و نه تنها مصرف پروتئین باعث پوکی استخوان نمی شود بلکه کمبود آن باعث شکننده بودن استخوان ها می شود.

حذف مواد غذایی حاوی کربوهیدرات

سالها بود که تصور می شود حذف کربوهیدرات ها باعث کاهش وزن می شود. حذف هر ماده غذایی از برنامه غذایی روزانه باعث دریافت کمتر کالری می شود اما حذف کامل هیچ درشت مغذی برای بدن نه تنها مفید نیست بلکه باعث آسیب رساندن به بدن می شود. بهتر است مصرف کربوهیدرات های ساده را تا حد امکان کاهش دهید و به جای آن کربوهیدرات های پیچیده مصرف کنید، اما از تمام گروهای غذایی در برنامه کاهش وزن خود داشته باشید.

حذف کامل چربی ها از برنامه غذایی

همان طور که ذکر شد مصرف تمام درشت مغذی ها برای بدن لازم است. در صورت حذف کامل چربی ها، منابع خوب چربی را نیز از دست می دهید و بدن دچار کمبود امگا 6 و امگا 3 نیز می شود. بنابراین فقط مصرف چربی های ترانس را به طور کامل قطع کنید ولی استفاده از سایر منابع چربی را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

مصرف زرده تخم مرغ مضر است

تخم مرغ یک ماده غذایی با ترکیبات بسیار مقوی می باشد. قبلا تصور می شد زرده تخم مرغ به دلیل وجود کلسترول برای بیماران قلبی مضر است و باعث بالا رفتن کلسترول خون می شود. اما تحقیقات نشان می دهد آنچه باعث بالا رفتن کلسترول خون می شود چربی های اشباع به ویژه ترانس می باشند و کلسترول موجود در مواد غذایی تاثیری در بالا رفتن کلسترول خون ندارند. پس نه تنها مصرف آن نباید قطع شود بلکه به دلیل کاهش التهاب مصرف آن توصیه نیز می شود.

حذف کامل نان از برنامه غذایی

افرادی که توصیه می کنند نان را قطع کنید بر این عقیده هستند که مصرف نان باعث  افزایش وزن می شود. اما نان ذاتا چاق کننده نیست  ولی چون بافت متراکمی دارد به میزان بیشتری مصرف می شود هم چنین چون با مواد غذایی دیگر استفاده می شود می تواند کالری بیشتری داشته باشد.مصرف نان هم مانند سایر مواد غذایی دیگر اگر به صورت کنترل شده مصرف شود و باعث دریافت کالری اضافی نشود توصیه به حذف آن وجود ندارد.

همه افراد باید از مکمل ها استفاده کنند

تصور غلطی که وجود دارد این است که تمامی افراد از قرص های مکمل مولتی ویتامین و مواد معدنی باید استفاده کنند. این تصور کاملا اشتباه است زیرا ما می توانیم ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن را از مواد غذایی به دست آوریم . این مکمل ها جایگزین مناسبی برای مواد غذایی نیستند. مصرف آنها با توصیه پزشک در صورت لزوم و در کنار مصرف کامل همه مواد غذایی مورد نیاز بدن توصیه می شود.

برای آنکه چربی بدن را از دست دهید قبل از خواب چیزی نخورید

مصرف کالری اضافی باعث افزایش وزن می شود و این مسئله ارتباطی با زمان مصرف ندارد. اگر دیر بخوابید مطمئنا به دلیل بیدار بودن بیشتر تمایل بیشتری به مصرف مواد غذایی دارید و معمولا مقاومت در برابر مصرف تنقلات در ساعت های آخر شب سخت تر است بنابراین توصیه می شود شب ها زودتر به رختخواب بروید تا غذای کمتری مصرف کنید. 

غذا خوردن قبل از خواب

 

برای سلامتی  و کاهش وزن، وعده های غذایی مکرر مصرف کنید

خوردن وعده های غذایی مکرر در طول روز روشی است که توسط بسیاری از افراد برای تقویت متابولیسم و کاهش وزن استفاده می شود. افرادی که شرایط خاص مانند زنان باردار ، افرادی که دیابت،بیماری قلبی و سندرم روده تحریک پذیر دارند  ممکن است نیاز به مصرف مکرر مواد غذایی داشته باشند در غیر این صورت وعده های غذایی مکرر در طول روز بهترین راه برای کاهش وزن نیست بلکه داشتن یک الگوی غذایی منظم می تواند کمک کننده باشد.

پیروی از رژیم غذایی بسیار کم کالری بهترین راه برای کاهش وزن می باشد

در حالی که کاهش کالری باعث کاهش وزن می شود ، کاهش کالری بیش از حد منجر به سازگاری متابولیک و عواقب طولانی مدت بر روی سلامتی می شود.گرچه رژیم با کالری بسیار کم باعث کاهش سریع وزن در کوتاه مدت می شود ، اما پایبندی طولانی مدت به رژیم های کم کالری بسیار دشوار است و برای سلامتی خطرناک می باشد.

همه اسموتی ها و آب میوه ها سالم هستند

اسموتی ها و آب میوه اگر به صورت طبیعی تهیه شوند بسیار مفید می باشند. بیشتر آب میوه ها و اسموتی ها که در فروشگاه ها فروخته می شوند دارای میزان زیادی قند هستند که مصرف آنها باعث اضافه وزن می شود.

کاهش وزن آسان است

سعی کنید فریب تبلیغات که در آن وعده کاهش وزن سریع و آسان را می دهند نخورید. زیرا در حقیقت کاهش وزن آسان نیست. وزن اضافه ای که ایجاد شده در یک روز ایجاد نشده بلکه طی سالها به وجود آمده است. در نتیجه برای از دست دادن این وزن اضافه نیاز به صبر و اراده ی زیادی می باشد.

کلام آخر 

علم  تغذیه دائم در حال تغییر است و اطلاعات دائم به روز میشوند هم چنین تمام اطلاعاتی که از افراد و فضای مجازی به دست می آید منبع درستی ندارند و ممکن است بسیاری از تبلیغاتی که انجام می شود جنبه علمی نداشته باشد و فقط جنبه کسب درآمد داشته باشد. بنابراین باعث می شود اشتباهات رایجی به وجود آید که در ذهن افراد ماندگار شود و به بقیه افراد نیز منتقل شود. ما در این اینجا تعدادی از اشتباهات رو برای شما بیان کردیم. شما نیز سعی کنید حتما اطلاعات را از منابع معتبر تامین کنید و حتما به تاریخ انتشار اطلاعات توجه کنید.

مطالب پیشنهادی ما